Kayınvalideye anne demek

Bir gün bir erkekle hayatımı birleştirmeye karar verdim ve onun anne dediği kadın, benim de ona anne dememi bekliyor. Gözümün içine bakıyor. “Siz” diyorum konuşurken ama hitap edemiyorum. O bana “kızım” diyor. Kocasından bahsederken “baban” diyor. Yani “ben de annenim, bana anne de.”

 

Ona anne diyemem ve bunun tek bir sebebi yok.

 

Her şeyden önce, anne dediğin kişiye elindeki hakları devrediyorsun. Artık çocuğu oldun ya, o ne derse, nasıl derse öyle olacak. “Anne”, törenle mal gibi istenen kızın, bir aileden öteki aileye teslim edilirken, gittiği aile içinde yeri olsun ama hiç kendisi olamasın diye söylemesi buyurulan sözdür. Ben mal değilim, “gelin olarak” değil, “insan olarak” sözüm dinlensin. Görmek istediğim saygıyı başkalarına da gösteririm, ama bunun için kimse benden itaat etmemi beklemesin.

 

Kocamla beraber aynı kadına anne deyince bir kardeşlik hissi çöküyor ve ben bu adamla kardeş değilim. Bedenlerimizi paylaşıyoruz, niye kardeşlik hissiyle yaşayalım? Ancak kardeşlerin annesi bir olur.

 

Bir kadın, neden oğlunun karısının ona anne demesine mutlu olur ki? Kızı mı oldu o kadın? O zaman oğluyla kızını evlendirmiş olmuyor mu? Burada bir sakatlık yok mu? “Kayınvalideye anne demek gelenektir” diye kestirip atmak saçma. Bazı geleneklerin altında yatanların da sorgulanması gerekir. Belki ensestin bu topraklarda bunca doğal karşılanmasında bu geleneğin de payı vardır.  

 

Erkeğin, karısının annesine anne demesi de garip. Bu söz, karısını kardeşi gibi görmesine doğrudan sebep olmasa da yardımcı olur. Galiba erkek daha az zorlanıyor annesi olmayan kadına anne demeye. Çünkü onun rahatını düşünen, onun için dolmalar saran, kekin yanmamış tarafını ona ayıran bir kadın daha ekleniyor hayatına.

 

Bir kadının, evleneceği erkeğin annesine anne demeye can atmasında ise bir riya var. Bir an önce evlenmek, nikâhlanmayı planladığı erkeğin ailesine kendini kabul ettirip süreci hızlandırmak için söylemeye can attığı söz.

 

Ya kendisine anne diye hitap edilen kadın? Niye kabul ediyor doğurmadığı birinin ona anne demesini? Anne olmaktan yorulmamış mı? Şefkat fazlası mı var? Yoksa artık emrine biri daha amade diye seviniyor mu? Anneden başka bir şey olmasına izin verilmemiş de sonsuza dek, sonsuz defa anne olmak mı istiyor?

 

Bir erkekle hayatımı birleştirdim ve annesi ona anne dememi bekliyor. Telefonda konuşurken, eve geldiğinde, evine gittiğimizde. İçime bir sıkıntı çöküyor. Kaç yıl demedim, şimdiden sonra der miyim? Demem. İnattan değil. Annem olmadığından, annem hissetmediğimden, oğluyla kardeş olmak istemediğimden, gelin olup gelin görevleri üstlenmek istemediğimden. Sadece insan bilinmek, insan gibi karışılmadan yaşayıp gitmek istediğimden. 

Facebook Yorumları
Yorumlar
77
Onay Bekleyenler
0
HTHayat Okuru ne diyor?
 •  
  25 Ocak 2018 Perşembe 11:18

  Senin için hayatı yaşamak hayli zor olsa gerek. Böyle zorlama fikirleri düşünmek için çokça çabalamış ve gerçekten de kötü niyet ile donanmış olman gerekiyor. Üzüldüm adına

  Cevapla
 •  
  13 Aralık 2017 Çarşamba 23:09

  Ben de cok karsiyim ama kardeslik duygusundan degil kayinvalide gelin anlasmazliklari yuzyillardan beri var hemen hemen heryerde ve daha da artmakta banada oldukca anlamsiz ve gereksiz geliyor ozlem teyze densin nasil annemizin en samimi can dostuna teyzeyi.yakistiriyorsak en uygunu bence teyze ..

  Cevapla
 •  
  12 Aralık 2017 Salı 11:24

  başına "kayın" eklerseniz zorlanmazsınız, "kayınanneciğim" diyebilirsiniz mesela??

  Cevapla
 •  
  12 Aralık 2017 Salı 01:12

  Sagıdandır

  Cevapla
 •  
  12 Aralık 2017 Salı 00:58

  Bu konu tartışılır.Anne demekle kardeşmiş gibi hisetmek olmaz.Bütün haklarını ona devretmiş de olmuyorsunuz bu arada. Bu sadece saygıdan ileri gelir.Tarlamı devrediyorum. O şekilde düşünen kayın valide vardır muhakkak ama istisnalar kaydeyi bozmaz.Yoldan geçen bir yaşlıya bile anacım diye hitap ede

  Cevapla
 •  
  06 Aralık 2017 Çarşamba 11:53

  Kesinlikle haklisiniz ben anne diye hitap da etmiyorum gereksiz bir kursl bence

  Cevapla
 •  
  06 Aralık 2017 Çarşamba 01:11

  Hemfikirim ????

  Cevapla
 •  
  06 Aralık 2017 Çarşamba 01:07

  Bakınız hamfendi şurasını iyi analiz edelim kayın valideniz sizin biolojik anneniz değiıki ,ona anne demeyle karşınızda manevi yani öz olmayan bir varlık var ona saygıdan dolayı böyle davranmamız gerekir adı ile yada, başka şekildemi çağrışalım size kızım demekle kızımı oluyorsunuz ikinizide candan

  Cevapla
 •  
  06 Aralık 2017 Çarşamba 00:22

  Harika bir yazı ????????????

  Cevapla
 •  
  05 Aralık 2017 Salı 23:19

  Bu nedenle biz eşimiz ile birbirimizin annelerine ya da babalarına "Ayse anne" olarak hitap ediyoruz. Bu kendi annemden gelen bir gelenek desek doğru olur... Kanada ve batı ulklerinde birbirlerine isimleri ile hitap ediyorlar. Hatta isimlerini kisaltiyorlar. Kimse kimseye saygısızlık etmiş olmuyor

  Cevapla

 • Sema'nın Sağlıklı Mutfağı - Sema Sumeli anlatıyor
  Sema'nın Sağlıklı Mutfağı - Sema Sumeli...

  Süresi : 08:40 İzlenme : 0

 • Eğitim Uzmanı Koray Varol: Sınav sistemine nasıl yaklaşmalı?
  Eğitim Uzmanı Koray Varol: Sınav sistemine...

  Süresi : 23:38 İzlenme : 0

 • Yeşim'le Hayat Bilgisi
  Yeşim'le Hayat Bilgisi

  Süresi : 31:47 İzlenme : 0

 • Kanserde Doğru Bilinen Yanlışlar
  Kanserde Doğru Bilinen Yanlışlar

  Süresi : 37:35 İzlenme : 0

 • Sanal kitap mı? Basılı kitap mı?
  Sanal kitap mı? Basılı kitap mı?

  Süresi : 01:55 İzlenme : 1442

BURCUN BUGÜN NE SÖYLÜYOR?

Bugün sizi neler bekliyor? Aşk hayatınızda hangi sürprizler var? Sağlık, iş ve para konularında nelere dikkat etmelisiniz?

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön