Antibiyotik dirençli bakteriler hakkında 5 genel mit

Yeni yapılan bir araştırmaya göre, insanların çoğu antibiyotik direncine karşı bilinçli değil.

Antibiyotik direncine dair 5 genel mit

Dünya Sağlık Örgütü’nün (WHO) yayınladığı rapora göre, insanların yüzde 64’ü antibiyotik direncinin bir problem olduğunun farkında ama nasıl etkileri olduğunun ve bu konuda neler yapabileceklerinin bilincinde değiller.

Dünya Sağlık Örgütü, bu sonuçlara varabilmek için Barbados, Çin, Mısır, Hindistan, Endonezya, Meksika, Nijerya, Rusya, Sırbistan, Güney Afrika, Sudan ve Vietnam’dan oluşan 12 farklı ülkede 10.000 insan üzerinde araştırma yaptı. İşte sonuçta ortaya çıkan en yaygın yanlış kanılar:

 

1. Reçeteye yazılan tüm antibiyotikleri almanız gerekmez

 

Ankete katılan insanların yüzde 32’si kendisini daha iyi hissetmeye başladıktan sonra antibiyotik alımını kesebileceğini, tüm kutuyu bitirmesine gerek olmadığını düşünüyor. Halbuki, uzmanlar tarafından reçetede yazan zaman çerçevesi üzerinde tam doz alarak kullanılması tavsiye ediliyor. Öngörülen dozu almamak, enfeksiyonun tam olarak iyileşmemesini sağlayabilir ve hastaları antibiyotik direncine teşvik edebilir.

 

2. Antibiyotik direnci, vücudun artık ilaçlara yanıt vermediği anlamına gelir

 

Araştırmaya katılan deneklerin yüzde 76’sı antibiyotik direncinin vücudun antibiyotiklere karşı direnç gösterdiğinde gerçekleştiğini sanıyordu. Ancak işin gerçeği direnç gösterenin bakteri olduğudur ve hastalık yayılmaya devam eder.

 

 

3. Sadece düzenli olarak antibiyotik kullanan insanlar antibiyotik direnci riski taşırlar

 

Deneklerin yüzde 44’ü buna inanıyordu, halbuki Dünya Sağlık Örgütü antibiyotik direnci gösteren herkesin enfeksiyona kapılma riski olduğunun altını çiziyor.

 

4. Antibiyotikler, grip ve soğuk algınlığını tedavi etmek için de kullanılabilir

 

Soğuk algınlığı ve gribe virüsler sebep olur, antibiyotikse bakterileri tedavi eder. İhtiyacınız olmadığı halde antibiyotik tüketmek ise direnç problemleri yaratabilir.

 

5. Riski düşürmek için yapabileceğiniz hiçbir şey yok

 

Hem tıp camiasının hem de hastanın antibiyotik direnci riskini düşürmek için yapabilecekleri var. Uzmanlar, doktorların reçetelendirdiği dozda antibiyotik tüketilmesini, doktor uygun görmediyse kendi kendine kullanılmaması gerektiğini belirtiyor. Enfeksiyonlara kapılmamak için ise hijyen ve önleyici aşılar öneriyorlar.

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Evde oda parfümü yapımı
  Evde oda parfümü yapımı

  Süresi : 00:23 İzlenme : 1691

 • Rüyalar hakkında bilinmeyenler
  Rüyalar hakkında bilinmeyenler

  Süresi : 01:34 İzlenme : 4172

 • Oje sağlığa zararlı mı?
  Oje sağlığa zararlı mı?

  Süresi : İzlenme : 5376

 • Ayaktaki basınç noktaları
  Ayaktaki basınç noktaları

  Süresi : 01:04 İzlenme : 13386

 • Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl kısıtlayabiliriz?
  Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl...

  Süresi : 03:47 İzlenme : 1384

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön