Organik beslenme nedir?

Organik beslenme nedir ve organik beslenebilmek için nelere dikkat edilmelidir? Organik beslenmenin önemini anlamanıza yardımcı olacak bilgiler...

Organik ürünler tüketmek için çok nedeniniz var!

Organik ürünler tüketmeniz için oldukça fazla neden var. Sayısız araştırma gösteriyor ki organik ürünler sizin için de aileniz ve çevreniz için de çok daha iyi ama özellikle bazı kilit alanlarda!

 

Ödeyeceğiniz her fazla kuruşa değeceğini size kanıtlayan 8 neden şöyle:

 

Organik gıdaların besin değerleri daha yüksektir

Elli yıldan fazla zamandır yapılan çalışmalar gösteriyor ki organik ürünlerin besin değeri çok daha fazla. Hala yapılmakta olan araştırmalarda da vücudunuzun ihtiyacı olan vitaminleri daha etkili bir şekilde almanızı sağlıyor.

 

Organik besinler zararlı tarım ilacı barındırmazlar

Hemen her gün yediğimiz gıdaların içerdiği zararlı kimyasallarla ilgili haberler okuyoruz. Bir ürünün organik olabilmesi için doğal olarak yetişmiş, toplanmış ve tüm sürecini tamamlamış olması lazım.  Zararlı kimyasal maddeler, böcek ilacı, bitki öldürücü, antibiyotik ve büyüme hormonları ise asla içermezler. Bunun yerine organik tarımla ilgilenen çiftçiler ekili alanlarında gübre ve doğal olarak üretilmiş böcek ilaçları gibi daha güvenli yöntemlerle ürünlerini ve hayvanlarını yetiştirirler.

 

Organik besinler özellikle çocuklar için oldukça faydalıdır

Gıda ürünlerinde kullanılan kimyasallar özellikle çocukların hassas bedenleri için zararlıdır. Eğer çocuklarınız varsa, organik gıda kullanma konusunda daha titiz davranmalısınız. Eğer organik gıda tüketmenin maddi külfeti size fazla geliyorsa, o zaman hem hesaplı hem de çoğunlukla organik üretimine devam edilen, yemeden önce soymadığımız üzüm, elma, armut, dut ve lifli sebzeleri tercih edebilirsiniz.

 

Organik gıdalar doğa dostudur

Organik gıdalar geleneksel yollarla yetiştirildikleri, zararlı kimyasalları içermedikleri için çevreye de zarar vermezler. Organik tarım yiyeceklerin sağlıklı yetişmesi için ve çevreye zarar vermeyecek şekilde nöbetleşe ekimle yapılır. Bu dönemler toprakta bulunmayan kimyasallar toprağa ve suya aşılanmaz ve böylece yıllarca hasat yapabileceğiniz topraklarınız olur.

 

 

Büyük ölçüde yerlidir

Herhangi bir kimyasalı bünyesinde barındırmadığından organik ürünlerin raf ömrü kısa olur. Bu da birçok açıdan iyi olacak şekilde yerelde yetiştirilmeyi gereksindirir. Bu hem çevre için iyidir, hem de ürünün pazara ulaşım aşamalarını kısaltır.

 

Organik besinler daha tazedir

Yapay koruyucular içermezler ve organik olmayan ürünlere kıyasla daha tazedirler. Kimyasallarla yetiştirilmiş ve bal mumuyla kaplanmış bir elma, rafta haftalarda tutulabilir. Dolayısıyla aldığınız ürünler her zaman taze olmayabilir. Ama organik elmanın raf ömrü oldukça kısadır, aldığınızda oldukça taze ve tatlıdır.

 

Daha güvenlidir

Organik olmayan ürünler taşıdıkları kimyasallar ve koruyucular nedeniyle, besinden kaynaklanan E. coli virüsü ve bakterilerin vücudunuza aşılanmasına neden olur. Organik olmayan ürünlerde, organik ürünlerde görülenden daha fazla besin kaynaklı bakteri ve virüse rastlandığı bir gerçektir.

 

Organik besinler daha lezzetlidir

Son olarak, organik ürünler çok daha lezzetlidir! Daha taze olmaları, kimyasal ilaçlamaya maruz kalmamaları da onları daha lezzetli yapan etkenler arasındadır. İkna olmadıysanız bir organik domates alın ve genellikle satılan yavan, organik olmayan domatesle kıyaslayın. Kesinlikle tatmin olacaksınız!

   

Organik besinler kilo kontrolü yapmanızı sağlar

Organik gıdalar katkısal madde içermedikleri için kilo alımı ve yağ birikiminin de önüne geçer. Özellikle uygulanan diyet listelerine eklendiğinde kilo vermenizi kolaylaştırır.

 

 

En iyi 20 organik alışveriş noktası
+22
Datça Murat Çiftliği   Bal, zeytinyağı, taze sebze ve meyve siparişi verebileceğiniz organik beslenme ve yetiştiricilikle ilgili bilinen isimlerden birisi Datça Murat Çiftliği’nden sipariş verecekseniz haftalık ürün listesine göz atabilir, o hafta toplanan taze ürünlere ulaşabilirsiniz.   http://datcamuratciftligi.com/

 

 

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Evde oda parfümü yapımı
  Evde oda parfümü yapımı

  Süresi : 00:23 İzlenme : 1691

 • Rüyalar hakkında bilinmeyenler
  Rüyalar hakkında bilinmeyenler

  Süresi : 01:34 İzlenme : 4172

 • Oje sağlığa zararlı mı?
  Oje sağlığa zararlı mı?

  Süresi : İzlenme : 5376

 • Ayaktaki basınç noktaları
  Ayaktaki basınç noktaları

  Süresi : 01:04 İzlenme : 13386

 • Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl kısıtlayabiliriz?
  Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl...

  Süresi : 03:47 İzlenme : 1384

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön