Kişi boyunu uzaktan kumanda cihazıyla kendisi uzatıyor!

Boy uzatmada kullanılan yeni cerrahi yöntemlerin çok başarılı ve şaşırtıcı sonuçları var. Hastanın kendisine ait uzaktan kumanda cihazıyla kendi boyunu uzatması, o şaşırtıcı gerçeklerden biri...

Kişi boyunu uzaktan kumanda cihazıyla kendisi uzatıyor!

Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Prof. Dr. Metin Küçükkaya, günümüzde uygun hastalara kozmetik amaçlı boy uzatma teknikleri de uygulandığını ancak bu konuda hastanın isteklerinin makul ve doktorun seçiminin doğru olması gerektiğini söylüyor. Uzatma için en uygun adayların boy kısalığından hoşnutsuz olan ancak yaşamının diğer alanlarında mutlu, başarılı ve motive kişiler oldukları belirtiliyor. Kişinin cerrahi uzatma ameliyatından beklentilerinin gerçekçi olması gerekiyor. Bunun için ameliyat öncesi röntgen incelemeleri, diğer branşlar ile konsültasyonlar ve gerektiğinde psikolojik değerlendirme yapılmalı.

 

Estetik uygulamalar

Prof. Dr. Küçükkaya, estetik amaçlı uzatmada tercih edilmesi gereken tek yöntemin dışarıdan kumandalı, tamamen kemiğin ve cildin içerisine yerleştirilebilen motorlu veya manyetik uzatma cihazları olduğunu söylüyor. Çünkü İlizarov gibi yöntemlerde başarılı uzatma miktarı sınırlı bulunuyor. Ayrıca bu yöntemlerde cildin üzerinde kozmetik açıdan hoş olmayan belirgin izler kalmasının en büyük sorun olduğu belirtiliyor.

 

Zamanlama önemli!

Çocukluk çağındaki kısalıklar bazen tek seansta tedavi edilemeyecek kadar fazla olabiliyor ve bu tür durumlarda tekrar ameliyatları gerekiyor. Prof. Dr. Küçükkaya, ameliyatların uygun şartlarda yapılmaması durumunda son derece ciddi komplikasyonların meydana gelebileceğini dile getiriyor. Bu konuda ameliyatın zamanlaması da büyük önem taşıyor ve ameliyat öncesi planlamanın çok iyi yapılması gerekiyor. “Bazen çocukluk çağındaki bir kısalığın erişkin çağa geldiğinde kaç santim olacağını hesaplayarak erken yaşta fazladan uzatma yapmamız gerekiyor” diyen Prof. Dr. Küçükkaya, sözlerini, “Yapılan hesaplama tutmazsa ileride 2 bacak eşit olmayabilir” diye sürdürüyor.

 

Erişkinlerin kemik boyu ameliyatsız uzatılamaz!

Erişkin bir kişide kemik boyu uzatmasının ameliyatsız yöntemlerle gerçekleştirileceği inanışının yanlış olduğunu söyleyen Prof. Dr. Küçükkaya, “Büyüme plakları belirli bir yaştan sonra kapandığı için sonraki süreçte ilaç veya ameliyatdışı yöntemlerle kemiklerin uzaması mümkün olmuyor” diyor.

 

Tek seansta 14 santim uzama!

Uzatma ve deformite düzeltme cerrahisinde karşılaşılan birçok olgunun sıra dışılığına dikkat çeken Prof. Dr. Metin Küçükkaya, 15 yaşındaki bir hastasında, 2 adet motorlu çiviyle tek seansta 14 santim uzatma sağlamasının ve hastasının 10 ay gibi bir sürede tamamen iyileşmesinin kendisini de şaşırtan bir örnek olduğunu söylüyor. Küçükkaya, bu örneğin boy uzatma cerrahisinin geldiği noktayı göstermesi açısından önemine dikkat çekiyor.

 

Boy kısalığının nedenleri

Boy kısalığına yol açan çeşitli nedenler var. Prof. Dr. Metin Küçükkaya, bu nedenlerin başlıcalarını erken âdet görme, çocukluk çağında geçirilen büyüme ve gelişmeyi engelleyen hastalıklar, genetik bozukluklar, hormon eksiklikleri ve beslenme bozuklukları olarak sıralıyor.

 

Haber: Ceyda Erenoğlu

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Kabak tatlısı nasıl yapılır?
  Kabak tatlısı nasıl yapılır?

  Süresi : 00:52 İzlenme : 4721

 • Çocuğunuz teknoloji bağımlısı mı?
  Çocuğunuz teknoloji bağımlısı mı?

  Süresi : İzlenme : 1526

 • Burçlara göre stil!
  Burçlara göre stil!

  Süresi : 01:29 İzlenme : 5077

 • Fırında sıcak helva nasıl yapılır?
  Fırında sıcak helva nasıl yapılır?

  Süresi : 01:00 İzlenme : 1854

 • "Boşaltılamayan her duygu bedende birikir..."
  "Boşaltılamayan her duygu bedende birikir..."

  Süresi : 07:13 İzlenme : 4854

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön