Son plastik poşet yasağı da Yeni Zelanda’dan

Okyanusya ülkesi tek kullanımlık plastik poşetleri yasaklayan ülkeler arasındaki yerini aldı

Son plastik poşet yasağı da Yeni Zelanda’dan

2002 yılında Bangladeş’in başlattığı plastik poşetlerin kullanımını yasaklama veya sınırlandırma akımına katılan çok sayıda ülke arasında Çin, İsrail, Güney Afrika, Hollanda, Fas, Kenya, Ruanda, Sri Lanka, Arnavutluk, Gürcistan, İngiltere ve Avustralya bulunuyor.


Yeni Zelanda’da, yılda kişi başına yaklaşık 150 plastik poşet kullanılıyor. Yeni yasak, Başbakan Jacinda Ardern’in duyurusuna göre “ülkenin temiz, yeşil ününü korumak” amacıyla önümüzdeki yıl yürürlüğe girecek. Yasağa uymaları için perakendecilere verilecek altı aylık sürenin sonunda uymayanlara 450.000 Lira’yı aşan para cezaları verilmesi söz konusu.

 

Değişimi temkinli adımlarla gerçekleştirmek isteyen ülkede vatandaşların endişe ve önerilerini ifade edebilecekleri bir danışmanlık süreci de başladı. Eylül ayının ortasında sona erecek danışmanlık süreciyle birlikte, yasanın ne tür poşetleri kapsayacağı ve hangi satıcıların istisna teşkil edebileceği belli olacak.

 

 

Başbakan Ardern konuşmasında, 65.000 Yeni Zelandalı’nın imzasını taşıyan ve Şubat ayında parlamentoya sunulan bir Greenpeace dilekçesinden de bahsetti. Ardern’in ifadesine göre plastik kirliliği konusu, okul çocuklarının kendisine en çok şikayette bulunduğu konu. Ardern, bu sorunu gelecek jenerasyonlara aktarmamak için çaba sarf ettiklerini söyledi. Ülkedeki büyük süpermarket zincirleri ve başlıca perakendeciler de yasağı destek verdi.


Bazı global kozmetik ve gıda üreticileri bir araya gelerek 2025 yılına kadar Yeni Zelanda’da satışa sunulan ürünlerinin ambalajlarını yüzde 100 yeniden kullanılabilir, geri dönüştürülebilir veya biyolojik olarak bozunabilir malzemelerden yapabilmek için bir anlaşma imzaladı.


Avrupa’da bu konuyla ilgili yürürlüğe giren yasak ve kısıtlamalar meyvelerini vermeye başlamış gibi görünüyor. Yeni yasalar sayesinde kuzey Avrupa’da deniz tabanındaki plastik poşet miktarında bu yıl yüzde 30’luk bir azalma gözlendi

 

Ülkemizdeyse 1 Ocak 2019 yılından itibaren plastik poşetlerin marketlerde ücretli hale gelmesi bekleniyor.


AB, DENİZ KİRLİLİĞİNİ AZALTMAK İÇİN HAREKETE GEÇİYOR Avrupa Komisyonu tek kullanımlık... WWF'NİN AKDENİZ’İ PLASTİK KİRLİLİĞİNDEN KURTARMAK RAPORU AÇIKLANDI. WWF (Dünya Doğayı Koruma Vakfı) ...

 

 

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Bu yiyecekleri ısıtmayın!
  Bu yiyecekleri ısıtmayın!

  Süresi : İzlenme : 2681

 • Ekmek arası mini köfteler
  Ekmek arası mini köfteler

  Süresi : 01:34 İzlenme : 1641

 • 3 malzemeli tatlı nasıl yapılır?
  3 malzemeli tatlı nasıl yapılır?

  Süresi : 01:00 İzlenme : 3549

 • Kabak tatlısı nasıl yapılır?
  Kabak tatlısı nasıl yapılır?

  Süresi : 00:52 İzlenme : 4721

 • Fırında sıcak helva nasıl yapılır?
  Fırında sıcak helva nasıl yapılır?

  Süresi : 01:00 İzlenme : 1854

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön