Heyecanlı şeyler yaparak hafızanızı güçlendirin!

Hafızanız sıradanlığı sevmiyor!

İşlerinizi heyecanlı hale getirerek kolayca hatırlayın!

Okul arkadaşlarınızla yaptığınız muhabbetin detaylarını kolayca hatırlayabiliyor ama ekmek almaya çıkıp eve gofretle dönüyor veya "Yahu ne alacaktım ben?" diye evdekilere mesaj atıyorsanız, az önce karşılaştığınız kişinin adını hatırlayamıyorsanız korkmayın, yalnız değilsiniz.

 

ALZHEİMER’A KARŞI FORMDA KALIN! Alzheimer’la mücadelede hem zihi... UNUTKANLIĞI ÖNLEMEK İÇİN NELER YAPILMALI? Her yaşta yaşanabilen unutkanlık...

 


Çoğumuz, kötü bir kısa dönem hafızasına sahip olduğumuzu, balık hafızalı olduğumuzu düşünürüz ancak ABD Hafıza Şampiyonu Nelson Dellis'e göre sorun sadece, bize kimsenin bu hafızanın nasıl kullanılacağını öğretmemiş olması.

 

15 dakikada 201 isim hatırlayabilen Dellis'in güçlü bir hafıza için önerilerinden biri, konuyu heyecanlı bir hale getirmek. Dellis'e göre beynimiz karşılaştığımız sıra dışı şeyleri hatırlamakta doğal olarak daha verimli. Gündelik hayatımızın yüzde 90'ının olağan geçtiğini söyleyen Dellis, hatırlamak istediğimiz şeyleri enteresan hale dönüştürmenin -özellikle de gözle görünen bir şeye- iyi bir yöntem olduğunu söylüyor.  Ne de olsa beynimiz soyut fikirler yerine görüntüleri hatırlamakta daha iyi.

 

Örneğin, bir isim hatırlamak istiyorsanız, Dellis o isimde tanıdığınız bir başka kişiyi hatırlamanızı öneriyor. Yeni birisiyle tanıştığınız zaman aynı isimdeki bir arkadaşınızı hatırlayıp bu ismi aklınızda o arkadaşınızla ilişkilendirebilirsiniz. Yukarıdaki ekmek almak örneğinde, mesela, küçükken hapur hupur yediğiniz, fırından yeni çıkmış, sıcacık bir ekmeği hatırlayabilirsiniz.

 

Hafızayı güçlendiren besinler
+10
Süt ürünleri: İçerdiği yüksek protein ile vücut dokularının gelişmesine yardımcı olan süt ve süt ürünleri odaklanma ve hafızayı geliştirir. Büyümeyi ve gelişmeyi sağlayan süt, vücuda güç verir ve kemikleri sağlamlaştırır. Beyin için oldukça faydalıdır ve beynin ihtiyacı olan enerjiyi sağlar. Görme yeteneğini korumada faydalıdır, içerdiği B vitamini hafızayı güçlendirir. E vitamini ise hücrelere zarar veren maddelere karşı savaşır ve bu maddeleri etkisiz hale getirir. Alzheimer’a karşı koruma sağlar.

 

Burada kilit unsur, çok genel bir şeyi biraz sıra dışı bir hale dönüştürmek. Beyniniz bininci kere manava gitmek yerine bir şeyin görüntüsünü "beklenmedik, heyecan verici" olarak algılayınca o şeyi hatırlama olasılığınız artıyor.

 

BEYİN YORGUNLUĞUNU BU BESİNLERLE ÖNLEYİN Dikkatinizi toplayamıyor, bir iş... BEYNE İYİ GELEN 5 EGZERSİZ! Uzmanlara göre yüksek yoğunlukta...

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Uykusuzluğa basit çözümler!
  Uykusuzluğa basit çözümler!

  Süresi : 05:25 İzlenme : 10221

 • Süt kanalı iltihabı mastit hakkında her şey
  Süt kanalı iltihabı mastit hakkında her şey

  Süresi : 03:21 İzlenme : 10723

 • Hangi vitamin hangi besinlerde bulunur?
  Hangi vitamin hangi besinlerde bulunur?

  Süresi : 01:41 İzlenme : 4592

 • Kol sarkmalarına karşı egzersiz
  Kol sarkmalarına karşı egzersiz

  Süresi : 02:09 İzlenme : 3128

 • Sezaryen mi normal doğum mu?
  Sezaryen mi normal doğum mu?

  Süresi : 01:53 İzlenme : 14383

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön