Yürümek meme kanseri riskini düşürüyor

Yapılan yeni bir araştırmaya göre yapılan fiziksel aktiviteler meme kanseri riskini azaltıyor.

Yürümek meme kanseri riskini düşürüyor

Yapılan yeni bir araştırmaya göre, yürüyüş yapmak da dâhil olmak üzere, fiziksel aktiviteler, vücudun östrojeni ele alışını değiştirerek kadının meme kanseri geliştirme riskini önemli ölçüde azaltıyor.


Egzersizin birçok kanser türü riskini azalttığına dair bir süredir kanıt toplanıyordu. Fakat ne ilişkili fizyolojik mekanizmalar iyi bir şekilde karakterize edilmişti, ne de hangi türde egzersizlerin ne kadar yapıldıklarında en kesin korumayı sağladıkları biliniyordu.


İşte bu yüzden, yakın zamanda yapılan bir araştırma, biz kadınların ve bizleri seven diğer cinsiyetlerin ilgisini çekeceğe benziyor.

20 yıl boyunca 2 yılda bir...

 

Canser Epidemiology, Biomarkers&Prevention’da geçen haftalarda yayımlanan bu geniş kapsamlı araştırmada, Amerikan Kanser Derneği'nden araştırmacılar, dernekte toplanan büyük veri hazinesini ele alarak işe koyuldular. Veritabanında, çalışmaya 90ların başlarında kaydolan 50-73 yaş arası menopoz sonrası dönemde bulunan 73.600’den fazla kadının detaylı tıbbi bilgileri bulunuyor. Neredeyse 20 yıl boyunca, her iki yılda bir tamamlayıcı anketlere katıldılar.

Anketörler her şeyden önce kadınların boş zamanlarını nasıl değerlendirdiklerini ve özellikle de egzersiz yapıp yapmadıklarını, ne tür egzersizleri tercih ettiklerini detaylı bir şekilde tanımlamalarını istediler. Çok az sayıda kadın, aktif bir şekilde, sık sık egzersiz yaptığını söyledi – genellikle koşarak, yüzerek ya da tenis oynayarak.


Çoğunluğu ise yürüdüğünden bahsetti – orta tempo ile saatte yaklaşık 4.5 km. Grubun neredeyse yarısı, bu tür gezinmelerin yaptıkları tek egzersiz formu olduğunu söyledi.

 

 

Araştırma süreci boyunca, kayıtlı kadınların 4.760’ı meme kanserine yakalandı.

Araştırmacılar, egzersiz düzenleri ile tıbbi kayıtları çapraz tabloladıklarında, genelde günde bir saate denk gelecek şekilde, haftada en az 7 saat yürüyen kadınlarda meme kanseri riskinin haftada 3 saatten az yürüyen kadınlara kıyasla %14 daha düşük olduğu görüldü.


En aktif şekilde, haftada 10 saate kadar dinamik bir şekilde egzersiz yapan kadınlar ise daha da büyük faydalar edindiler – en az egzersiz yapan kadınlara kıyasla meme kanseri riskinde %25’lik bir düşüş.

"Yürümek, egzersizin kolay ve ucuz bir yolu"

 

Araştırmacıların belirlediklerine göre, riskteki düşüşler, obeziteden ya da hormon replasman tedavilerinden etkilenmedi.


“Bu sonuçların oldukça cesaret verici olduklarını düşünüyoruz.” diyor Amerikan Kanser Derneği'nden kıdemli epidemiyolog Alpa V. Patel. “Yürümek, egzersizin kolay ve ucuz bir yolu. Hemen hemen herkes yapabilir. Menopoz sonrası kadınların popülasyonu düşünüldüğünde, meme kanseri riskinde önemli ölçüde düşüş sağlandı.”


Fakat elbette ki egzersiz, her derde deva olan bir ilaç değil. Dr. Patel’in çalışmasındaki her gün düzenli olarak egzersiz yapan kadınların bazıları meme kanserine yakalandı. Çok nadir egzersiz yapan kadınların birçoğunda ise kanser görülmedi.


“Herhangi bir kanserin neden başlayıp neden başlamadığı konusunda hala bilmediğimiz çok şey var.” diyor Dr. Patel. “Ancak fiziksel aktivite, özellikle de yürüyüş, çok basit ve hemen hemen herkes için erişilebilir vaziyette. Ve istatistiksel olarak meme kanseri riskini düşürdüğü görülüyor. Neden olmasın?”

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Bahçeci Tüp Bebek Cevaplıyor: Kısırlık Nedenleri Nelerdir?
  Bahçeci Tüp Bebek Cevaplıyor: Kısırlık...

  Süresi : 03:31 İzlenme : 587

 • Amerikan keratini her saça uygulanır mı?
  Amerikan keratini her saça uygulanır mı?

  Süresi : 01:33 İzlenme : 2955

 • Smear testi nedir?
  Smear testi nedir?

  Süresi : 01:56 İzlenme : 2494

 • Güle güle plastik
  Güle güle plastik

  Süresi : 00:36 İzlenme : 1540

 • Dr. Ümit Aktaş ile tıbbi beslenme ve ilaçsız yaşama dair...
  Dr. Ümit Aktaş ile tıbbi beslenme ve ilaçsız...

  Süresi : 17:57 İzlenme : 4922

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön