Sakın kimseye söyleme

Geçen gün düşündüm. Hiç tanımadığım kişiler hakkında ne çok biliyorum.

 

Biri yeni biriyle tanışmış, araları çok iyiymiş, adam birden gidivermiş. Kız çok üzülmüş. Birini kocası sürekli eleştiriyormuş, kadın bunalıma girmiş. Bir çift iki yıldır sevişmiyormuş. Birini eski karısı aldatmış, adam bu yüzden çok kıskançmış. İstemeye gidecekleri günün sabahı çocuk tutturmuş “gelmiyoruz bu akşam, bu söz kesilmeyecek, bu evlilik olmayacak” diye, sonra barışmışlar. Biri, en yakın arkadaşının kocasından hoşlanıyormuş, ne yapsa bilemiyormuş. Biri, eski sevgilisi dönecek mi öğrensin diye falcı falcı geziyormuş.

 

Bütün bunları bana anlatıldıkları için biliyorum. Anlatanı “anlatma” diye engellemediğim için biliyorum. Bildiklerim bana fazla gelmiyor, hayatta daha beter şeyler var, ama bildiklerimi yaşayanların isimlerini bilmekten huzursuzluk duyuyorum. Sanki perde arasından, anahtar deliğinden gözetlemişim gibi hissediyorum. Tanıdıklarımdan hikâyelerini dinlediğim kişilerle tanışırsak bir gün, yüzlerine bakarken ilk aklıma gelen, onlara dair bildiklerim olacak.    

 

Huzursuzluğum galiba kendimi düşünmemden.

 

Beni hiç tanımayan kişiler acaba hakkımda neler biliyor? Bildiklerini onlara kimler anlatıyor acaba? Kaç kişi bana özeniyor? Kaç kişi hakkımda daha fazlasını öğrenmek istiyor? Kaç kişi bana acıyor? Bir gün tanışsak, yüzüme bakınca akıllarına ilk gelen acaba ne olur?

 

Ben bilinmek istiyor muyum bu kadar? Hayır. Bilinmek istemediğim için az konuşuyorum özelimden, az anlatıyorum. Gizlediğimden değil, bazan ondan sanıyorlar, ama değil.  

 

Bazen fazla anlatıyoruz, kendimizden fazla bahsediyoruz. Sevdiklerimizle, yakınlarımızla fazla dertleşiyoruz. Mahremimiz sandıklarımız, masalara meze, dillere sakız oluyor. Kendimizi kendi hikâyemizin kahramanı sanırken, ağızdan ağza anonime dönüşüyoruz. Anlatmak ihtiyaç belki. Ama ne kadar, nereye kadar? Ya dinlemek? O da belki ihtiyaç. Peki dinlediklerini anlatmak? Ne kadar, nereye kadar? 

 

Bugüne kadar kaç kişi sana “Sende kalsın” dedi, “kimseye söyleme.” Kaç hikâye dinledin böyle? Kaçı gerçekten sende kaldı? Nasıl kaldı? Dilinin ucuna geldi de sustun mu? “Bana güvendi sırrını anlattı, kimseye anlatmam” deyip zaten dinler dinlemez unuttun mu? Yoksa masaya serdin mi hepsini?

 

Bilinmesini istemiyorsan, söylemeyeceksin. Kural bu. “Sende kalsın” dediğinde onda kalmayacak çünkü. Senin kendinde tutamadığını, kucağına teslim ettiğini nasıl tutsun ki? Senin hikâyeni anlatasın varsa, anlattığının da o hikâyeyi alıp başkasına anlatası vardır. Bunun için onu suçlayabilir misin?

Facebook Yorumları
Yorumlar
2
Onay Bekleyenler
0
HTHayat Okuru ne diyor?
 •  
  29 Temmuz 2018 Pazar 19:24

  Soyleme sirrini komsuna komsun soyler komsusuna cok yerinde bir soz olur

  Cevapla
 •  
  12 Temmuz 2018 Perşembe 16:00

  Banaa anlatilan bende kalmıştır?,başkanlarıyla paylaştık larimida gunun birindw milletrin diline sakiz olabili ihtimalini gözönünde bulundu rarak anlatmisimdir ,ilginc bi yazi olmuş elinize sağlık

  Cevapla

 • Doğum korkusu nasıl yenilir?
  Doğum korkusu nasıl yenilir?

  Süresi : 02:20 İzlenme : 9829

 • 4 cilt tipine uygun kil maskesi tarifi
  4 cilt tipine uygun kil maskesi tarifi

  Süresi : 00:57 İzlenme : 4108

 • Evde oda parfümü yapımı
  Evde oda parfümü yapımı

  Süresi : 00:23 İzlenme : 1691

 • Damla çikolatalı kurabiye tarifi
  Damla çikolatalı kurabiye tarifi

  Süresi : 00:48 İzlenme : 2806

 • Kendin yap köşesi: Mumluk nasıl yapılır?
  Kendin yap köşesi: Mumluk nasıl yapılır?

  Süresi : 00:52 İzlenme : 7177

BURCUN BUGÜN NE SÖYLÜYOR?

Bugün sizi neler bekliyor? Aşk hayatınızda hangi sürprizler var? Sağlık, iş ve para konularında nelere dikkat etmelisiniz?

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön