Yaşamsal enerji merkezi çakralar

Canlıların beden, zihin ve ruhlarının uyum içinde çalışabilmesi için çakraların da birbirleriyle uyumlu olması gerekir. Meditasyon, reiki, dini ritüeller ve özel enerji çalışmaları, çakraları dengelemeye yardım eder.

Yaşamsal enerji merkezi çakralar

Çakralar insan bedeninde bulunan yaşamsal enerjiyi tüm vücuda dağıtan enerji merkezleridir. Bedenimizdeki enerji dikey olarak hareket eder ve omurga boyunca yukarıdan aşağıya omurilikte dolaşır, başta ve kuyruksokumunun en ucunda söner. Çakranın kalbi omurilikten beslenir ve enerjiyi vücudun diğer bölümlerine dağıtır. 7 temel çakra vardır. Bunlar vücudun ön tarafında, orta kısımda aşağıdan yukarı doğru sıralanmışlardır. Ayrıca 40 kadar ikincil çakra vardır. Bunların çoğu dalak, ense, avuç içi ve ayak tabanlarında bulunur.

 

Çakraların renkleri gökkuşağı gibidir. Kırmızıyla başlar, sarı, turuncu, yeşil, maviyle devam eder, morla biter. İnsanda da enerji merkezlerinin aynı sırayla dizilmesi de tesadüf değildir. Bu nedenle beslenmemiz de gökkuşağının bütün renklerini kullanmamızda yarar var. Ayrıca bütün çakraların açık olması için bol bol su için.

 

Birinci çakra

Toprak, enerjilerle ilgili iletişimi sağlar. Doğum, hamilelik, cinsel yaşam ve yeryüzüyle ilgili olaylar bu enerji merkezinden yönetilir. Rengi kırmızı olduğu için domates, karpuz, pul biber, pancar, üzüm, et bu enerji merkezini güçlendirir.

 

 İkinci çakra

İkinci çakra da cinsel organlarla ilgilidir. Rengi biraz daha turuncuya kayar. Erkekte testis ve penis dışında prostat, kadında vajina ve rahim dışında yumurtalık ve tüpleri yönetir. Düzenli çalışmadığında sancılı ve düzensiz âdet, hamile kalmakta sıkıntı, erken boşalma, cinsel organda enfeksiyon, özgüvende azalma olabilir. İkinci çakra için özellikle turuncu yiyecekler tüketilir: Balkabağı, kayısı, havuç, turuncu dolmalık biber...

 

Üçüncü çakra

Sindirim sisteminin bütün fonksiyonlarını kontrol eder. Mide, pankreas, bağırsaklar, safrakesesi, karaciğer, dalak, üst idrar yolları, mesane, böbrekler; “Solar plexus” dediğimiz güneş ağı enerji merkeziyle yönetilir. Bu enerji merkezine “İkinci beyin” de denilir. Özellikle hazımsızlık, kabızlık, ishal, mide ülseri, karaciğer, safra hastalıkları, böbrek iltihapları, maddiyata aşırı düşkünlük, tatminsizlik, aşırı sinirlilik, kolit bu enerji merkeziyle ilgilidir. Rengi güneşe yakın, parlak, açık sarı gibidir. Beyaz soğan (pişmiş), çin turbu, beyaz turp, pırasa, limon, hindistancevizi gibi yiyecekler ve beyaz çay bu çakra için yararlıdır.

 

Dördüncü çakra

Rengi yeşildir. Kalp çakrası adı da verilir. Kuran’da da bahsedildiği gibi bazı insanların kalbi mühürlü olabilir. Yani kalp çakraları bloke olabilir. Bu çakra sadece kalp ve dolaşım sistemiyle ilgili değildir, manevi yönü de gösterir. Duygusal alışverişlerde çok büyük öneme sahiptir. Ayrıca lenf bezleri de bu enerji merkezi tarafından yönetilir. Yüksek ve düşük tansiyon, kolesterol, genelde kalp, damar hastalıkları, duygularda katılık, hissizleşme, sevgisizlik, anlaşılamama korkusu, kendini zavallı hissetme ve kendine acımak bu enerji merkezinin dengede olmadığına dair önemli işaretlerdir. Tüm yeşillikler, özellikle semizotu, taze fasulye, tere, roka, maydanoz, tatlı su yosunları, yeşil zeytin, sızma zeytinyağı kalp için çok yararlıdır.

 

Beşinci çakra

 Boğaz çakrası da denir. Rengi daha maviye dönüktür. Özellikle tiroit, ağız, burun, boğaz, akciğer üst kısmı, nefes borusu, kulaklar ve cildin bir kısmı bu merkez tarafından yönetilir. Guatr, tiroit bezlerinin az ya da çok çalışması, üst solunum yolu enfeksiyonları, alerjiler, astım, öksürük, kendini iyi ifade edememe, içine atma, tepkilerde yavaşlama boğaz çakrasındaki dengesizlikle ilgilidir.

 

Altıncı çakra

Koyu, çivit mavisi rengindedir. Bu çakraya “üçüncü göz” de denir. Özellikle sezgilerimiz, altıncı hissimiz, beş duyu organı dışındaki algılama gücümüzle bağlantılıdır. Ağırlıklı olarak sinir sistemini yönetir. Zekâ ve gerilik, korku, stres, unutkanlık, merkezi sinir sistemi hormonları, yolculuk tutmaları, farkındalığın azalması, dünyayı sadece katı ve maddesel olarak algılama bu enerji merkeziyle bağlantılıdır. Koyu mavi yiyecek çok azdır. Hem boğaz hem alın çakrası için blubery, doğal yabanmersini gibi koyu mavi renkli gıdaların çok faydası vardır.

 

Yedinci çakra

En son enerji merkezi ise taç çakra ya da tepe çakrası da denen, diğer bütün çakraları da kontrol eden enerji merkezidir. Ulvi yönümüzü yönetir. Beyin, üst sinir sistemi, kas, kemik sistemi, hareket, rüyalar, derin sezgiler, altıncı his, üst düzeydeki üretkenlik, spirütüellik, beden ve ruh ilişkisi en çok bu çakrayla bağlantılıdır. Dengede olmadığında baş ağrıları, depresyon, huzursuzluk, uykusuzluk, aşırı duyarlılık, akıl ve sinir sistemi hastalıkları, eklem kemik, kas ağrıları, yaşam şevkinde düşüklük ve üretkenlikten uzaklaşma görülebilir. Yedinci çakranın renginin mor, eflatun bazen de altın sarısı olduğu düşünülürse, enerji çalışmaları yaparken ametist taşının, mor renkli giysilerin, beyaz şapka, kep, kasket, başörtüsü, takke, bandana, kippa gibi aksesuarların kullanılması ruhsal derinliği artırabilir. Mor üzüm, vişne, karadut, nar, böğürtlen gibi mor yiyeceklerin tüm bedene iyi gelmesi, sinir sistemini güçlendirmesi tesadüf değildir.

 

Yazı: Ender Saraç

 

Çakralar ve anlamları
+7
1. Muladhara (Kök Çakra)   Kuyruksokumunun bulunduğu bölgede bulunan Kök Çakrası, cinsel organları, böbrekleri, omuriliği ve hücreleri etkiler. Rengi koyu kırmızıdır ve toprak elementiyle ilişkilidir. Dünyada var olma ile ilgili temel ihtiyaçları yöneten enerji merkezidir, fiziksel enerji ve hayatta kalma duygusunu harekete geçirir. Korku hissi, kök çakrasını bloke eden duygudur.

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Ayaktaki basınç noktaları
  Ayaktaki basınç noktaları

  Süresi : 01:04 İzlenme : 13386

 • Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl kısıtlayabiliriz?
  Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl...

  Süresi : 03:47 İzlenme : 1384

 • Arvigo masajı nedir?
  Arvigo masajı nedir?

  Süresi : 03:37 İzlenme : 300

 • Menopoz sıkıntılı mı olmalı?
  Menopoz sıkıntılı mı olmalı?

  Süresi : 09:56 İzlenme : 381

 • Kırmızı ip ritüeli
  Kırmızı ip ritüeli

  Süresi : 02:00 İzlenme : 0

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön