Yüze yansıyarak işaret veren 8 hastalık

Yüzünüze bakarak anlayabileceğiniz 8 hastalığı İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Eşref Güngör açıkladı.

Hastalığınız yüzünüzden okunuyor!

Günümüzde hastalıkların teşhis edilmesinde yeni ve modern yöntemler kullanılıyor. Ancak bazı sinsi ilerleyen ve geç belirti veren hastalıkların, yüze ve vücuda yansıyan işaretleri de bireyi erken dönemde bir uzmana başvurması konusunda uyarabiliyor. Emsey Hospital İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Eşref Güngör, özellikle yüzünüzde neye bakacağınızı biliyorsanız, sağlığınızla ilgili ipuçlarını yakalayabileceğiniz ve erken teşhis ve tedaviden yararlanabileceğinizi belirtiyor.

 

1- Sarılık:

Sarımsı cilt ve göz akının sararması sarılık belirtisi olabilir. Vücutta, karaciğerin başa çıkabileceğinden çok daha fazla sayıda kan hücresi yıkımı oluyorsa bu durumda vücutta bilirubin (sarı pigmentler) birikmeye başlar. Bu oran gözle görülür bir hal aldığında da ortaya sarılık ortaya çıkar. Yetişkinlerde sarılık, viral enfeksiyonlardan kaynaklanabileceği gibi, hepatit, karaciğeriniz, safra kesesi veya pankreasa ait sorunlar gibi ciddi durumların habercisi olabilir.

 

2- Benler:

Benlerin çoğu kaygılanacak bir görüntü vermezler. Ancak aniden beliren tam yuvarlak olmayan asimetrik şekilli, tırtıklı bir yüzeye sahip, koyu ve düzensiz renge sahip, günden güne şekil, çap ve renk açısından değişen benlere karşı uyanık olmak gerekir. Bu tür benler cilt kanserinin erken safhada farkedilmesini sağlayabilir.

 

3- Uçuklar:

Uçuklar ve dudak çevresi yaralarının Tip 1 Herpes virüsünün neden olduğu yaralar olabilir. Bunlar yetişme çağındaki çocuklardan itibaren erişkinlerde de sıklıkla gördüğümüz, yanak yanağa öpüşme, elin yüze teması ile virüslerin dudak çevresine yayılmasıyla oluşmaktadır. Bazen de hasta, endişeli ya da aşırı yorgun olduğunuzda stres kaynaklı ya da uzun süre güneş altında kalınması nedeniyle ortaya çıkabilir. Genellikle kendiliğinden kaybolurlar, ancak bazen virüsler bağışıklık sisteminin zayıflamasıyla beyine kadar ilerleyerek ciddi hastalıklara yol açabilirler.

 

 

4- Çatlamış dudaklar:

Özellikle kışın birçoğumuzun dudakları kurur ve çatlar. Kuru dudaklar, vücudunuzun suyunun yetmediği durumlarda, dehidrasyon gibi bir sağlık sorununun bir işaretidir. Alerjik bir reaksiyon veya steroidler gibi ilaç türleri de dudakların çatlamasına neden olabilirler.

 

5- Kelebek döküntüsü (Lupus):

Çoğu kızarıklık ciddi değildir ve kendiliğinden iyileşir ancak her iki yanağı bir kelebek şeklinde örten kırmızı renkli sık noktalar şeklindeki döküntüler lupus hastalığının işaretidir. Lupus, bağışıklık sisteminizin yanılarak, kendi dokularınıza ve organlarımıza saldırmaya başladığı bir hastalıktır. Yanaklarda döküntüye ateş, eklemlerde sertlik ve parmakların soğukta maviye dönüşmesi gibi belirtiler de eşlik edebilir. Yanaklarınızda açıklanamayan bir döküntü varsa, özellikle de diğer belirtilerle birlikte ortaya çıkarsa mutlaka doktorunuza danışımalısınız.

 

 

6- Kıllanma artışı:

Kıllanmasını beklemediğiniz yerlerde örneğin kulak ve kaşların etrafında, çenenin çevresinde beliren aşırı kıllanma ciddiye alınmalıdır. Özellikle genç kadınlarda, yüz kılları polikistik over sendromunun bir belirtisi olabilir ve bu hastalık açıklanmayan infertilite (kısırlık) sebebi olabilir.

 

7- Göz kürelerinde sarı lekeler:

Üst ve alt göz kapaklarınızın üzerinde ve etrafında artan sarı lekelere "Xanthelasmata" denir. Bunlar kolesterolden yapılmışlardır ve tehlikeli veya acı verici değildirler, basit müdahalelerle uzman bir hekim tarafından çıkarılabilirler. Ancak bu sarı lekelere sahip olmanız kalp hastalığının olduğunun veya kalp krizi geçirme olasılığınızın daha yüksek olduğunu gösteren bir işaret olabilir, bu nedenle göz kürelerinde sarı lekeleri olanların senelik kalp check-uplarını ihmal etmemeleri önerilmektedir.

 

8- Şiş gözler:

Sıcak, nemli hava, uyku yetersizliği, tuzlu gıdalar ve hormon değişiklikleri gibi etkenler ile vücudunuz daha fazla su tutabilir hale getirebilir. Yine de gözleriniz normalden daha fazla yaşarıyor, kızarıyor, kaşıntılı ve şişmiş gibi görünüyorsa gözlerde bir enfeksiyon veya alerjik reaksiyonun göstergesi olabileceğinden uzmana danışmak gerekir.

 

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Menopoz sıkıntılı mı olmalı?
  Menopoz sıkıntılı mı olmalı?

  Süresi : 09:56 İzlenme : 381

 • Kırmızı ip ritüeli
  Kırmızı ip ritüeli

  Süresi : 02:00 İzlenme : 0

 • Kendin yap köşesi: Mumluk nasıl yapılır?
  Kendin yap köşesi: Mumluk nasıl yapılır?

  Süresi : 00:52 İzlenme : 7177

 • Süt kanalı iltihabı mastit hakkında her şey
  Süt kanalı iltihabı mastit hakkında her şey

  Süresi : 03:21 İzlenme : 10723

 • Hangi vitamin hangi besinlerde bulunur?
  Hangi vitamin hangi besinlerde bulunur?

  Süresi : 01:41 İzlenme : 4592

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön