Hastalıklar ve erken teşhis! (3. Bölüm)

Dar kıyafet tercihi reflüyü artırıyor!

Hastalıklar ve erken teşhis! (3. Bölüm)

Başlıkta da belirtildiği gibi dar kıyafet tercihi reflüyü artırıyor. Yanlış beslenme alışkanlıkları da öyle... Bu sorunda; çürük dişten ağız kokusuna, boğaz ağrısından ses kısıklığına kadar tüm belirtilerin dikkate alınması gerekiyor. Medikal Park Hastanesi’nden Prof. Dr. Erhun Eyüboğlu, “Uzun süreli reflüde, nadiren de olsa kansere dönüşüm gerçekleşebiliyor” diyor.

 

Çağın sorunu haline gelen reflü, mide içeriği olan safra ve asitin yemek borusuna geri kaçması olarak tanımlanıyor. Medikal Park Hastanesi’nden Genel Cerrahi Uzmanı Prof. Dr. Erhun Eyüboğlu; “Günümüz beslenme alışkanlıkları, fast-food, şekerlemeler, hazır gıda tüketimleri, düzensiz beslenme, hızlı atıştırma, günlük hayatın stresine bağlı yeme alışkanlıklarının giderek bozulması, öğün alışkanlıklarının ortadan kalkması, kilolu insan grubunun artışı ve dar kıyafet tercihi reflüyü artıran önemli etkenler arasında yer alıyor” diyor.

İlaç yerine cerrahi alternatifi...

Tanı yöntemleri konusunda öncelikle hastanın hikâyesi önem taşıyor. Daha sonra endoskopi uygulanarak ayırıcı tanı ile hastalığın derecelendirilmesi ve takibi yapılıyor. Bu incelemelerin dışında baryumlu grafi, manometri, pHmeter (asit ölçümü) ve sintigrafi, yapılacak tedavinin şeklini belirlemeye yardımcı oluyor. “Reflü ilk anılmaya başlandığı andan itibaren hep ilaç tedavisinden yarar görmeyen hastalar ameliyat edilirdi ama bu görüş artık değişti” diyen Prof. Dr. Eyüboğlu, yaşam beklentisi 10 yıldan fazla ve genellikle genç hastaların, kendileri açısından daha ideal olduğunu söylüyor. Yaşam kalitesinin düzeltilmesi gereken kişilere, ömür boyu ilaç tedavisi yerine alternatif seçenek olarak cerrahi sunuluyor.

 

Diş çürüklerine dikkat!

Reflünün ihmal edilip uzun yıllar devam etmesi durumunda; kanser riskinin dışında yemek borusunda uzun süreli tahrişe bağlı yanıklar ve bu yanıkların iyileşme sürecine bağlı darlıklar oluşabiliyor. Bu darlıklar bir süre sonra ağrılı yutma güçlüğü ve kanamalara yol açıyor. Yutma güçlükleri ortaya çıktıktan sonra hastalığın tedavi edilmesi daha güç olduğu için, reflüde erken teşhis ve tedavi büyük önem taşıyor. Ses değişiklikleri, ses kısıklıkları, boğaz ağrısı, kronik farenjit, kulak ağrısı, astım veya astıma benzer nefes problemleri ile hıçkırık ve diş çürükleri reflünün belirtileri olarak görülüyor. Kalp dışı göğüs ağrıları da önemli belirtiler arasında bulunuyor. Kardiyologlara anjiyo olmak için başvuran hastaların çoğunun ağrılarının reflü kaynaklı olduğuna dikkat çekiliyor. Sindirim sistemi açısından bakıldığında reflüde; ağız kokusu, geğirme, yanma hissi, ağza ekşi bir tat gelmesi, bel ve sırt ağrısı, şişkinlik gibi pek çok şikâyet oluyor.

 

Akla hemen kanser gelmemeli!

Reflüsü olan hastalarda ağız kokusu da sık görülen problemler arasında bulunuyor. Hastanın ağız kokusu varken muayenesi halinde; dişlerinde problem, ağız ve burun kavitesinde herhangi bir enfeksiyon yoksa akla reflü olasılığının gelmesi gerekiyor.

 

Reflüye zamanında tanı konulması, kanser oluşum yolundaki bir hastayı bu yoldan geri çevirmek anlamına geliyor. Reflü tedavi edilirse, oluşabilecek kanserin önüne geçilebildiği belirtiliyor. Bu durum erken tanı açısından büyük önem taşıyor. Reflü dendiğinde akla hemen kanserin gelmemesi ve bunun yaşam kalitesini düşüren bir sağlık sorunu olduğunun unutulmaması gerekiyor. Reflünün her şeyden önce yaşam kalitesini yükseltmek için tedavi edilmesi hedefleniyor. Buna karşın uzun süreli reflüde nadir de olsa kansere dönüşüm gerçekleşebiliyor. Reflünün kansere dönüşme oranının 1000’de 5 ile 100’de 1 arasında değiştiğini söyleyen Prof. Dr. Erhun Eyüboğlu, reflü denince akla mide kanseri gelmesinin yanlışlığına dikkat çekiyor ve bu sorunda görülen kansere ‘yemek borusu alt ucu kanseri’ demenin daha doğru olacağını belirtiyor. Reflünün çok yukarılara etki etmesi halinde o bölgedeki hücreleri tetikleyerek, nazofarenks (geniz) kanserine yol açabileceğine dikkat çekiliyor.

 

Haber: Ceyda Erenoğlu

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Menopoz sıkıntılı mı olmalı?
  Menopoz sıkıntılı mı olmalı?

  Süresi : 09:56 İzlenme : 381

 • Kırmızı ip ritüeli
  Kırmızı ip ritüeli

  Süresi : 02:00 İzlenme : 0

 • Kendin yap köşesi: Mumluk nasıl yapılır?
  Kendin yap köşesi: Mumluk nasıl yapılır?

  Süresi : 00:52 İzlenme : 7177

 • Süt kanalı iltihabı mastit hakkında her şey
  Süt kanalı iltihabı mastit hakkında her şey

  Süresi : 03:21 İzlenme : 10723

 • Hangi vitamin hangi besinlerde bulunur?
  Hangi vitamin hangi besinlerde bulunur?

  Süresi : 01:41 İzlenme : 4592

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön