Dünya bu ameliyatı konuşuyor!

Yüz naklinin yanı sıra dünyada ilk kez 2 kol ve 2 bacak naklinin aynı anda yapıldığı Hacettepe Üniversitesi’ndeki 19.5 saat süren ameliyatlarda 54 doktor ve 128 yardımcı sağlık personelinin hazır bulunduğu açıklandı...

Dünya bu ameliyatı konuşuyor!

İzmir Çeşme’de motosiklet kazasında hayatını kaybeden 40 yaşındaki N.A.’nın yüz, kol ve bacakları 2 ayrı hastaya nakledildi. 19.5 saat süren ameliyat boyunca 54 doktor ve 128 yardımcı sağlık personeli hazır bulundu. Nakillerle ilgili Üniversite rektörü Prof. Dr. Murat Tuncer, Plastik Cerrahi Anabilim Dalı Başkanı Figen Özgür, Anestiyoloji Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Ülkü Aypar, Erişkin Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. Arzu Topeli ile Doç. Dr. Serdar Nasır açıklama yaptı.

‘90 ünite kan kullanıldı’
Prof. Dr. Murat Tuncer, önceki gün saat 09.00’da başlayan Cengiz Gül’e uygulanan yüz naklinin 17.30’da sona erdiğini, aynı saatte başlayan kol ve bacakların naklinin ise sabah 04.30’da bittiğini söyledi. Kol ve bacak naklinde 90 ünite kan, 120 ünite plazma kan kullanıldığını anlatan Tuncer, hastaların yoğun bakımda ve durumlarının stabil olduğunu belirtti.

Tam yüz nakli
Ankara’da gerçekleştirilen yüz ve uzuv naklinde ekibin başında bulunan Doç. Dr. Serdar Nasır, yüz nakli için, “Hepimizin yüzü gibi bir yüz oldu” derken 2 kol ve 2 bacak nakli nin en zor transplantasyon olduğunu söyledi. Nasır doku uyumunun en erken 5-7 gün içinde belli olabileceğini ifade etti. Nasır hastaların ameliyatıyla ilgili şu bilgileri verdi: “Yüz nakli yapılan hastanın bir kulağı iyiydi. Ona dokunmadık. Ayrıca göz kapakları da korundu. Onun dışında tam yüz nakli yapıldı. Saç çizgisinden başlayıp boyun ve çene altına kadar gidildi. mimik kaslarını besleyen siniri korursanız gülme ağlama geri gelebilir. Kasları koruyarak nakli yaptık. Yüz nakli yapılan hasta ne eski haline ne de vericiye benzeyecek. Kol ve bacak nakli yapılan hastamızın kollarından biri tamamen omuzdan diğeri ise kolun yarısından itibaren yoktu. Bacaklarda uyluğun orta kısmından nakil yapıldı. Normalde 175 cm boyunda olabilecek biriyken boyu 90 cm kadardı.” Kol ve bacak naklinin B planı olamayacağını vurgulayan Nasır, uyum olmadığı takdirde bu uzuvların alınmak zorunda olduğunu söyledi.

‘Hayali şoför olmak’
2 kol ve 2 bacak nakli yapılan Şevket Çavdar’ın dayısı Cengiz Çavdar, yeğeninin rüyalarında bile yürüdüğünü gördüğünü söyledi. Şevket Çavdar’ın en büyük hayalinin şoför olmak olduğunu anlatan dayı Çavdar, “Bağış yapan aileye sonsuz minnet duyuyoruz” dedi. Ağabeyi Mutlu Çavdar ise duygularını şöyle anlattı: “Sözlerle ifade edilemez. Çok mutluyum. Şevket’in yürümesini istiyorum. En büyük arzumuz bu.”

Dünya onu konuşuyor...
Türkiye'nin konuştuğu isimler arasında artık Doç. Dr. Serdar Nazif Nasır da var. Nasır’ı özel kılan Türkiye’de ikinci yüz nakli ve dünyadaki ilk çift kol ve çift bacak naklini gerçekleştirmiş olması. Nasır’ın sosyal hayattaki fanatikliğe varan tutkusu ise Galatasaray. Doç. Dr. Nasır, kadınlıktan erkekliğe geçiş ameliyatlarına da imza attı. Nasır, kol derisinden alınan deriden cinsel organ yaparak iktidarsızlık yaşayan erkeklere de derman oluyor.


Hazırlayan: Deniz Biliroğlu

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Kol sarkmalarına karşı egzersiz
  Kol sarkmalarına karşı egzersiz

  Süresi : 02:09 İzlenme : 3128

 • Sezaryen mi normal doğum mu?
  Sezaryen mi normal doğum mu?

  Süresi : 01:53 İzlenme : 14383

 • Dövme nasıl yapılır?
  Dövme nasıl yapılır?

  Süresi : 01:38 İzlenme : 5174

 • Boş kavanozdan nasıl çerçeve yapılır?
  Boş kavanozdan nasıl çerçeve yapılır?

  Süresi : 00:54 İzlenme : 2473

 • Bebek banyosu nasıl yaptırılır?
  Bebek banyosu nasıl yaptırılır?

  Süresi : 05:37 İzlenme : 3562

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön