Çocukluğu çalınanlar

Çocukluk her şeyden önce oyun oynanan ve öğrenilen, bir çocuğun kişiliğinin tümüyle kendini geliştirebildiği dönemdir. Peki her çocuk bunu yaşayabiliyor mu?

 

Yardım organizasyonu Save The Children geçen hafta açıkladığı raporunda 172 ülkede yaşayan çocukların hayat koşullarını gözler önüne serdi. Rapora göre dünyada yaşayan çocukların dörtte birinin (700 milyon) çocuklukları çalınıyor. Şiddet ve savaş nedeniyle göç, çocuk işçiliği, kötü sağlık koşulları, erken yaşta evlilik, erken yaşta hamilelik ve okula gidememe çocukluğu tehdit eden sebeplerin başlıcaları.

 

 

14 yaşındaki Tulasa Nepal'de yaşıyor. 12 yaşında evlendirilmiş, 13 yaşında ilk bebeğini, ölü olarak doğurmuş  

 

Raporda çocukların hayat koşullarıyla ilgili çarpıcı rakamlar var; bu rakamlardan biri de her gün 5 yaş altındaki 16.000 çocuğun öldüğüne dair... Çocuk ölümlerinin en yaygın sebepleri: erken doğumlar, akciğer enfeksiyonu, sıtma, yaralanmalar, doğumsal kusurlar, doğum sırasındaki komplikasyonlar, ishal.

 

Araştırmada 5 yaş altı ölüm, yetersiz beslenme, erken evlilik, eğitim, çocuk işçiliği, genç yaşta hamilelik, çatışmalar nedeniyle sürgün ve ölümcül sonuçlu aşırı şiddet gibi 8 unsur ele alındı. Bu unsurlara göre çocukluğunu yaşayamayan ve tehdit alında olan çocuklar en çok batı ve orta Afrika ülkelerinde yaşıyorlar.

 

172 ülke arasında 59.yuz

 

Çocukluğun en az tehdit altında olduğu iki ülke Norveç ve Slovenya oldu. Bu ülkelerin Finlandiya, Hollanda ve İsveç takip ediyor. Türkiye ise 172 ülke arasında 59'uncu sırada yer aldı. Yaşam koşulları en kötü ülkeler arasında son sırayı Nijer alırken bu ülkeyi aşağıdan yukarıya doğru Angola, Mali, Orta Afrika Cumhuriyeti ve Somali takip ediyor.

 

Çocuklar arasında "en kırılgan ve en çok dışlanan çocukların, kız çocukları, mülteci çocukları, yoksul, dezavantajlı ve engelli çocuklar” olduğu belirtiliyor.

 

 

Rakamlarla "çalınan çocukluk”

 

 

*Dünyada yaklaşık 28 milyon çocuk yaşadığı yeri terk etmek zorunda kaldı. Bunların büyük çoğunluğun Suriye, Sudan ya da Irak gibi savaş bölgelerinden kaçan çocuklar. Çocukların 11 milyonu başka ülkelerde sığınmacı ya da mülteci olarak yaşıyor. 17 milyonu ise kendi ülkelerinde sürgün konumunda.

 

*Her iki saniyede bir kız çocuğu doğum yapıyor. Hamilelik ve doğum sırasında ortaya çıkan komplikasyonlar dünya çapında 15 ila 19 yaş arasındaki genç kadınların ölüm sebepleri arasındaikinci sırada yer alıyor.

 

*Tüm dünyada yaklaşık 16 bin çocuk beş yaşına gelmeden hayatını kaybediyor.

 

*Dünya çocuklarının 200'ü her gün cinayete kurban gidiyor. Aşırı şiddet akranlarında depresyona ve kaygı bozukluğuna yol açıyor ve çocukların genellikle okula gitmekten alıkoyuyor.

 

*Her yıl yaklaşık 15 milyon kız çocuğu 18 yaşına gelmeden evlendiriliyor; bunların 4 milyonu 15 yaşın altında. Çocuk yaşta evliliğin en sık görüldüğü bölgeler Sahara altı Afrika ülkeleri ve Güney Asya.

 

*5 yaşın altında 156 milyon çocuk yetersiz beslenme nedeniyle büyüme bozukluğu yaşıyor. Bu sayı bu yaş grubundaki çocukların dörtte birine denk geliyor.

 

*Dünyada 168 milyon çocuk çalışmak zorunda. Çalışan çocukların yarısı tehlikeli iş şartlarında mesai yapıyor.

 

*Dünyada 263 milyon çocuk okula gitmiyor. Sorundan kız çocukları erkeklere göre daha fazla etkileniyor. 15 milyona yakın kız çocuğunun hayatları boyunca okuma- yazma öğreneme fırsatına sahip olamayacaklar.

 

Global ayıp

 

Bu rapor ve bu rakamlar yaşadığımız dünyanın nasıl da çocuk dostu bir yer olmadığını gözler önüne seriyor. Şiddet ve fakirlik sarmalındaki çocuklar devletler ve uluslararası toplum bazında öncelik olarak ele alınmadıkları sürece bu sarmaldan çıkmaları neredeyse imkansız. 2017 yılının dünya liderlerinin bu sonuçlara bakarak yüzlerinin kızarmasını ve bu konuya acil eğilmeleri gerektiğinin farkına varılacağını umuyorum... Bütün çocuklar hak ettikleri çocukluğu yaşamadıkları sürece kimse ilerlemeden, kalkınmadan, teknoloji ve tıbbın gelişmesinden bahsederek övünmesin.

 

 

 

 

 

 

 

 

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Evde oda parfümü yapımı
  Evde oda parfümü yapımı

  Süresi : 00:23 İzlenme : 1691

 • Rüyalar hakkında bilinmeyenler
  Rüyalar hakkında bilinmeyenler

  Süresi : 01:34 İzlenme : 4172

 • Oje sağlığa zararlı mı?
  Oje sağlığa zararlı mı?

  Süresi : İzlenme : 5376

 • Ayaktaki basınç noktaları
  Ayaktaki basınç noktaları

  Süresi : 01:04 İzlenme : 13386

 • Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl kısıtlayabiliriz?
  Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl...

  Süresi : 03:47 İzlenme : 1384

BURCUN BUGÜN NE SÖYLÜYOR?

Bugün sizi neler bekliyor? Aşk hayatınızda hangi sürprizler var? Sağlık, iş ve para konularında nelere dikkat etmelisiniz?

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön