Uyku ile ilgili bu önerilere kulak verin!

Uzmanlar iyi bir gece uykusu için yapmanız gerekenleri anlattı. Aşağıdaki makale uyku sorununuza çözüm getirebilir.

Uyku ile ilgili bu önerilere kulak verin!

Fizyorem Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Merkezi, Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı Prof. Dr. Gülçin Gülşen, günlük yaşamda ciddi şekilde bel-boyun ağrınız olsa bile iyi bir gece uykusuyla bu acının hafifleyeceği bilgisini verdi. Prof. Dr. Gülçin Gülşen, insan vücudunun uykuyla enerji topladığını ve kas-iskelet yapısının uykuda dinlenme sonrası iyileşme sürecini hızlandırdığını söyledi. 


Yatak seçimi çok önemli

Yatağınız vücut ağırlığını desteklemeli, vücudun şeklini alacak kadar yumuşak olmamalı, ya da sert bir zemin gibi baskı yapmamalı, orta sertlikte bir yatak seçilmelidir. Yatak, iskelet sistemine uyumlu olmalı. Yatak tercihinde, zaman zaman popüler olan ürünlere değil, gerçekten sağlıklı olanlara itibar edilmeli. Yatak aksesuarlarına da aynı özen gösterilmeli. Yatak seçimini, tercih ettiğiniz markanın showroom mağazasında yatak üzerinde yatarak, sağa sola dönerek deneyerek yapın.

 

Yastık deyip geçmeyin

Gece boyunca boyun duruşunuzun doğru olması, iyi nefes alıp verme için en uygun yastığı seçmelisiniz. Yastık derken başınızı koyacak bir yastığın yanı sıra vücudunuzu, dizlerinizi destekleyen yastıklar da tercih edebilirsiniz. Amaç güzel bir uyku. Yastık seçiminde, yastığın boyun boşluğunu desteklemesine özen gösterilmeli. Boyun yüksekliği bireyden bireye değişeceği için yastık yüksekliği çok önemlidir. Yatış şekli boyun ağrılarında, sırtüstü ya da yan olmalıdır.

 

Meditasyon ya da zihni özgür bırakmak

Yatmadan önce rahat ve sakin bir ortamda basit bir meditasyonla zihninizi rahatlatabilirsiniz. Oksijenli bir ortamda uyumaya önem verilmelidir. Hayatınızdaki keyifli bir ana odaklanın ya da size mutluluk veren bir objeyi düşünün. Bir başkasının yapacağı minik bir masaj yine daha iyi bir uykuya sizi hazırlayabilir. Alınan önlemlere rağmen uyku bozukluğu mevcut ise, mutlaka profesyonel destek alınmalıdır. Uykunun derin aşamasına geçemeyen kişilerde bazı hormonlar yeterince salgılanamamakta ve kas spazmı gelişmekte, bu da boyundaki problemlere sebep olabilmekte ya da artırabilmektedir.

 

İdeal uyku pozisyonlarını deneyin

İdeal bir uykunun doğru pozisyonu var. Özellikle  yan şekilde, dizleri hafifçe karına çekerek yatılan pozisyonda omurga gerilimi düşürüyor ve rahat bir uyku sizi bekliyor. Yine uygun bir yastıkla boynu desteklemek, ayak bilekleri arasına kadar uzanan bir başka yastıkla karın bölgesi ve göğüs ağırlığını hafifletmek yapılması gerekenler arasında. Yana yatma pozisyonu rahat gelmiyorsa sırt üstü uyunabilir, burada da boyun altına iyi bir yastık seçimi, dizlerin altını hafif yükseltmek için küçük bir yastık koymak gerekir. Böylece bel üzerindeki basınç azaltılmış olur.

 

Yatarken yeme içmeye son verin

Eğer gece boyunca vücuttaki günlük faaliyetin devam etmesini istemiyorsanız yatmadan 2-3 saat evvel yeme-içmeyi bırakın. Günlük faaliyetten kastımız da vücudun enerji üretiminin sürmesi, sindirim sisteminin aralıksız çalışması, kalp gibi hayati organların dinlenmeye fırsat bulamaması. Gece boyunca uykunuzun bir kaç kez bölünerek tuvalet ihtiyacının belirmesi de rahatsızlık veren sonuçlardan. Dikkat edilmesi gereken bir başka konu ise yatmadan önce kafein içerikli ve alkollü içeceklerden uzak durulması.

 

Uyku sorunu olanlar hangi doktora gitmelidir?

Uykusuzluk, hastanelere giden hastalarda en çok karşılaşılan sorunlar arasında. Uyku bozukluğu için hangi doktora gidilir, uykusuzluğa hangi bölüm bakar, uykusuzluk için hangi doktora gidilir kafa karışıklığına yol açan bir problem.

 

Depresyon, hipnoz, fobi, kekemelik, stres, şizofreni, uyku bozukluğu, uykusuzluk gibi rahatsızlıkları olan hastalar Psikiyatri uzmanına gözükmelidir. Uykusuzluk sorunu olan kişilerdeki bu rahatsızlıklar vücutta geri dönüşü olmayan önemli yan etkiler meydana getirebilir. Bu sebeple Psikiyatri uzmanına gözükmek hayati önem taşımaktadır.

 

Uyku pozisyonları ve anlamları nelerdir?
+17
Başınızı göğsüne koyuyorsanız Başınızı göğsünde dinlendiriyorsanız, uyurken bile kalp atışlarını duyabilirsiniz. Bu var olan en romantik sarılma pozisyonlarından birisidir. Eğer partnerinizle bu şekilde uyumayı tercih ediyorsanız, sizi korumaya ve güvende hissetmenizi sağlamaya çalışıyor demektir. Sizi dünyadaki tüm kötülüklere karşı korumaya hazır olduğunu gösterir.

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Bebek nasıl uyutulur?
  Bebek nasıl uyutulur?

  Süresi : 07:29 İzlenme : 10734

 • 3 malzemeli tatlı nasıl yapılır?
  3 malzemeli tatlı nasıl yapılır?

  Süresi : 01:00 İzlenme : 3549

 • Rahim ağrısına yoga pozları
  Rahim ağrısına yoga pozları

  Süresi : 07:00 İzlenme : 3995

 • Kabak tatlısı nasıl yapılır?
  Kabak tatlısı nasıl yapılır?

  Süresi : 00:52 İzlenme : 4721

 • Çocuğunuz teknoloji bağımlısı mı?
  Çocuğunuz teknoloji bağımlısı mı?

  Süresi : İzlenme : 1526

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön