Annen ölecek!

 

Geçtiğimiz günlerde, annesinin öleceğinden endişe duyan bir çocuk danışanımla konuşuyorduk. Yaklaşık 10 gün kadar önce büyük anneannesini (yani anneannesinin annesi) kaybetmişlerdi. Birkaç gece önce çok ağlamış, “Anne ya sen de ölürsen?” diye… Durdum gözlerinin içine baktım: “Annen ölecek mi ?” dedim.

 

Bilmiyorum” dedi kaygılı gözlerle. “Ben biliyorum” dedim. Birden ilgili gözlerle bana baktı cevabı duymak istercesine. “Kesinlikle ölecek” dedim. İrkildi bir an. Ben gülümsedim. “Ya sen?” dedim “ölecek misin?”

 

“Bilmiyorum” dedi.

 

Ben kesin öleceğim” dedim. Ve tekrar gülümsedim. “Senin süper güçlerin mi var ki?” diye sordum. İkimiz de gülmeye başladık.

 

Ben biliyorum sen de öleceksin” dedim.

 

“Her şeyi tartışabiliriz, olup olmayacağı konusunda varsayımlarda bulunabiliriz, bir tek ölüm dışında, bunun olacağı kesindir” dedim.

 

Bunun kötü bir şey olduğunu düşünüyorsun ama değil. Bunu bir dönüşüm olarak düşünebilirsin. Bu hepimize olan bir şeydir. Doğmak gibi. Sadece senin ya da yakınlarının başına gelecek bir şey değil. Kabul etmemiz gereken bir gerçektir. Öleceğimiz kesin ama zamanını bilmiyoruz dedim.

 

Gözlerindeki ifadeden, kafasındaki sorulara rağmen, ona net ve dürüstçe verilen bu cevabın onu rahatlattığını hissediyordum.

 

“Şimdi ne hissediyorsun?” diye sordum.

 

Bunu artık kafama takmayacağım” dedi.

 

“Evet” dedim, “bunu düşünerek yaşamak çok keyifli olmaz. Yaşadığımız anı en iyi şekilde değerlendirmek çok daha keyifli olur değil mi?”

 

Evet” dedi. “Şimdi legolarımla oynayarak bu işe başlayacağım”

 

Gülümsedi.

 

Gülümsedik.

 

Ölüm soruları karşısında çocuklara yalanlar söyleyip, konuyu saptırıp, pek çok kez daha da karmaşık hale getiriyoruz olayı. Kavrayamayacakları melekler, öte alemler gibi konularda da bir şeyler söylüyoruz.

 

Biliyorum ki, eğer ona kaçamak cevaplar verseydim, hem bana güveni azalacak, hem de kaygıları daha da artacaktı.

 

Aslında tıpkı biz yetişkinler gibi... Hem kendimiz kaçamak yaşamaya çalışıyoruz, hem de onları kaçamak yaşamaya alıştırıyoruz.

 

Yüzleşmekten korkmak da, çocukluğumuzda aldığımız pek çok kaçamak cevabın arkasından geliyor.

 

Bazen net ve kısa bir cevap, hayat kurtarır...

Facebook Yorumları
Yorumlar
1
Onay Bekleyenler
0

 • Ayaktaki basınç noktaları
  Ayaktaki basınç noktaları

  Süresi : 01:04 İzlenme : 13386

 • Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl kısıtlayabiliriz?
  Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl...

  Süresi : 03:47 İzlenme : 1384

 • Arvigo masajı nedir?
  Arvigo masajı nedir?

  Süresi : 03:37 İzlenme : 300

 • Menopoz sıkıntılı mı olmalı?
  Menopoz sıkıntılı mı olmalı?

  Süresi : 09:56 İzlenme : 381

 • Kırmızı ip ritüeli
  Kırmızı ip ritüeli

  Süresi : 02:00 İzlenme : 0

BURCUN BUGÜN NE SÖYLÜYOR?

Bugün sizi neler bekliyor? Aşk hayatınızda hangi sürprizler var? Sağlık, iş ve para konularında nelere dikkat etmelisiniz?

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön