Erkekler de meme kanseri olur!

Erkeklerde meme kanseri az görülen bir kanser türüdür. Erkeklerde görülen tüm kanserlerin %1'ini meme kanseri oluşturur. Meme kanserlerinin %1'den azını erkek meme kanseri oluşturur ve her 150 kadın meme kanserine karşılık 1 erkek meme kanseri olgusu söz konusudur. Son 20-30 yılda erkek meme kanseri görülme sıklığında hafif bir artış vardır.

Erkekler de meme kanseri olur!

Erkeklerde meme kanseri az görülen bir kanser türüdür.  Erkeklerde görülen tüm kanserlerin %1’ini meme kanseri oluşturur. Meme kanserlerinin %1’den azını erkek meme kanseri oluşturur ve her 150 kadın meme kanserine karşılık 1 erkek meme kanseri olgusu söz konusudur.

Son 20–30 yılda erkek meme kanseri görülme sıklığında hafif bir artış vardır. Her 100.000 erkekte meme kanseri görülme sıklığı  0.86 dan  1’e çıkmıştır.

 

Erkek meme kanserindeki artışın nedenleri arasında özellikle 3 faktör vurgulanmaktadır.

 

 • Çevrede kanserojenlerin artışı 

 

 • İnsanların erkek meme kanserinden daha fazla haberdar oluşu ve bu nedenle daha fazla teşhis edilmesi

 

 • Aşırı şişmanlık. Aşırı şişmanlık durumunda kanda dolaşan estrojen miktarı artmaktadır. Bu da kadınlarda olduğu gibi erkeklerde de meme kanseri riskini arttırmaktadır.


Ayrıca ailesinde meme kanseri öyküsü olanlarda da artmış risk söz konusudur.

Erkek meme kanseri az görüldüğü için, kanserin yaygınlığı, etkinliğini, görülme sıklığı ve tedavilerin sonuçları hakkındaki bilgilerimiz kadın meme kanserine göre daha azdır.

Erkek meme kanseri, kadın meme kanderine göre daha ileri yaşlarda görülmektedir. Ortalama meme kanseri teşhis edilme yaşı, kadınlarda 55–60 iken bu yaş erkeklerde 65–67 yaştır.
 
Klasik bilgi olarak erkek meme kanserinin akıbetinin kadın meme kanserinden daha kötü olduğu söylenirdi. Bu durum erkek meme kanserinin kadın meme kanserinden daha geç, yani daha ileri evrede teşhis edilmesi ile ilgilidir. Aynı evrede erkek meme kanserinin tedavi sonuçları, tıpkı kadın meme kanseri gibi iyi olabilmektedir.
   
Erken evrede teşhis önemli olduğu için, erkeklerin yıllık check-up muayenelerinde memeler de dikkatle muayene edilmelidir.  Erkek meme kanseri az görülen bir kanser olduğu için, kadınlarda olduğu gibi tarama mamografisi önerilmemektedir.  50 yaşından yukarı erkeklerin kendi memelerini muayene etmeleri önemlidir.
 
Memede bir şişlik tespit edildiği zaman uygulanan tanı yöntemleri aynen kadınlarda uygulandığı gibidir. Erkekte meme dokusu çok az olduğu için, meme kanserinin tedavisinde meme koruyucu tedavi söz konusu değildir. Erkek meme kanserinde tedavi tüm memenin ve koltuk altı lenf bezlerinin çıkarılması şeklindedir.

 

Anadolu Sağlık Merkezi
Genel Cerrahi Uzmanları

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Uykusuzluğa basit çözümler!
  Uykusuzluğa basit çözümler!

  Süresi : 05:25 İzlenme : 10221

 • Süt kanalı iltihabı mastit hakkında her şey
  Süt kanalı iltihabı mastit hakkında her şey

  Süresi : 03:21 İzlenme : 10723

 • Hangi vitamin hangi besinlerde bulunur?
  Hangi vitamin hangi besinlerde bulunur?

  Süresi : 01:41 İzlenme : 4592

 • Kol sarkmalarına karşı egzersiz
  Kol sarkmalarına karşı egzersiz

  Süresi : 02:09 İzlenme : 3128

 • Sezaryen mi normal doğum mu?
  Sezaryen mi normal doğum mu?

  Süresi : 01:53 İzlenme : 14383

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön