Kürtajdan önce ve sonra dikkat edilmesi gerekenler

Kürtaj yaptırmadan önce ve yaptırdıktan sonra, sağlığınız ve rahatınız için bazı noktalara dikkat etmeniz gerekiyor.

Kürtajdan önce ve sonra dikkat edilmesi gerekenler

Kürtaj yaptırmadan önce dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?

 

Doğru kararı verdiğinizden emin olamıyorsanız, her zaman bir uzmandan (psikolog, danışman vs.) yardım alabileceğinizi unutmamalısınız. Kürtaj küçük bir işlemdir ancak önemli bir karar vermenizi gerektirebilir. Sonrasında psikolojik olarak daha iyi hissetmeniz için yardım almanız gerektiğini düşünüyorsanız, ertelememelisiniz.

 

Ülkemizde kürtaj yaptırmanın yasak olduğuna dair yanlış bir algı varsa da, yasal olarak kürtaj yaptırmanızın önünde hiçbir engel yoktur. Gebeliğiniz 10 haftalık olana kadar gebeliğinizi sonlandırma hakkına sahipsiniz. Eğer başvurduğunuz kurum bu işlemin yasak olduğunu söylüyorsa, başka bir sağlık merkezinden bilgi alın ve içinize sinen, iyi anlaşabildiğiniz bir yerde işlem yaptırın. Sizi yargılamayan, medikal ihtiyaçlarınızı olduğu kadar psikolojik ihtiyaçlarınızı da gözeten bir uzman tercih edin.

 

Kürtaj işleminin yapılacağı gün yalnız olmamak iyi bir fikir olabilir. Anestezi alacağınız için yanınızda duracak ve size yardımcı olacak birinin olması işinizi kolaylaştırabilir.

 

Doktorunuzla genel anestezi ya da lokal anestezi seçeneklerinizi konuşabilirsiniz. Örneğin emziriyorsanız ya da anestezi almanız durumunda etkileneceğiniz başka bir durumunuz varsa, lokal anestezi almayı isteyebilirsiniz. Sizin için en uygun seçeneğe doktorunuzla birlikte karar vermelisiniz.

 

Genel anestezi uygulanacaksa, genellikle operasyondan önceki 6 saat boyunca yemek yememeniz ve su içmemeniz istenir. Bununla ilgili kesin bilgiyi yine doktorunuzdan almalısınız.

 

İşlem öncesinde ve sonrasında dinlenmeniz gerekebileceğinden, kürtaj yaptıracağınız gün için başka planlar yapmamanız önerilir.

 

Genel anestezi sonrasında araç kullanılması tavsiye edilmediğinden, kürtaj işlemi için hastaneye giderken aracınızı kullanmamanız iyi bir fikir olabilir.

 

Sonrasında daha rahat etmek için, rahat kıyafetler tercih edebilirsiniz.

 

 

Kürtaj yaptırdıktan sonra dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?

 

Bir süre dinlendikten sonra, doktorunuz aksini söylemediği sürece bir şeyler yiyip içmeniz iyi olacaktır. Besleyici, hafif ve enerji veren yiyecekler ve içecekler tercih edebilirsiniz.

 

Bir süre adet ağrısına benzer kramplar hissetmeniz normaldir. Doktorunuzun yönlendirmesiyle ağrı kesiciler alabilirsiniz.

 

İşlem sırasında antibiyotik verilmediyse, doktorunuz işlemden sonra bir süre antibiyotik kullanmanızı isteyebilir. Reçetenizi alırken ilaçları nasıl kullanacağınızı muhakkak doktorunuza danışınız.

 

İşlem sonrasında bir miktar kanamanız olması normaldir. Ya da hiç kanamanız olmayabilir. Yine de normal olmayan bir kanama yaşadığınızı düşünüyorsanız doktorunuzu bilgilendirmelisiniz.

 

Kürtajdan sonra 40 gün içinde adet görmezseniz, doktorunuza danışmalısınız.

 

Kürtajdan sonra kanamanız devam ediyorken cinsel ilişkiye girmeniz önerilmez. Aynı şekilde havuza, küvete ya da denize de girmemelisiniz.

 

Doktorunuz başka türlü önermediyse, kürtajdan 1 hafta sonra kontrole gitmeniz önerilir.

 

Kürtaj yaptırdıktan sonra psikolojik olarak kendinizi rahat hissetmediğinizi düşünüyorsanız, deneyiminizle ilgili danışmanlık almak için bir uzmandan yardım almalısınız.

 

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Ayaktaki basınç noktaları
  Ayaktaki basınç noktaları

  Süresi : 01:04 İzlenme : 13386

 • Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl kısıtlayabiliriz?
  Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl...

  Süresi : 03:47 İzlenme : 1384

 • Arvigo masajı nedir?
  Arvigo masajı nedir?

  Süresi : 03:37 İzlenme : 300

 • Menopoz sıkıntılı mı olmalı?
  Menopoz sıkıntılı mı olmalı?

  Süresi : 09:56 İzlenme : 381

 • Kırmızı ip ritüeli
  Kırmızı ip ritüeli

  Süresi : 02:00 İzlenme : 0

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön