Okulların kazandıramadıkları…

Çocuklarınızı markalı okullara gönderip, "iyi" meslek edinmeleri ve para kazanmalarını sağlamaktan başka çareniz olmadığına inanıyorsunuz.

 

Buna inandırılıyorsunuz çünkü sistemi "iyi" eğitim almış sisteme köle olmaktan başka çaresi olmayan kişiler sürdürüyor.

 

Ayrışma, damgalama, notlandırma vb dayalı eğitim sistemi nedeniyle her yıl binlerce çocuk heba olmakta, yaşam sevinçlerini, kendine güvenlerini ve değer duygularını kaybetmektedirler. Hayatta ancak kendine güveni olan ve kendini değerli hisseden insan başarı elde edebilir.

 

Başarısız çocuk, başarısız insan diye bir şey yoktur. İnsanın yarattığı sistemle uyum sağlayamayan ve dışlandığı, kabul görmediği için, sevgisini ve değer duygusunu kaybetmiş insan vardır.

 

Günümüzde, okul ve ebeveynler çocukları kendi büyümelerinin sorumluluğunu üstlenmekten alıkoyarak, onları bir tür ruhsal intihara sürüklemektedir.

 

Çocuklar, okullardaki eğitim ve öğretimin sınırları içine hapsedilmiştir. Ve neredeyse, yaşları gereği “normal” olan oyun ve davranışlardan “korunması” gerektiğine inanılmaya başlanmıştır.

 

Karşılaştıkları çok az zorlukla, sadece ders çalışmalarının onları hayata hazırlayabileceği gibi yanlış bir inanışla, problem çözme becerilerini kazanamamaktadırlar. Risk almaktan korkan, kırılgan ve hassas bireyler haline gelmektedirler.

 

Çocuklar, ailelerin yapmak isteyip yapamadıklarını gerçekleştirmekle görevli birer varlık haline gelmiştir. Okullar da ebeveynlerin bu isteklerini karşılamak üzere kurulmuş kurumlar halini almıştır.

 

Okullar çocukları hayata hazırlayamamaktadır.

 

Çocuklar, okullar ve aileleri tarafından şişirilen egoları ile mezuniyetleri ardından, gerçek hayatla yüzleştiklerinde, pek çok hayal kırıklığı yaşamaktadır.

 

Temizlik işçisi olmak, asgari ücretle çalışmak, ayakkabı boyamak, simit satmak, saygınlığınızı yitirmenize sebep değildir.

 

Günümüzde okullar ve aileler, “okumazsan…….olursun” mantığı ile, insanları aşağılamayı ve ayrımcılığı öğretmektedirler.

 

Çocuklar, okullarda her koşulda itaate zorlanmaktadırlar. Bu onların doğruyu, yanlışı ayırt edememelerine, kendi düşüncelerini üretememelerine, prototip kişilikler haline gelmelerine neden olmaktadır.

 

Okullar tüm farklılıkları törpülemeye çalışmaktadır. Toplumun ve ailelerin istediği biçimde, istenilen şekliyle davranan, farklı düşünceye, farklı davranışa tahammül gösteremeyen kurumlar haline gelmiştir. Farklılıklara tahammül gösteremeyen anlayış, çocuklara saygıyı değil, kendisi gibi olmayana saygısızlığı öğretir.

 

Koskoca duvarların içine hapsedilmiş okullar, çocuklarımızın zihinlerinde duvarlar yaratmakta ve öğrenme arzularını tamamen yok edip, kendi zihinlerindeki duvarlara hapsolmalarını sağlamaktadır.

 

Okulları sorgulamalıyız.

 

Çocuklar öğrenme arzusu ile kendi öğrenmelerini gerçekleştirebilir ve bizler de onlara rehberlik edebiliriz.

 

Nasıl olacağını hep birlikte düşünmeye davet ediyorum.

Facebook Yorumları
Yorumlar
2
Onay Bekleyenler
0

 • Menopoz sıkıntılı mı olmalı?
  Menopoz sıkıntılı mı olmalı?

  Süresi : 09:56 İzlenme : 381

 • Makarna kızartması!
  Makarna kızartması!

  Süresi : 00:52 İzlenme : 11275

 • Doğuma giderken neler yaptınız?
  Doğuma giderken neler yaptınız?

  Süresi : 01:59 İzlenme : 2395

 • Gizem Onay'la kadınlık organları ve döngüleri üzerine
  Gizem Onay'la kadınlık organları ve...

  Süresi : 34:57 İzlenme : 261

 • Kadınlar ve organlarıyla olan ilişkileri
  Kadınlar ve organlarıyla olan ilişkileri

  Süresi : 02:46 İzlenme : 455

BURCUN BUGÜN NE SÖYLÜYOR?

Bugün sizi neler bekliyor? Aşk hayatınızda hangi sürprizler var? Sağlık, iş ve para konularında nelere dikkat etmelisiniz?

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön