Obezite cerrahide tüp mide ameliyatı tercih ediliyor

Obeziteyi çağımızın çok sık görülen hastalığı olarak nitelendiren uzmanlar obezite ameliyatlarında tüp mide yönteminin önemine vurgu yapıyor.

Obezite cerrahide tüp mide ameliyatı tercih ediliyor

Medicana Konya Hastanesi Genel Cerrahi Op. Dr. Yusuf Tanrıkulu, egzersiz ve diyetle obezite hastalığı düzeltilemeyen hastalarda, şeker, tansiyon hastalarında obezite cerrahisinin yapılabildiğini söyleyerek, "Bununla birlikte medikal tedaviden başarı sağlayamayanlara, kendi isteğiyle kilo veremeyenlere, kilo verip de kısa zamanda tekrar kilo alanlara obezite cerrahisi uygulanıyor. Vücut kitle indeksi 40'ın üstünde olan tüm hastalara obezite cerrahisi uygulanabilir. Bunun dışında vücut kitle indeksi 30'un üzerinde olan şeker, tansiyon hastalarına da bu işlem yapılabilir" dedi.


Obezite cerrahisi yöntemleri hakkında bilgiler veren Dr. Tanrıkulu, "Mideye balon yerleştirerek yapılan bir yöntem var. Diğer taraftan günümüzde en sık kullanılan tüp mide ameliyatı yöntemi var. Tüp mide ameliyatının bir avantajı iştah hormonu çıkarılan mideyle birlikte azaldığından dolayı hastanın iştahı da azalıyor. Bu da kilo vermeye artı bir avantaj sağlıyor. Bunun haricinde metabolik cerrahide çok sık kullanılan baypas ameliyatları da bulunuyor. Bu ameliyatların arasındaki farklar ise, tüp mide ameliyatı hastaya daha az zarar veriyor. Ölüm oranları diğerine göre daha az. Baypas ameliyatları ise daha komplike ameliyatlar. Daha uzman ellerde yapılması gerekiyor. Her ikisinin de birbirine göre üstünlükleri ve dezavantajları var" diye konuştu.


Ameliyat sonrasında hastaların beslenme şekillerinin çok önemli olduğunu dile getiren Op. Dr. Yusuf Tanrıkulu, "Mide hacminin çok büyük bir kısmını çıkardığımız için hastanın beslenme alışkanlığını tamamen değiştiriyoruz. Öncelikle ilk 3-4 haftalık zaman dilimi içerisinde daha çok sulu gıdalarla başlayıp yavaş yavaş arttırarak mümkün oldukça protein destekli gıdalarla beslenmeleri gerekiyor. En fazla kilo kaybının olduğu dönem ilk 6 aylık süreçtir. Obezite ameliyatlarında önemli olan hastanın aşırı kilo vermesi değil hastanın dengeli bir kilo vermesi. Yani 140 kilodan direk 90 kiloya düşmesi değil zamanla kilo vermesi gerekiyor. Bunun dışında hastalarımız ameliyatlardan sonra egzersiz programlarına dikkat etmeli. Tabii ağır olmayacak ve hastayı yormayacak şekilde olmalı" şeklinde konuştu.


Ameliyat sonrasında hastalığın kendini tekrarlaması konusunda ise Op. Dr. Tanrıkulu, "Hasta kendini kilo almaya uydurursa adaptasyonunu o şekilde sağlarsa hasta kilo almaya başlar. Diyete çok iyi uyulması lazım. Kesinlike karbonhidrat ve yağ içeriğini iyice düşürmesi gerekli" ifadelerini kullandı.

 

SAĞLIKLI YAŞAM İÇİN 5 ÖNERİ Uzman Diyetisyen Şefika Aydın Se... OBEZİTE AMELİYATLARI KALP HASTALIĞI RİSKİNİ AZALTIR Türkiye Metabolik Cerrahi Vakfı ...

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Evlilik hazırlıkları - Söz ve nişan
  Evlilik hazırlıkları - Söz ve nişan

  Süresi : 23:19 İzlenme : 0

 • Evlilik hazırlıkları - Tanışma
  Evlilik hazırlıkları - Tanışma

  Süresi : 09:57 İzlenme : 0

 • Yumurta sarısını böyle ayırın!
  Yumurta sarısını böyle ayırın!

  Süresi : 01:46 İzlenme : 1084

 • 5 dakikada badem sütü yapımı!
  5 dakikada badem sütü yapımı!

  Süresi : 00:56 İzlenme : 2556

 • Akne neden olur ve tedavisi nedir?
  Akne neden olur ve tedavisi nedir?

  Süresi : 02:07 İzlenme : 1440

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön