Kan grubunuz karakterinizi ve hastalık riskinizi belirliyor

Uzmanlar, kan grubunun kişinin karakterini ve hastalık risklerini belirleyen önemli bir faktör olduğunu ifade ediyor.Bazı Japon şirketler kan grubuna bakarak eleman seçiyor

Kan grubunuz karakterinizi ve hastalık riskinizi belirliyor

Yapılan araştırmalar kan gruplarının, kişinin karakterini ve hastalık risklerini belirleyen önemli bir faktör olduğunu gösteriyor. Bilinen 8 kan grubu olduğunu ifade edenMemorial Şişli Hastanesi Klinik Laboratuvarlar Koordinatörü Mikrobiyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Kenan Keskin, kan gruplarının yüzde 40’a yakınının A, yüzde 30’a yakınının da B grubu olduğunu söylüyor. Keskin “Rh (-) kan grupları yüzde 12- 13 civarında. Bunlar arasında A Rh (-) kan grubuna sahip olma oranı yüzde 5, AB Rh (-) kan grubu ise yüzde 1. 0 grubu (-) kan grubuna sahip kişilerin nüfusa oranı ise yüzde 3 - 4” diyor.

 

O grubu çekimser
A ve B, karakter olarak baskın kan grupları olarak bilinirken 0 grubunun çekimser olduğu belirtiliyor. Negatif (-) kan gruplarının oranının daha az olmasının nedeninin, Rh faktörünün baskın bir karakter olmasından kaynaklandığına dikkat çeken Keskin, “Bireyde aynı özelliği kodlayan iki genden biri negatif diğeri pozitif ise, çocuk pozitif kan grubu ile doğuyor. Ancak anne babanın ikisi de çocuk da negatif oluyor” diyor.

 

İşe alınma kriteri
Yüksek rütbeli askerlerin kan grupları ile kişilik ilişkileri arasında yapılan bir araştırmanın ilginç sonuçları bulunuyor. Yapılan araştırma, askerlerin kişilik yapılarına dair önemli belirtiler içeriyor. Buna göre kan grubu 0 olan askerlerin performanslarının düşük ve çekimser olduğu ortaya çıkıyor. Bu kan grubuna sahip kişiler, kendilerinden beklenileni (A grubundakiler kadar) karşılayamıyor. Araştırma, aktif ve kritik görevde olan askerlerin A grubu olduğunu, bu kişilerin girişken, kendilerinden bekleneni veren, harekât planlaması ile hızlı ve doğru karar verme özelliklerine sahip olduğunu gösteriyor. Doç. Dr. Kenan Keskin, “Japonya’da şirketler, personel alımı dönemlerinde (özellikle reklamve tanıtımçalışmalarında görev alacak kişileri seçerken) bu alanda yapılmış olan araştırmaların sonuçlarına bakarak karar veriyor” diyor. Bu kararda, A grubu kana sahip kişilerin daha aktif görevlerde bulunabilecekleri, 0 grubuna sahip olanların isem daha pasif olduklarına ilişkin çalışma sonuçları etkili oluyor. 

 

A grubunun IQ’su daha yüksek
Kan grupları ile ilgili yapılan araştırmada; A grubunun alt grubu olan A 2’de IQ’nun daha yüksek olduğu, genele bakıldığında da A grubu kana sahip kişilerin IQ’ları içinde aynı şeyin olduğu sonucuna varılıyor. Bunun, A grubu olan herkesin zekâ seviyesinin 0 grubundan yüksek olduğu anlamına gelmediğine dikkat çeken Keskin, bu sonucun yapılan araştırmada istatistiksel olarak ortaya çıktığını bu nedenle genellenemeyeceğini belirtiyor. İngiltere’de yapılan bir araştırmada da, kan gruplarının sosyo -ekonomik açıdan nasıl bir dağılım gösterdikleri araştırılıyor ve A grubunun sosyo - ekonomik seviyesinin daha yüksek olduğu görülüyor. Bu sonuç IQ’su yüksek ve aktif insanların çok daha başarılı olduklarını ve daha iyi yerlere geldiklerini gösteriyor. İngiltere’de bu konuda “A grubu lobisi” yapanlar bulunuyor. 

 

Kan gruplarına göre hastalıklar

Kanser: A grubu
Doç. Dr. Kenan Keskin, “Kanser en çok kan grubu A olanlarda ortaya çıkıyor” diyor. Kanda pıhtılaşma sorunları, vücudun çeşitli organlarında pıhtı atma olarak bilinen, “Emboli” sorunu bu grupta daha çok ortaya çıkıyor.


Ülser: 0 grubu
0 kan grubuna sahip olan kişilerde ülser ve kanama ile sonuçlanan hastalıkların yanında; enfeksiyon hastalıklarına yatkınlığın daha fazla olduğu görülüyor.

Verem:0 ve B grubu
Halk arasında cüzzam olarak bilinen Lepra hastalığı, AB kan grubunda daha sık görülürken, tüberküloza 0 ve B grubunda rastlanıyor. Bel soğukluğu hastalığı ile zatürree ise daha çok B grubunda ortaya çıkıyor.

İshal: B ve AB grubu
Sindirim sistemi enfeksiyonları, EHEC gibi salgın hastalıklar, B ve AB gruplarında daha
fazla görülüyor. İshal sorununa da B ve AB gruplarında daha çok rastlandığı belirtiliyor.

Alerji: 0 grubu

0 grubunda alerjik hastalıklarla sık karşılaşılıyor. 0 grubu kana sahip olan kişilerin bağışıklık sistemi ile ilgili sorunlarla daha çok karşılaşacağı öngörülüyor.

 

Veba ve kolera: 0 grubu
Kolera dünyaya Hindistan’ın Ganj Bölgesi’nden yayılıyor ve bu bölge hastalığın merkezi olarak kabul ediliyor. Hastalığın bölgede çok öldürücü olmaması A grubunun daha yaygın olmasıyla ilişkilendiriliyor. Hastalığın 0 grubunda ise daha öldürücü seyrettiği belirtiliyor.

Facebook Yorumları
Yorumlar
12
Onay Bekleyenler
0
HTHayat Okuru ne diyor?
 •  
  14 Şubat 2018 Çarşamba 13:45

  0 grubu tam tersine kanser en az olan grup. gidin biraz yabanci sitelerde arastirma yapin! 0'sa kan grubunuz sanslisiniz...

  Cevapla
 •  
  03 Mart 2018 Cumartesi 12:54

  0 rh(-)

 •  
  03 Temmuz 2019 Çarşamba 15:31

  neden daha şanslıyız ki?

 •  
  15 Aralık 2017 Cuma 18:16

  a grubunun iq su fazla olsaydı bu kadar mal olmazdım

  Cevapla
 •  
  18 Mayıs 2017 Perşembe 12:42
 •  
  14 Mayıs 2017 Pazar 14:22

  benim kan grubum o rh pozitif peki benim kan grubmum kotu hastaliklara karsi direnci nasildir zayifmi yoksa direnclimidir

  Cevapla
 •  
  05 Temmuz 2018 Perşembe 15:58

  bağışıklık çok zayıftır benimde öyle

 •  
  27 Ocak 2016 Çarşamba 10:43

  hatalı bilgiler le dolu a grubu ve 0 grubunun isimleri karışmış. daha ciddi olun lutfen

  Cevapla

 • Evde oda parfümü yapımı
  Evde oda parfümü yapımı

  Süresi : 00:23 İzlenme : 1691

 • Rüyalar hakkında bilinmeyenler
  Rüyalar hakkında bilinmeyenler

  Süresi : 01:34 İzlenme : 4172

 • Oje sağlığa zararlı mı?
  Oje sağlığa zararlı mı?

  Süresi : İzlenme : 5376

 • Ayaktaki basınç noktaları
  Ayaktaki basınç noktaları

  Süresi : 01:04 İzlenme : 13386

 • Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl kısıtlayabiliriz?
  Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl...

  Süresi : 03:47 İzlenme : 1384

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön