Vajinal enfeksiyonlar neden oluşur?

Aslında havuza giren mantarlı kişiden enfeksiyon kapılmaz. Klor, genital bölgenin dengesini etkiler, mantara neden olur.

Dersimiz vajinal enfeksiyonlar

Birçok kadın hayatı boyunca en az bir kere vajinal enfeksiyonla karşılaşır. Spor yaparken de vajinanın florası değişir. Sağlıklı spor yaşamı için enfeksiyonların nedenlerini ve tedavilerini sorduk.

 

Kadınlarda oldukça sık rastlanan vajinal akıntı, kaşıntı ve yanma gibi şikayetler genellikle genital bölgede meydana gelen bakteri, virüs ve mantar enfeksiyonlarından kaynaklanır. Bu tür enfeksiyonlara neden olan mikroorganizmaların bir kısmı da vajinanın normal florasında meydana gelen değişikliklere bağlı olarak enfeksiyon oluşturur. Tedavi edilmediğinde ise kişiye rahatsızlık verecek boyuta ulaşır ve tekrarlayabilir. Memorial Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Bölümü’nden Op. Dr. Banu Göker Özdemir ve VKV Amerikan Hastaesi Kadın Sağlığı Ünitesi uzmanlarından Medikal Direktörü Dr. Senai Aksoy’dan konuyla ilgili bilgiler aldık.

 

Vajinal enfeksiyonlar neden oluşur? 


Vajinal enfeksiyon daha çok yaz aylarında görülüyor. Yazın hava sıcaklığının yükselmesiyle beraber genital bölgenin nemli kalmasına bağlı olarak vjinal mantar enfeksiyonu artar. Çoğu kez vajinada normal olarak bulunan mantarlar, vajen florasında oluşan değişiklikler sonucu aktif hale gelir ve enfeksiyon gelişebilir.

 

Antibiyotik kullanımı, hamilelik, şeker hastalığı ve bağışıklık sisteminin baskılanmasına neden olan birtakım hastalıklar da riski artırır.

 

Yaz aylarında genital bölgenin nemli kalmasına sebep olan sentetik çamaşırlar, dar pantolonlar da mantar enfeksiyonunu artırır. Havuz sonrası bu şikayetler biraz daha artar. Nedeni; havuzdan mantar bulaşması değil, havuz suyundaki klorun, vajen floasındaki yararlı bakterileri öldürmesi sonucu var olan mantar sporlarını aktif hale getirmesi

 

Her kaşıntı, kızarıklık ya da akıntı vajinal mantar enfeksiyonu mu? Vajinal mantar enfeksiyonunda en sık görülen belirti; kaşıntı ve vajinada yanma hissi. Bu durumda dış genital organlarda kızarıklık ve ödem meydana gelir. Kaşıntı çok şiddetli olur. Öyle ki, kaşımaya bağlı olarak o bölgenin derisinde sıyrıklar ve küçük kanamalar dahi oluşabilir. Bu belirtilere çoğunlukla beyaz renkli, kokusuz, süt kesiği kıvamında akıntı da eşlik edebilir.

 

İdrar yaparken yanma, idrarın değdiği bölgelerde sızlama ve cinsel ilişki sırasında da ağrı yaşanabilir.

 

Nasıl korunmalı?


Sentetik çamaşırlar ve dar kıyafetler giymeyin. Pamuklu ve rahat iç çamaşırlarını tercih edin. Günde iki kez çamaşır değiştirin. Çamaşırları deterjan değil, sabunla yıkayın ve kızgın ütüyle ütüleyin. Genital bölgenin temizliği için normal sabun ya da parfümlü kozmetik ürünleri kullanmayın. Bu bölge için özel üretilmiş sabunlarla temizleyebilirsiniz. Yaz aylarında havuz sonrası genital bölgenin kuru kalması için ıslak mayo ve bikiniyle oturmayın. Havuz sonrası klordan arınmak için mutlaka duş alın.

 

Hamilelikte vajinal enfeksiyon


Birçok hamilede vajinal akıntı görülür. Bu normaldir ve tedaviye gerek yoktur. Vajinal enfeksiyonlar tedavi gerektirir.

 

Bakteriyel vajinozis nedir?


Anne adaylarında en fazla ortaya çıkan tür. İnce kıvamda, gri, homojen, balık kokusunu andıran akıntıyla ortaya çıkar. i normal floradaki laktobasillerin azalması. Hastalık cinsel ilişki ile bulaşmaz. Ancak bebeğin suyunun erken gelmesi, erken doğum ve rahim içi enfeksiyon risklerini beraberinde getirir. Tedavi edilmeli.

 

Mantar enfeksiyonu ne zaman olur?


Mantar enfeksiyonunun sıkça görülmesinin nedenlerinden biri hamilelik süresince vajen ph’ında değişikliklerin yaşanması. Şikayet nedeni değilse tedaviye gerek yok. Belirgin şikayetler varsa, anne adayının kullanabileceği lokal fitil ve kremler uygulanabilir. Bazı vakalarda hamilelik süresince tekrarlayabilir. Doğumun ardından genellikle geçer.

 

Vajinit nedir, nasıl geçer?


Tedavi şekli doktorun önerdiği vajinal fitiller, kremler ve ağızdan alınan ilaçlar. Uygulanan tedaviyle sıkıntılar 1-2 gün içinde geriler.   Hamilelerin yüzde 25’inde görülür. Kötü kokulu, bol köpüklü, sarı renkli akıntıya kaşıntı eşlik eder. Anne adayında vajinit saptanırsa hemen tedavi edilmeli, ayrıca eşleri de. Bebeğin suyunun erken gelmesi ve erken doğum riskini artırabilir.  

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Mindful Ebeveynlik semineri gerçekleşti
  Mindful Ebeveynlik semineri gerçekleşti

  Süresi : 11:02 İzlenme : 792

 • Sigarayı bıraktırma uzmanı Emre Üstünuçar canlı yayın konuğumuz
  Sigarayı bıraktırma uzmanı Emre Üstünuçar...

  Süresi : 27:46 İzlenme : 1630

 • Propolis nedir? Propolisin faydaları nelerdir?
  Propolis nedir? Propolisin faydaları...

  Süresi : 01:12 İzlenme : 1710

 • Senarist, yazar Meriç Demiray'la Türk dizileri ve kitaplar hakkında konuşuyoruz
  Senarist, yazar Meriç Demiray'la Türk...

  Süresi : 30:30 İzlenme : 474

 • Evde kot eskitme nasıl yapılır?
  Evde kot eskitme nasıl yapılır?

  Süresi : 00:56 İzlenme : 5518

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön