Bakanlık obeziteye savaş açtı

Sağlık Bakanı Recep Akdağ, aşırı kilo sorununun dünyada olduğu gibi Türkiye’de de salgına dönüştüğünü belirterek obeziteyle mücadele için kampanya başlattı.

Bakanlık obeziteye savaş açtı

Kilo problemine karşı günde 10 bin adım atılması gerektiğini belirten Akdağ, vatandaşlara ücretsiz adım ölçer dağıtacaklarını açıkladı. Akdağ, TV dizilerinde beslenmeyle ilgili olumlu mesajlar verilmesi için katkı istedi. Dün obeziteyle mücadele için başlatılan kampanyayı tanıtan Bakan Akdağ, obezitenin tansiyon, şeker, kalp gibi sağlık sorunlarına yol açtığına dikkat çekerek şunları belirtti:

 

Kilo salgın oldu

 

“Türkiye’de son 25 yılda aşırı kiloluk ikiye katlanmış durumda. Vücut kitle indeksi 25’in üstündeyse bu kişiye ‘kilolu’ diyoruz. Bunun dünyada yüzde 35’e ulaştığını görüyoruz.’’ Akdağ, kilo problemiyle karşılaşmamak için kişilerin almaları gereken önlemleri şöyle sıraladı:

 

Acıkmadan sofraya oturmayın

 

Yemek yeme zevkinden kısmen vazgeçmek gerekir. Az yemek yemeli, acıkmadan sofraya oturmamalı, doymadan kalkmalı, mutlaka egzersiz yapılmalı.

 

Merdiven kullanın

 

Katları inip çıkarken asansör yerine merdiven kullanın. Kısa mesafelerde araç kullanmak yerine yürüyün.

 

Bol su için

 

Yaz aylarında bol su içilmeli, taze sıkılmış meyve suyu tüketilmeli. Şekerli ve gazlı içeceklerden uzak durulmalı. Bol bol meyve ve sebze yenmeli.

 

Gazetelere ilan verildi

 

Sağlık Bakanlığı, dün medyaya verdiği tam sayfa ilanlarda, obeziteye karşı önerilerde bulundu. İlanda vücut kitle indeksinin nasıl hesaplanacağı da yer aldı. İşte bakanlığın obeziteyle mücadele önerileri:

1- Vücut kitle indeksini hesaplayın.

2- Hareket edin. Günde 10 bin adım atın

3- Porsiyonları küçültün...

 

VKİ nasıl hesaplanır?

 

Vücut kitle indeksi kilonun boyun karesine bölünmesiyle bulunur. Örneğin; 80 kilosunuz ve 1.60 boyundasınız. 1.60’ın karesi (1.60X1.60) 2.56’dır. 80’i 2.56’ya böldüğünüzde çıkan 31.25 kilogram/metrekare sizin vücut kitle indeksiniz. Eğer VKİ’niz 30 ya da daha fazla ise kilo vermeniz gerekiyor.

 

Uzmanlardan kampanyaya büyük destek


Tabakları da küçültelim

 

Marmara Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Beslenme ve Diyetetik Bölüm Başkanı Prof. Dr. Funda Elmacıoğlu: “Bakanlığın kampanyasını destekliyorum. Ancak benim de ‘Tabak Harekâtı’ adını verdiğim bir önerim olacak. Bakanlık, porselen firmalarını ve lokantaları da bu harekete dahil ederek ‘tabak küçültmeli’. Sofraya küçük pasta tabaklarını koyalım. Porsiyonlar küçüldükçe beyin bir süre sonra tokluk algısını değiştiriyor, böylece daha az yemekle sofradan doymuş kalkıyorsunuz.”

 

Beslenme eğitimi verelim

 

Ankara Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Beslenme ve Diyetetik Bölüm Başkanı Prof. Dr. Metin Saip Sürücüoğlu: “Dünya Sağlık Örgütü’nün belirlediği vücut kitle indeksine göre 18 yaş sonrası erişkinde olması gereken ortalama indeks 23. Yaşlıysa 26 da olabiliyor. İnsanoğu hareketli sisteme göre programlanmış. Bu nedenle aktivite ve kan dolaşımının sağlanması çok önemli. Okullarda beslenme eğitimi verilmeli.”

 

Hazırlayan: Şükran Özçakmak

 

 


Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Mutluluk Kürleri 2 - Dr. Ümit Aktaş anlatıyor
  Mutluluk Kürleri 2 - Dr. Ümit Aktaş anlatıyor

  Süresi : 22:01 İzlenme : 0

 • Kadınlar için 5 savunma taktiği
  Kadınlar için 5 savunma taktiği

  Süresi : 04:19 İzlenme : 2992

 • Menopoz sıkıntılı mı olmalı?
  Menopoz sıkıntılı mı olmalı?

  Süresi : 09:56 İzlenme : 381

 • Doğum kontrol yöntemleri ve doğurganlık farkındalığı
  Doğum kontrol yöntemleri ve doğurganlık...

  Süresi : 05:18 İzlenme : 60

 • Kolesterolü etkileyen gıdalar
  Kolesterolü etkileyen gıdalar

  Süresi : 02:36 İzlenme : 816

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön