Dövme yaptırmanın da faydaları var

Anneniz dövmelerinizi eleştiriyorsa, ona bunların sağlıklı olabileceğini söyleyin.

Dövme yaptırmanın da faydaları var

The American Journal of Human Biology dergisinde yayınlanan yeni bir çalışmaya göre, birden çok dövmesi olan insanların bağışıklık sistemleri, ilk kez dövme yaptıran kişilere kıyasla, yeni dövmeye daha iyi tepki veriyor.

 

Araştırmaya göre, "Dövme yaptırmak, bağışıklık sistemini, aşılamaya benzer bir tutumla, gelecek patojenik durumlara daha az yatkın olacak şekilde uyarıyor." Henüz kesinlik kazanmayan çalışmanın örnek hacmi düşük olsa da vücudun zamanla strese iyi tepki vermesi için nasıl 'eğitilebileceği' konusunda muazzam kanıtlar sağlıyor.

 

Alabama Üniversitesi'nden antropolog Prof. Lynn Christopher, insanların dışarı çıkıp soğuk algınlığından ve gripten korunmak adına dövme yaptırmaya başlamalarını söylemiyor. Aslına bakılırsa, kişinin ilk dövmesinin onu hastalıklara karşı daha az değil, daha çok yatkın hale getirdiğini belirtiyor.

 

Doğa temalı en iyi 50 dövme...
+50
Doğa temalı en iyi 50 dövme...

 

"Dövme yaptırırken yalnızca canınız yanmaz; aynı zamanda da yorulursunuz. Bu yüzden hastalanmak kolaydır. Dövmenin vücut üzerindeki stres etkisi ile savunma sistemleriniz zayıfladığından soğuk algınlığına yakalanabilirsiniz."

 

Lynn, ilk kez dövme yaptıran birinin vücut tepkisini, spor salonunda egzersiz yapan formsuz insanlara benzetiyor: Kaslar başta ağrır; sonrasında ise tekrarlanan çalışma ile acı kaybolur.

 

"Stres tepkisinden sonra, vücut denge haline geri döner." diyor Lynn. "Ancak vücudunuzu tekrar ve tekrar stres altına sokmaya devam ederseniz, aynı denge noktasına dönmektense, vücut ayar noktalarını buna adapte eder ve daha yükseğe taşır."

 

Ancak diğer uzmanlar, bu bulgulara temkinli yaklaşıyorlar. Uzmanlığı koruyucu tıp olan Alabamalı doktor Sylvie Stacy, araştırmanın az sayıda numune kullandığına ve vücudun bağışıklık tepkileri ile ilgili olan birçok konudan yalnızca birkaçını incelediğine dikkat çekiyor.

 

"İnsanları, bağışıklık sistemlerinin yararına dövme yaptırmaları için teşvik etmeyi düşünmem" diyor Stacy ve ekliyor: "Dövme yaptırmak, yadsınamayacak riskleri beraberinde getirir; enfeksiyon, yara izi ve potansiyel psikolojik etkiler gibi. Bağışıklık sisteminde herhangi bir gelişmenin bu risklerden daha önemli olması, düşük bir ihtimal."

 

Lynn, sağlıkları zaten iyi durumda olan insanların çoklu dövme yaptırma ihtimallerinin daha yüksek olduğunu kabul ediyor - bağışıklık sistemlerinin dövme sonrası iyileşmede daha iyi olmaları ve geçmiş dövme deneyimlerinin daha tatmin edici olmalarından dolayı.

 

DÖVME MODELLERİ Bacak, sırt, omurga, ayak, bilek... POPÜLER DÖVMELER VE ANLAMLARI İmaj, dizayn ya da sembol... Bir...

 

Diğer taraftan, ilk dövmelerinde kötü bağışıklık tepkisi veren insanlar, daha fazlası için pek hevesli olmuyorlar. Araştırmaya göre, tarihe bakıldığında, dövmelerin sağlıklı ve 'çekici' insanlar tarafından kendilerini daha-az sağlıklı akranlarından ayırma yöntemi olarak kullanıldıklarını görüyoruz; çoklu dövmeler, acı ile baş edebildiğinizin göstergesi oluyor. Mesele, hala bu olabilir.

 

Lynn, en azından, araştırmanın dövme yaptırma ile ilişkilendirilen önyargıları azaltmasını umuyor. "Dövmeleri, motorcuların, denizcilerin ve riskli davranışların negatif alt kültürel bölgelerinden çıkarmak istiyoruz."

 

En dikkat çeken 100 dövme

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Ayaktaki basınç noktaları
  Ayaktaki basınç noktaları

  Süresi : 01:04 İzlenme : 13386

 • Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl kısıtlayabiliriz?
  Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl...

  Süresi : 03:47 İzlenme : 1384

 • Arvigo masajı nedir?
  Arvigo masajı nedir?

  Süresi : 03:37 İzlenme : 300

 • Menopoz sıkıntılı mı olmalı?
  Menopoz sıkıntılı mı olmalı?

  Süresi : 09:56 İzlenme : 381

 • Kırmızı ip ritüeli
  Kırmızı ip ritüeli

  Süresi : 02:00 İzlenme : 0

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön