Kilo alırım korkusu sigarayı bırakmanıza engel olmasın!

Sigara, sağlığa tepeden tırnağa zarar veren büyük bir düşman.

Kilo alırım korkusu sigarayı bırakmanıza engel olmasın!

Sigara, sağlığa tepeden tırnağa zarar veren büyük bir düşman. Buna rağmen sırf “Kilo alırım” korkusuyla bile bu düşmandan ayrılamayanlar var. İşte bırakmak isteyenlere özel öneriler...

 

Sigarayı bırakmak isteyenlerin en büyük korkularından biri de kilo almak. Sigarayı bırakan kişide sürekli yeme isteği olması sıkıntıdan değil, beynin alıştığı kandaki şeker miktarını yeniden bulmaya çalışmasından kaynaklanıyor. Uzman Diyetisyen Serkan Tutar, “Kişi besin tüketmese bile beyin şeker eksikliği ile az besin tüketildiğini düşünerek bunu daha ileri zamanda şekere ve enerji kaynağı olarak kullanabileceği yağa dönüştürüyor” diyor.

 

Bu nedenle sigarayı bırakan kişilerin düşük kalori içeren tok tutucu besinleri tercih etmeleri öneriliyor. Sigaranın bazı hormonların salınmasını sağlayan ve vücuda keyif veren yönü de bulunuyor. Vücuda keyif veren besinlerin başında ise mutluluk hormonu olarak bilinen seratonin salgılayan çikolatalı besinler ile kuruyemişler geliyor.

 

Sigarayı bırakan kişide uzun süren kabızlık problemi yaşanıyor. Yavaşlayan bağırsak hareketleri zaman içinde kişinin kilosunun artmasına neden oluyor. Bu durum sigara içerken çekilen dumanın tamamının ciğerlerimize gitmemesinden kaynaklanıyor. Çekilen dumanın yüzde 5-10’umideye, oradan da bağırsak sistemine gidiyor. Dumanın bu bölgelere gitmesi bağırsakların daha hızlı çalışmasını sağlıyor. Sigarayı bırakan kişilerde bağırsak hızlandırıcı bu etmenin ortadan kalkması ise kabızlık problemine yol açıyor.

 

Karbonhidrattan uzak durun

Bu nedenle ilk olarak ekmek, makarna, pirinç, patates, çikolatave kalorili içecekler gibi bol karbonhidrat içeren besinlerin mümkün olduğunca azaltılması gerekiyor. Ekmek seçiminde tam buğday ve tam çavdar ekmeği tavsiye ediliyor. Kuru meyve tüketin. Bu süreçte özellikle kuru meyveler öneriliyor.

 

Kuru meyve tüketiminin sigarayı bırakmaya bağlı olan bağırsak yavaşlamalarını hızlandırdığı belirtiliyor. Sigaranın bırakılamamasının bir başka nedeninin de el alışkanlığı olduğuna dikkat çekiliyor. Bu dönemde birçok bireyin kuruyemişe yönelmesi tüketim süresinin uzun ve keyif verici olmasıyla açıklanıyor. Böyle olunca çoğu kez sigarayı bırakan ama bunun karşılığında kilo alan kişilerle karşılaşılıyor. Bu sorunu engellemenin en doğru yolunun günlük enerji harcamasını artırmaya yarayan egzersizler olduğu belirtiliyor.

 

Yürüyüşü ihmal etmeyin

Bu konuda özellikle yürüyüş öneriliyor. Eğer kişi gün içinde fazla sigara kullanmıyor, sigara içme ihtiyacı duymuyor ve sigara tüketimi Akşam saatlerinde artıyorsa haftada en az 3-4 gün 1 saat egzersiz yapması gerekiyor. Sigarayı bırakan kişilerde geç saatlere kadar devam eden bilinçsiz besin tüketimi görülüyor. Akşam saatlerinde günü egzersiz Sonrasın da yenilen hafif bir yemekle kapatabilen kişilerin sigarayı çok daha kolay bıraktıklarına dikkat çekiliyor.

 

Proteinli gıdalarla beslenin

Uzun süre tokluk sağlamak da sigarayı bırakmaya bağlı kaçakları azaltıyor. Bunun için protein içeren; et, tavuk, balık, hindi eti, peynir çeşitleri ile yumurta, süt, yoğurt gibi besinlerin tüketimine özen gösterilmesi gerekiyor.

 

Haber: Ceyda Erenoğlu

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Ayaktaki basınç noktaları
  Ayaktaki basınç noktaları

  Süresi : 01:04 İzlenme : 13386

 • Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl kısıtlayabiliriz?
  Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl...

  Süresi : 03:47 İzlenme : 1384

 • Arvigo masajı nedir?
  Arvigo masajı nedir?

  Süresi : 03:37 İzlenme : 300

 • Menopoz sıkıntılı mı olmalı?
  Menopoz sıkıntılı mı olmalı?

  Süresi : 09:56 İzlenme : 381

 • Kırmızı ip ritüeli
  Kırmızı ip ritüeli

  Süresi : 02:00 İzlenme : 0

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön