2030 yılında Parkinson’lu hasta sayısı 2 kat artacak

“Parkinson son değil...” Umut veren bu slogan, hastalığa karşı çaresiz olunmadığını gösteriyor. Bir de hastalık öncesi belirtileri ciddiye almanın şart olduğunu. Koku duyunuzda azalma, uyku bozukluğu, omuz ağrısı ve kabızlık şikâyetleriniz varsa, bunların Parkinson işareti olabileceğini unutmayın.

2030 yılında Parkinson’lu hasta sayısı 2 kat artacak

Parkinson genel olarak bir yaşlılık hastalığı olarak bilinse de günümüzde başlangıç yaşının 30’lara kadar inmesi dikkat çekici bulunuyor. Parkinson Hastalığı Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Bülent Elibol, “Parkinson bir yaşlılık hastalığı değildir” cümlesiyle bu gerçeğin altını bir kez daha çiziyor. 100 bin civarında olan Parkinson’lu hasta sayısının, 2030 yılında iki katına çıkacağı öngörüsü ise hastalıkla ilgili en çarpıcı veriyi oluşturuyor. Doğru tedavi, sağlıklı beslenme, özgün fizyoterapi yöntemleri ve egzersizler, Parkinson hastalarının 10-15 yıl işlerinin başında kalabildiğini gösteriyor. En önemli şeyin erken teşhis ve doğru tedaviyle kontrol altına alınması olduğunu belirten Prof. Dr. Elibol, yavaş ilerleyen hastalığın her aşaması için oldukça etkin ilaçlara ve cerrahi tedavi fırsatına sahip olduklarını söylüyor.

100 hastanın 70'i titriyor
Titremenin, Parkinson hastalığının en sık görülen belirtisi olduğu ve hastaların yüzde 70’inde bu belirtiye rastlandığı belirtiliyor. Titremenin tipik olarak bir elde başladığı (tek taraflı) ve dinlenme halinde daha çok görüldüğü dikkat çekiyor. Kişi, amaca dönük bir hareket başlattığında ya da dikkatini titreyen vücuduna çevirdiğinde titreme azalıp kaybolsa da yürürken tekrar belirginleşiyor. Dr. Elibol, “Zaman içinde titremenin şiddeti artış gösteriyor ve en sonunda da vücudun karşı bölgesine geçiyor” diyor.

Omuz ağrısı öncü belirti
Prof. Dr. Elibol, Parkinson’la ilgili önemli bir uyarıda bulunarak “Hastalık bizim karşımıza gelmeden 6-7 yıl önce uyku bozuklukları, depresyon, koku duyusunda azalma, kaygı bozukluğu, kabızlık ve omuz ağrısı ile başlıyor” diyor. Bunlara yıllar sonra titreme veya hareketlerde yavaşlama ekleniyor ve bir nöroloji uzmanına başvurulduğunda çoğu kez ciddi bir gecikme söz konusu oluyor. Yüz ifadesi donuklaşır Önemli belirtilerden biri olan hareketlerde yavaşlama ise tutulan vücut bölgesinde tekrarlayan hareketlerle, çabuk yorulma, ses tonunda azalma, yüz ifadesinde donuklaşma, cansız bakma, yürürken ayak sürüme ve aksama, kol sallayamama gibi işaretlerle kendisini gösteriyor.

Belirtileri neler?

Hastalık, kendisini çok sinsi belirtilerle belli ediyor. En başında şunlar var:

 • Sıklıkla titreme

 

 • Hareketlerde yavaşlama (Yürümede yavaşlama, el yazısında küçülme, göz kırpmada azalma vb.)

 

 • Kaslarda katılık


Hazırlayan: Ceyda Erenoğlu

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Uykusuzluğa basit çözümler!
  Uykusuzluğa basit çözümler!

  Süresi : 05:25 İzlenme : 10221

 • Süt kanalı iltihabı mastit hakkında her şey
  Süt kanalı iltihabı mastit hakkında her şey

  Süresi : 03:21 İzlenme : 10723

 • Hangi vitamin hangi besinlerde bulunur?
  Hangi vitamin hangi besinlerde bulunur?

  Süresi : 01:41 İzlenme : 4592

 • Kol sarkmalarına karşı egzersiz
  Kol sarkmalarına karşı egzersiz

  Süresi : 02:09 İzlenme : 3128

 • Sezaryen mi normal doğum mu?
  Sezaryen mi normal doğum mu?

  Süresi : 01:53 İzlenme : 14383

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön