İtaatsiz kalın!

Asla itaat etmeyin.

 

Ve asla çocuklarınızı itaate alıştırmayın.

 

İtaat, kelime manası olarak, otoritenin koyduğu kurallara, emirlere uymak, boyun eğmektir. Ve tüm eğitim sistemleri bu davranışı yerleştirmek için çalışır.

 

Otorite, zaman zaman değişik kişiler ve kurumlar olarak karşımıza çıkar. Onlara itaat etmek olumlu davranış olarak görülür. Oysa itaat, kişinin kimliğini, düşüncelerini, varoluşunu tehtid eden bir unsurdur.

 

İtaat etmeye alışmış bir çocuğun, “kişiliği ne derece gelişir?” sorgulamalıyız. İtaat ederek, gerçek manada öğrenme gerçekleşebilir mi?

 

Şimdi bana diyeceksiniz ki, itaat olmazsa bu dünya nasıl yürür?

 

İtaat yerine, biat ve tevekkül kavramlarını devreye sokarsak, bu dünyanın çok daha bilinçli bir hale geleceğine inanıyorum.

 

Her ne kadar bu kavramlar da islami kültürün etkisinde kalmış ve sorgusuz sualsiz itaat olarak algılansalar da, biat ve tevekkülü farklı bir bakış açısıyla değerlendirmek istiyorum.

 

Biatı, bir kişinin kafasındaki tüm sorgulamaları yaptıktan sonra, bir konuya karşı geliştirdiği inanç olarak algılıyorum.

 

Biat bir şeyi gönülden bilmektir. Zorlama ile olamaz. Dolayısı ile sorgulamasız ve gözü kapalı, körü körüne bir inanç değildir.

 

Biat, “kendi inandığın” şeye duyduğun teslimiyettir. Başkalarının dayatmalarına teslimiyet değil.

 

Tevekkül ise, yapabileceğin her şeyi yaptıktan sonra, değiştirebileceklerini değiştirmen, değiştiremeyeceklerini de olduğu gibi kabul etmen manasını taşır.

 

Bu olduğu gibi kabul kısmı da yanlış anlaşılmasın. Kabullenmek, boyun eğmek değildir.

 

Evrende her şeyin aslında olması gerektiği gibi yürüdüğüne duyduğun inançtır. Tıpkı fizik kanunları gibi. Öyledirler ve öyle olmaya devam ederler.

 

Asla itaat etmeyin. Biat edin. Tevekkül edin. İtaat özgür iradenizi yok eder, kendi seçimlerinize değil, başkalarının seçimlerine uymanızı sağlar. Diğerleri ise, özgür iradenizle vereceğiniz kararlarınızı, yargısız bir şekilde kabullenmenizi ve seçimlerinizin bedelini ödemeyi ve kabullenmeyi sağlar.

 

Yani ben böyle anlıyorum.

 

Çocuklar büyüklere itaat etsin istemiyorum. Büyüklerin onları itaate zorlamaları yerine, yüksek bir bilinç geliştirebilmeleri için, sorgulamalarını, anlamalarını, öğrenmelerini sağlayıp, kendi inançlarına teslim olmayı ve başkalarının inançlarına saygı göstermeyi öğrenmelerini sağlamalarının daha doğru olacağına inanıyorum.

 

İtaat isteyen birinin, başka bir düşünceye asla saygısı yoktur.

 

Ve itaati öğrenen çocuk, kendisi için kötü olabilecek bir şeye de, sorgusuz sualsiz itaat edebilir.

 

Bunu unutmayın!

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Menopoz sıkıntılı mı olmalı?
  Menopoz sıkıntılı mı olmalı?

  Süresi : 09:56 İzlenme : 381

 • Makarna kızartması!
  Makarna kızartması!

  Süresi : 00:52 İzlenme : 11275

 • Doğuma giderken neler yaptınız?
  Doğuma giderken neler yaptınız?

  Süresi : 01:59 İzlenme : 2395

 • Gizem Onay'la kadınlık organları ve döngüleri üzerine
  Gizem Onay'la kadınlık organları ve...

  Süresi : 34:57 İzlenme : 261

 • Kadınlar ve organlarıyla olan ilişkileri
  Kadınlar ve organlarıyla olan ilişkileri

  Süresi : 02:46 İzlenme : 455

BURCUN BUGÜN NE SÖYLÜYOR?

Bugün sizi neler bekliyor? Aşk hayatınızda hangi sürprizler var? Sağlık, iş ve para konularında nelere dikkat etmelisiniz?

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön