Ağrı tedavisinde uygulanan girişimsel yöntemler

Prof. Dr. Ayşen Yücel, günümüzde kullanılan ağrı giderici teknikleri anlattı.

Ağrı tedavisinde uygulanan girişimsel yöntemler

Akupunktur
Mikroplardan arındırılmış (steril) madeni ya da gümüş iğnelerin deriye batırılması ile gerçekleştirilen eski bir tedavi yöntemidir. Genel olarak kasların gevşemesini sağlayarak ağrıları azaltır. Bu nedenle kas kasılmasına bağlı ağrılarda etkili olduğu bilinmektedir. Özellikle ilaç tedavisi alamayan hamilelerde sıklıkla kullanılır.

Tetik nokta enjeksiyonu
Kaslardaki tetik noktalardan kaynaklanan baş, bel ve bacak ağrılarında uygulanır. En çok kaza, sürekli tekrarlanan kas kasılmaları veya bozuk duruştan kaynaklanan yumuşak doku kökenli ağrılarda kullanılır. Çeşitli kas gevşetici ilaçlar, masaj ve buz uygulamaları ile düzelmeyen ağrılarda, kaslara lokal anestezilerle yapılan tetik nokta enjeksiyonları ve germe, gevşeme egzersizleriyle düzelme sağlanır.

Epidural / foraminal steroid enjeksiyonu
Fıtığın sinirlere baskı oluşturarak ağrıya yol açtığı durumlarda, ilgili omurga düzeyinden, sinirin çıkış bölgesine ilacın enjekte edilmesi yöntemidir. Bu yöntemle fıtık başlangıcı ya da fıtık olan disk bölgesindeki şişmeyi ortadan kaldırmak, disk çevresindeki yangının azaltılması amaçlanır. Bel fıtığı tanısı konmuş ama ameliyat edilmemesi gereken hastalarda iyileşmenin hızlanmasını sağlayan ve şiddetli ağrıyı süratle azaltan bir yöntemdir.

Nükleoplasti
Fıtıklaşarak sinirlere baskı yapan ve bu şekilde ağrı oluşumuna neden olan disk bölümünün özel bir cihaz yardımı ile çıkarılması işlemidir. Bu şekilde fıtığın iyileşmesi ve şikâyetlerin ortadan kalkması sağlanmış olur.

Radyofrekans termokoagülasyon (RF)
Ağrıyı ileten sinirlerin özel bir cihaz aracılığıyla radyo dalgaları kullanılarak duyarsızlaştırılması yöntemidir. En şiddetli, ağrılı durumlardan biri olan ve tıpta nevralji olarak adlandırılan özel durumlarda, ilaç tedavisi yeterli ağrı kontrolü sağlayamadığında, bu uygulama ile ağrıyı ileten lifler, kontrollü olarak yakılmaktadır.

Nörolitik bloklar
Kansere bağlı ağrılarda ve nevraljilerde, sinirlerin özel ilaçlarla duyarsızlaştırılması yöntemidir.

Sempatik bloklar
Damar tıkanıklıklarına bağlı bel ve bacak ağrılarında, el ve ayak terlemelerinde, şeker hastalığına bağlı ayak ağrılarında, ağrıya yol açan sinirlerin özel ilaçlarla uzun süre duyarsız hale getirilmesidir.

Omurilik Pili
Omurilik pilleri uygulaması, omurilik düzeyinde düşük voltajlı, yüksek frekanslı elektrik akımı verilerek ağrının ortadan kaldırılması yöntemidir. Sıklıkla felç sonrası görülen ağrılarda ya da bel fıtığı ameliyatı sonrasında ortaya çıkabilen ağrılı durumlarda kullanılır.

Port-pompa Sistemleri
Kanser ve kanser dışı ağrıların diğer yöntemlerle kontrol altına alınamadığı durumlarda, cilt altına yerleştirilen özel port ya da pompaya bağlı kateter aracılığıyla ilaç verilerek ağrı uzun süreli olarak kesilir.

Yakın gelecekte bu konuda nerede olacağız?
Uzun yıllardan beri gerek hekimlerin gerekse araştırmacıların bu konuya ilgi duymalarının en önemli nedeni; şüphesiz ki hala mekanizması aydınlatılamamış olan ağrılı durumların nedenini ortaya çıkartmaktır. Bunun yanı sıra son yıllarda birçok alanda önemli gelişmelere sahne olan genetik konusunun ağrı mekanizmasındaki rolü de araştırmacıların ilgisini artırıyor. Belki yakın gelecekte yapılacak çalışmalar bu konuda bizlere ışık tutabilir, ancak ağrılı hastalıklarla uğraşan hekimler için bu çalışmalardan elde edilecek en önemli sonuç, hastalığa ve kişiye özel tedavi şeklinin bulunması. Belki de yakın gelecekte erkekler ve kadınlar için farklı tedavi tiplerinden söz ediyor olabileceğiz.


Anadolu Sağlık Merkezi
Algoloji (Ağrı Tedavisi) Uzmanı
Prof. Dr. Ayşen Yücel

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Menopoz sıkıntılı mı olmalı?
  Menopoz sıkıntılı mı olmalı?

  Süresi : 09:56 İzlenme : 381

 • Kırmızı ip ritüeli
  Kırmızı ip ritüeli

  Süresi : 02:00 İzlenme : 0

 • Kendin yap köşesi: Mumluk nasıl yapılır?
  Kendin yap köşesi: Mumluk nasıl yapılır?

  Süresi : 00:52 İzlenme : 7177

 • Süt kanalı iltihabı mastit hakkında her şey
  Süt kanalı iltihabı mastit hakkında her şey

  Süresi : 03:21 İzlenme : 10723

 • Hangi vitamin hangi besinlerde bulunur?
  Hangi vitamin hangi besinlerde bulunur?

  Süresi : 01:41 İzlenme : 4592

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön