Viyana’da dünyevi zevkler bahçesi

Levent Özçelik, Viyana'daki "Life Ball" etkinliğini anlatıyor.

Viyana’da dünyevi zevkler bahçesi

22 yıl önce Gery Keszler’in “AIDS’le mücadele edip yaşamı kutlayalım” düşüncesinden yola çıkarak bugün dünyanın en önemli gecelerinden birine dönüştürdüğü Life Ball için Viyana’dayız. Saraya doğru ilerlerken içimden konsepti ve sloganı tekrarlıyorum sürekli, “Dünyevi zevkler bahçesi” ve “Aşk her yerde çiçek açar”...

 

Bildiğiniz smokinlerin, kırmızı-beyaz gösterişli elbiselerin uçuştuğu “sıradan” balolardan değil bu. En kabul edilebilir haliyle “Frapan” diyebiliriz belki de... Normal bir smokin giyseniz bile takıp takıştırıyorsunuz. Dalları, çiçekleri çıplak bedenlerine sarıp boy gösteren yüzlerce insan var etrafta. Konsepti “The Garden of Earthly Delights - Dünyevi Zevkler Bahçesi” olarak kurgulanmış organizasyonun sloganı ise “Aşk her yerde çiçek açar”. Bitmedi bütün bunlar görsel olarak David LaChapelle’in dâhiyane yaratıcılığıyla bir araya geliyor. 2 yıldır gitmek istediğim, Viyana’da düzenlenen ünlü Life Ball bu haliyle daha da davetkâr ve kışkırtıcıydı.

 

Bu yıl 22’ncisi yapılan Life Ball’ın ilk gecesine Schönbrunn Sarayı’nın bahçesinde Viyana Filarmoni ve ünlü Çinli piyanist Lang Lang’ın performansıyla ısınmaya başladık. Şık şehirde sakin yürüyüşlerle devam ettik ve son gece büyük bir patlamayla bitti Viyana günleri.

 

Ünlü isimleri ağırlayan esas gece başlarken, David LaChapple’in cennet bahçesini resmettiği afişe doğru adım adım gittik. Kırmızı halıda Ricky Martin ile yürüdük, yok asla “La vida loca” şarkısını söylemedim, geceye dair birkaç kelime o kadar. Ricky Martin siyah takım elbisesi, beyaz gömleği ve kravatı ile kırmızı halıda oldukça sıradan görünüyordu, oysa Life Ball’a katılan hemen herkes oldukça sıra dışı, en azından frapan makyaj ve kıyafetlerle boy gösteriyordu. Ben de Niyazi Erdoğan tasarımı takım elbisemle Türk moda tasarımcılarını temsil ettim.

 

Kırmızı halı seremonisinin ardından muhteşem bir tören başladı. Danslar, şarkılar... Christina Perri, Ricky Martin ve bu yıl Eurovision’u kazanan Conchita Wurst... Her yıl konuk listesiyle de göz kamaştıran Life Ball’un bu yıl da konuk listesinde önemli isimler vardı. Billy Zane, Bill Clinton, Courtney Love, Jean Paul Gaultier ve daha pek çok isim.

 

HER ODADA BAŞKA EĞLENCE

Dışarıdaki parti bittikten sonra yaklaşık 4 bin kişi içeriye akın etti. Sarayın içerisinde merdivenler ve odalar farklı müziklerle birbirinden ayrılmış. Bir odada house ve elektronik müzikle dans ederken başka bir salonda Erasure’dan tanıdığımız Andy Bell, “I Love to Hate You” ve “Respect” ı söylüyor. En üst kattaki VIP bölümde ise atmosfer biraz daha sakin görünüyor, masalarda atıştırılıp şampanya içiliyor. Saatler ilerledikçe kaçınılmaz olarak ortam ısınıyor. Vatkalı, kabarık elbiseleriyle dans edenler de var, bir çiçek bahçesinden koparılmış gibi giyinenler de... 4 bin kişi aynı anda dans edip eğleniyor. “Böyle bir partide Türkiye’de kaç kavga çıkar” diye geçiriyorum içimden sürekli. Apayrı milletlerden insanlar bir arada sabahı ediyoruz. Viyana’da gün ağarıyor. Burgtheater’dan çıkıp önce Museum Quarter, ardından Hofburg Sarayı, Karl Kilisesi ve Opera Meydanı’nın önünden geçip yaklaşık 40 dakika yürüyerek otelime dönüyorum. İçimden sloganı tekrarlıyorum: “Aşk her yerde çiçek açar.”

Bu aralar coğrafyamızda çiçek görmeye öyle hasretiz ki. Aşk acaba bir ara bize de uğrar mı?

 

Bu diğerlerinden farklı

Viyana biraz masal şehir ve masal ruhuna uygun olarak Life Ball gibi en ünlü balolara ev sahipliği yapıyor haliyle. En çok konuşulanı her zaman postmodern tavrıyla Life Ball... İsmi her ne kadar ‘balo’ olsa da Life Ball, HIV virüsü taşıyanlara yardım amaçlı olarak düzenlenen, kendi deyimleriyle “AIDS ile savaşıp hayatı kutlayan” Avrupa’nın en büyük hayır organizasyonu aslında...

 

Avusturya devlet televizyonu tarafından canlı olarak gösterilen bu balo, yüzlerce kişiden oluşan uluslararası bir basın ordusu tarafından takip ediliyor. Çünkü yerel bir etkinlik değil; dünyaca ünlü yıldızlar, modacılar ve eğlence dünyasının önde gelen isimleri baloda boy gösteriyor ve her yıl 2 milyon Euro civarında yardım toplanıyor.

 

Biraz da balonun mimarı ve hikâyesinden bahsedelim. 1993’te Gery Keszler tarafından ilki gerçekleştirilen balonun önceleri Viyana Belediyesi dışında sponsoru yokmuş. Beklenen davetlilerin gecikmesi Keszler’i umutsuzluğa sürüklemiş hatta. Neyse ki korktuğu gibi olmamış ve 21 yıl içinde sayısız sponsordan destek alan en büyük hayır etkinliklerinden biri haline gelmiş Life Ball.

 

2014 Life Ball notları:

- Lindsay Lohan, Jinkx Monsoon, Courtney Act, Milk, Christina Perri, Ricky Martin, Kesha, Courtney Love, Amanda Lepore, Leona Lewis, Bill Clinton, Yasmin Pretty, Marcia Cross, Taryn Manning gibi isimler balonun en çok dikkat çekenleriydi.

- Eurovision ile gündeme oturan Conchita Wurst, Jean Paul Gaultier elbisesiyle balo sahnesinin de en dikkat çeken kişisiydi.

- Bir gece daha Viyana tüm farklılıkları bir araya getirerek “tolerans şehri” oldu. İddialı kostümler, drag queen’ler, dikkat çekici görünümler Life Ball’ın yine olmazsa olmazıydı.

- Eğlence odaklı bir balo olsa da AIDS Vakfı için bu yıl da 1 milyon Euro’nun üstünde bağış toplandı.

 

Yazı: Levent Özçelik

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • 3 malzemeli tatlı nasıl yapılır?
  3 malzemeli tatlı nasıl yapılır?

  Süresi : 01:00 İzlenme : 3549

 • Kabak tatlısı nasıl yapılır?
  Kabak tatlısı nasıl yapılır?

  Süresi : 00:52 İzlenme : 4721

 • Fırında sıcak helva nasıl yapılır?
  Fırında sıcak helva nasıl yapılır?

  Süresi : 01:00 İzlenme : 1854

 • Damla çikolatalı kurabiye tarifi
  Damla çikolatalı kurabiye tarifi

  Süresi : 00:48 İzlenme : 2806

 • Yumurta sarısını böyle ayırın!
  Yumurta sarısını böyle ayırın!

  Süresi : 01:46 İzlenme : 1084

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön