Zehirli yumurta krizi

Belçika'da 57 tavuk üretim çiftliğinde yumurtalara böcek ilaçlarında bulunan fibronil etken maddesi olabileceği bildirildi.

Zehirli yumurta krizi

Geçtiğimiz aylarda Almanya ve Hollanda'daki yumurtalarda bulunan böcek ilacına Belçika'da da rastlandı. Yetkililer, Belçika'da milyonlarca yumurtada böcek ilacının tespit edildiğini, tüketicilerin önlem için "X-NL-40155XX" kodlu yumurtaları tüketmemesi gerektiğini açıkladı.

 

Belçika gıda zinciri güvenliğinden sorumlu Federal Ajansı, haziran ayında ülkedeki yumurtalarda böcek ilacında yer alan fipronilin bulunduğunu ancak soruşturmanın "gizliliği" nedeniyle konunun halka duyurulmadığını açıkladı. Ajans, ülkedeki yumurtaların geri toplanmasını gerektiren bir durum olmadığını, yapılan araştırmalarda yumurtalardaki böcek ilacı düzeyinin çok düşük kaldığını bildirdi.

 

Sağlık Bakanı Maggie De Block, konuya ilişkin “Araştırmalar yumurtaların halkın sağlığını tehdit etmediğini gösteriyor” ifadelerini kullandı. Belçika Tarım Bakanı Denis Ducarme ise ajansın konuya ilişkin ne tür önlemler aldığını içeren özel rapor hazırlamasını talep etti. Ducarme, konu hakkında tam şeffaflık sağlanması ve Belçikadaki yetkililerin Almanya ve Hollandadaki muhattaplarıyla yakın iş birliği içinde olması gerektiğini belirtti.

 

 

Fipronil nedir?

Fipronil, hayvanlardaki pire, bit ve keneleri yok etmesi için kullanılan böcek ilaçlarındaki etken maddedir ve insanların tüketeceği hayvanlarda kullanımı yasaktır. Dünya Sağlık Örgütü'nün 'Orta derecede tehlikeli' olarak tanımladığı fipronil maddesi, yüksek miktarlarda tüketildiğinde böbrek, karaciğer ve tiroit bezlerini etkiliyor.

 

Ne olmuştu?

Belçika'nın Anvers kentindeki Ravel adlı şirket Fipronili, Dega-16 adlı dezenfektan maddeye karıştırdığı bildirilmiş, bunun özellikle Hollandadaki tavuk çiftliklerinde kullanıldığı ve burada üretilen yumurtaların Almanya'ya da satıldığı ifade edilmişti. Almanya'daki bazı kanatlı hayvan üreten şirketlerde Fipronil içeren yumurtalara rastlanmıştı. Almanya'daki süpermarketler Fipronil içeren yumurtaları raflardan indirmiş, 'Aldı' adlı süpermarket zinciri de yumurta satışını durdurmuştu.

 

Not: Yumurta üretiminde dünyanın önde gelen ülkelerinden biri olan Türkiye, Hollanda’dan yumurta ithal etmiyor.

 

Yumurta yemenin 10 ilginç yolu
+11
Yumurta ile yapılabilecekler neredeyse sınırsız!

Facebook Yorumları
Yorumlar
1
Onay Bekleyenler
0
HTHayat Okuru ne diyor?

 • Evde oda parfümü yapımı
  Evde oda parfümü yapımı

  Süresi : 00:23 İzlenme : 1691

 • Rüyalar hakkında bilinmeyenler
  Rüyalar hakkında bilinmeyenler

  Süresi : 01:34 İzlenme : 4172

 • Oje sağlığa zararlı mı?
  Oje sağlığa zararlı mı?

  Süresi : İzlenme : 5376

 • Ayaktaki basınç noktaları
  Ayaktaki basınç noktaları

  Süresi : 01:04 İzlenme : 13386

 • Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl kısıtlayabiliriz?
  Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl...

  Süresi : 03:47 İzlenme : 1384

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön