Dökme demir tencere ve tava kullanmanın 3 sağlık avantajı

Dökme demirden yapılmış tencere ve tavalar modern mutfaklarda eski moda gibi görünebilir ama, bu dayanıklı pişirme kapları mutfağınızda mutlaka olması gereken aletlerden.

Dökme demir tencere kullanmanın 3 avantajı

Demir tencereler ısıyı eşit bir şekilde dağıtır ve yemeğinizin daha lezzetli olmasını sağlar. Ayrıca, ocaktan alıp direkt fırına koyabilirsiniz ve yıllarca güvenle kullanabilirsiniz.


Bunun yanı sıra dökme demir tencerelerde pişirmenin sağlığınıza da faydası var:

 

Yemeklerinizi daha az yağla pişirebilirsiniz

Patates kızartması yaptığınızda ya da et kızarttığınızda, bardak dolusu yağ kullanmanıza gerek yok. Bunun için kullanmaya başlamadan önce tavanızı güzelce yağlamalısınız. Aşağıdaki işlemleri bir kere yapmanız, tavanızı kullanıma hazır hale getirecek.

 

 • Önce tavanızı kalın bir tabaka tuz ile kaplayın.
 • Üzerine bir parmak kalınlığında yağ koyun ve ocakta ısıtmaya başlayın.
 • Yağdan dumanlar gelinceye kadar tavayı ısıtmaya devam edin.
 • Sonra yağ ve tuz karışımını dökerek, kalan yağı kağıt havlu ile tava parlayana kadar içine yedirin.

 

Tavanız artık kullanıma hazır. Kullandıktan sonra tavanızı ya da tencerenizi temizlemek için sabun kullanmayın. İçindekileri sert bir fırça ile, sıcak suyun altında temizleyin ve kağıt havlu ile kurulayın.

 

Dökme demir pişirme kaplarını teflonlara alternatif olarak kullanabilirsiniz

Demir tava ve tencerelerin diğer bir yararı da, kimyasal madde içermemeleri. Bunları kullanarak, hem yiyeceklerinizi yapışmadan pişirmiş, hem de yapışmayan teflon kapların yaydığı zararlı kimyasallardan etkilenmemiş olursunuz.

 

Yapışmayan tava ve tencerelerin kaplandığı PFC maddesinin, pişirme esnasında buharlaşarak yemeğe karıştığı ve karaciğere zarar vererek, kansere ve gelişim problemlerine yol açabileceği kanıtlanmış durumda. Bu nedenle, dökme demirden yapılmış kapları kullanmanız sağlığınız açısından çok önemli.

 

Demir kaplarla pişirmek aldığınız günlük demir miktarını artırır.

Bu kaplar, pişirirken yemeğinize kimyasal maddeler karıştırmıyor ama, sağlığınız için gerekli olan demir, pişerken yemeğinize karışıyor. Genelde, demir eksikliğine bağlı kansızlığın yaygın olduğunu düşünürsek, yemeklerinizde bir miktar demir olması sağlığınız açısından yararlı olacak. Özellikle, asit özelliği olan domates gibi besinler, demir kaplarda pişirildiğinde bu demir miktarı da ha da artıyor.

 

Facebook Yorumları
Yorumlar
7
Onay Bekleyenler
0
HTHayat Okuru ne diyor?
 •  
  22 Şubat 2018 Perşembe 18:09

  ne yaxıyo anamadım

  Cevapla
 •  
  21 Şubat 2017 Salı 15:05

  lava döküm demir tencere ve tavaları bu konuda tek geçerim.

  Cevapla
 •  
  21 Aralık 2016 Çarşamba 17:17

  o zaman herkesi saf yani üzerinde kaplama olmayan dökme demir ürünler için açılmış web sayfası olan dökümcübaba'ya bekliyoruz :)

  Cevapla
 •  
  18 Mart 2016 Cuma 11:09

  Döküm Tavalar Dökme demir tavalar en sağlıklı pişirme gereçlerindendir. Üzerinde koruyucu tabaka bulunmayan döküm demirlere ham döküm demir denilir. Çok yüksek ısıya dayanıklı olan ve ısıyı yüzeyine eşit yayan bu tencerelerden pişme sırasında gıdalara demir geçebiliyor. Koruyucu kaplı emayeli demir dökümler, kullanım yüzeyinde koruyucu bir tabaka olarak emaye kullanılan demir döküm pişirme kaplarıdır. Emayenin çatlak ya da dökük olmamasına dikkat edilmelidir. Emaye yıpranmadığı sürece sağlıklı bir pişiricidir. Cam kaplı demir dökümler, kullanım yüzeyinde koruyucu bir tabaka olarak emaye...

  Cevapla
 •  
  21 Şubat 2016 Pazar 11:22
 •  
  17 Kasım 2016 Perşembe 15:37

  malesef emaye ile camı karıştırmayın, emaye bir cam türevi fakat dayanıksız, naturel cam ise ısı ve darbelere dayanıklı 4000 yıl doğada yok olmadan durabiliyor yani gıda ve demirin temasını her ne olursa olsun 4000 yıl engelliyor ve bilinen en hijyenik materyal camdır. www.noral.com.tr adresinden inceleyebilirsiniz.

 •  
  19 Ekim 2017 Perşembe 15:27

  carfeurda da var acaba bunlar sağlıklı mı


 • Bu yiyecekleri ısıtmayın!
  Bu yiyecekleri ısıtmayın!

  Süresi : İzlenme : 2681

 • Ekmek arası mini köfteler
  Ekmek arası mini köfteler

  Süresi : 01:34 İzlenme : 1641

 • 3 malzemeli tatlı nasıl yapılır?
  3 malzemeli tatlı nasıl yapılır?

  Süresi : 01:00 İzlenme : 3549

 • Kabak tatlısı nasıl yapılır?
  Kabak tatlısı nasıl yapılır?

  Süresi : 00:52 İzlenme : 4721

 • Fırında sıcak helva nasıl yapılır?
  Fırında sıcak helva nasıl yapılır?

  Süresi : 01:00 İzlenme : 1854

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön