Ece Vahapoğlu ile sağlıklı yaşlanma

HT Hayat ev sahipliğinde gerçekleşen "Sağlıklı Yaşlanma" etkinliğinde, Wellness Eğitmeni Ece Vahapoğlu ve Ingrid Millet Grup Marka Müdürü İrem Turan sağlıklı yaşam, sağlıklı yaşlanma ve yaşlanmayı yavaşlatma hakkında konuştular.

Ece Vahapoğlu sağlıklı yaşlanmayı anlatıyor

Sağlıklı yaşam ve sağlıklı yaşlanma konularının konuşulduğu etkinlik Fransız lüks dermokozmetik markası Ingrid Millet sponsorluğunda ve HT Hayat ev sahipliğinde gerçekleşti. Etkinlikte Ece Vahapoğlu ve Ingrid Millet Grup Marka Müdürü İrem Turan, anti aging yöntemlerinden spor, beslenme, antioksidanlar, besin takviyeleri ve dermokozmetik desteğinden bahsettiler.

  

 

Açılışı yapan Ece Vahapoğlu sağlıklı yaşlanma ile ilgili olarak şunları söyledi;

"Wellness’ın birkaç farklı boyutu vardır. Fiziksel Wellness, Bedensel Wellness, Ruhsal Wellness, Duygusal Wellness ve Çevresel Wellness. Bu faktörlerin hepsinde önemli olan sosyal ilişkilerde iyi hissediyor olmak, psikolojik olan iyi bir durumda olmak, duygusal olarak dengede olmak, fiziksel olarak sağlıklı olmak. Tüm bunlar iyi olduğunda kişinin iyi olduğu söylenebilir. Wellness kavramının içinde; spor, beslenme, meditasyon, iyi bir yaşam kalitesi ve iyi bir yaş almak var."

 

"21 gün alışkanlıkları değiştirmek için gereken süre"

 

Bilimsel örnekler de veren Vahapoğlu konuşmasına şöyle devam etti: "Araştırmalara göre, bir davranışı 21 kez tekrar edersek beyin nöronları yeni davranışları benimseyerek eskiyi unutuyor. Örneğin, beslenme alışkanlığınızı 21 gün boyunca aynı rutinde devam ettirseniz eğer beyin eski beslenme alışkanlığını unutup yenisini benimsemeye başlıyor."

 

 

"İstenilen ideal fit bir vücut için sağlıklı beslenme %70 oranda daha etkili oluyor. Akşam 19:00’dan sonra mümkünse yemek yenilmemeli. Yenilirse de çorba ve ızgara tavuk ya da sebze daha uygun bir tercih olur. Kırmızı etin sindirimi saatler sürdüğü için akşam saatlerinde tüketilmemeli."

 

"Lokmaları iyi çiğnemeliyiz"

"Lokmaları 2-3 kerede yutmak yerine bir lokma yemeği 20-30 kez çiğneyerek tüketmeliyiz. Böylelikle mide sindirimde zorlanmıyor ve vücutta şişkinlik oluşmuyor. Su içmek vücut için çok önemli. Fakat yemek yerken sıvı tüketmeyin. Çünkü mide asitinin özü bozuluyor ve sindirim güçleşiyor. Suyu da ara öğünlerde çok sık içmek gerekiyor. Hem tok tutuyor hem de baş ağrısını önlüyor. Aynı zamanda cilt kuruluğunu da önlüyor."

 

"Vücut yağ ve kas oranında su, beslenme ve spor çok önemli. Düzenli olarak spor, günde 1 saat yapılsa vücutta etkisini görebilmek mümkün. Her gün farklı alanlarda spor yapılmalı. Bir gün tempolu yürüyüş ya da koşu yapılıyorsa ertesi gün pilates yapılmalı. Böylelikle vücudun tüm kasları eşit oranda çalıştırılabilir. Kas kütlesini artırmak için; ağırlıklarla çalışılmalı, kasları uzatıp esnetmek için; yoga ya da pilates yapılmalı, yağları yakmak için de cardio yapmak gerekiyor."

 

 

"Alkol ve kırmızı et göbek yapan iki besindir" 

Beslenme alışkanlıklarına düzenleme yapmak gerekir. Sabah saatlerinde bol yeşillik, öğle yemeğinde salata ve akşam yemeğinde ızgara ya da sebzeli çorbalar tüketilmeli. Karbonhidrat ve meyveyi akşam 17:00’dan sonra tüketildiğinde vücutta şeker etkisi yaratıyor ve sindirimi zorlaştırıyor. 

 

 

 

Ece Vahapoğlu ile sağlıklı yaşam ve sağlıklı yaşlanma
+14
Fransız lüks dermokozmetik markası Ingrid Millet sponsorluğunda ve HT Hayat ev sahipliğinde bir etkinlik gerçekleştirildi.

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Bu yiyecekleri ısıtmayın!
  Bu yiyecekleri ısıtmayın!

  Süresi : İzlenme : 2681

 • Ekmek arası mini köfteler
  Ekmek arası mini köfteler

  Süresi : 01:34 İzlenme : 1641

 • 3 malzemeli tatlı nasıl yapılır?
  3 malzemeli tatlı nasıl yapılır?

  Süresi : 01:00 İzlenme : 3549

 • Kabak tatlısı nasıl yapılır?
  Kabak tatlısı nasıl yapılır?

  Süresi : 00:52 İzlenme : 4721

 • Fırında sıcak helva nasıl yapılır?
  Fırında sıcak helva nasıl yapılır?

  Süresi : 01:00 İzlenme : 1854

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön