Sigara, kadında en önemli ‘erken menopoz’ nedeni

Uzmanlar menopoz yaşında, genetik faktörlerin de önemli olduğunu vurgulayarak, sigara kullanımının en önemli erken menopoz etkeni olduğuna dikkat çekiyor.

Sigara, kadında en önemli ‘erken menopoz’ nedeni

Uzmanlar, sigara kullanan kadınların diğerlerine oranla daha erken menopoza girdiğini ve menopoza bağlı ortaya çıkabilen kemik erimesi, enfeksiyon, idrar kaçırma ve psikolojinin olumsuz etkilenmesi gibi durumlarla karşılaşma riskini artırdığını belirtti

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Opr. Dr. Ümit Korucuoğlu, yaptığı açıklamada, menopozun “aylık âdetlerin durması” anlamına geldiğini söyledi.

Hormon azalması
Menopozun adet gören bir kadının yumurtalıklarında üretilen hormonların artık yapılmamasıyla bağlantılı bir yıl âdet görmemesi olarak tanımlandığını ifade eden Korucuoğlu, “Altta yatan mekanizma, ergenliğe girerken 500 bin civarında olan yumurtaların her ay tüketilmesi sonucu yumurtalıklardaki yumurtaların kritik seviyenin altına inmesi ve yetersiz hormon salınımına bağlı olarak aylık âdetlerin önce düzeninin bozulması sonra da tamamen kesilmesidir’’ dedi.

Ortalama yaş 51
Dr. Korucuoğlu, dünyada ortalama menopoz yaşının 51 olduğunu, Türkiye’de ise ortalama menopoz yaşının 46 ile 48 arasında değiştiğini söyledi. Menopoz yaşında, genetik faktörlerin de önemli olduğunu vurgulayan Korucuoğlu, sigara kullanımının en önemli erken menopoz etkeni olduğuna dikkat çekti. Bu nedenle, kadınların sigara kullanımından kaçınması gerektiğinin altını çizen Korucuoğlu, “Bunun dışında hiç doğum yapmayanların da erken dönemde menopoza girdiği tespit edilmiştir’’ dedi.

Menopoza geçiş tamamlandıktan sonra âdetlerin durduğunu ve bulguların belirginleştiğini dile getiren Dr. Korucuoğlu, şunları söyledi:

“Bu dönemin en sık şikâyet edilen ve en sık görülen bulgusu ateş basmalarıdır. Genellikle birkaç saniyeyle birkaç dakika arasında sürer, ancak nadiren bir saate kadar uzayabilir. Menopoza geçiş döneminde her 10 kadından birinde tespit edilen ateş basmaları, menopoz döneminde her iki kadından birinde izlenmektedir. 5 yılın sonunda bu oran yüzde 20’ye düşmektedir.”

Vajinal kuruluk
“Menopozla birlikte azalan hormon yapımına bağlı olarak iç ve dış cinsel organlarda ve idrar yollarında da birçok değişiklik ortaya çıkmaktadır. Vajinal kuruluk, cinsel hayatın olumsuz etkilenmesi ve tekrarlayan enfeksiyonlar sık görülür. İdrar sorunları da sık olup, sık idrara çıkma ve idrar kaçırma en çok karşılaşılan sorunlardır. Türkiye’deki menopozdaki kadınlar üzerinde yaptığımız çalışmada, ürogenital şikâyetlerin sıklığını araştırdık ve sık idrara çıkma yüzde 16 ile en sık sorun olarak tespit edildi. İdrar kaçırma, ilişki sırasında ağrı ve vajinal kuruluk diğer sık görülen sorunlar olup yüzde 10 civarında izlendi.’’

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Menopoz sıkıntılı mı olmalı?
  Menopoz sıkıntılı mı olmalı?

  Süresi : 09:56 İzlenme : 381

 • Kırmızı ip ritüeli
  Kırmızı ip ritüeli

  Süresi : 02:00 İzlenme : 0

 • Kendin yap köşesi: Mumluk nasıl yapılır?
  Kendin yap köşesi: Mumluk nasıl yapılır?

  Süresi : 00:52 İzlenme : 7177

 • Süt kanalı iltihabı mastit hakkında her şey
  Süt kanalı iltihabı mastit hakkında her şey

  Süresi : 03:21 İzlenme : 10723

 • Hangi vitamin hangi besinlerde bulunur?
  Hangi vitamin hangi besinlerde bulunur?

  Süresi : 01:41 İzlenme : 4592

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön