Sek Yoga neden bünyeye alerji yapmaz?

“Neaa! Enerji mi aktartacan kendine!” diye kükreyen beyler için Perihan Özcan’ın birinci ağızdan yazdığı yoga notlarıdır. Okuyunuz, okutunuz.

Sek Yoga neden bünyeye alerji yapmaz?

Spermle çakra açma fantezisi en çok da yogaya başlamaya niyetlenen genç kızları olumsuz etkiledi. Okuyacaklarınız, daha ziyade “Neaa! Enerji mi aktartacan kendine!” diye kükreyen beyler için yazılmış birinci ağızdan yoga notlarıdır. Okuyunuz, okutunuz.

("Sek yoga" bir yoga çeşidi değildir, "sadece yoga yapmak" anlamında kullanılmıştır.)

 

Yoganın jimnastikten ne farkı var?

Jimnastikte bir hareketi yapabilmek için kan ter içinde nefes nefese kalırsınız. Yogada ise her pozda kendinizi en rahat hissettiğiniz anı bulur ve o pozun içine yerleşirsiniz.

 

Yoga neden ve nasıl sakinleştirir?

Her hareketi nefes uzunluğunda yapınca bütün dikkat nefese odaklanıyor. Böylece tırnaklarını kemirerek kurmaya alışmış zihnin ezberi bozuluyor. Bütün kaslar esniyor, salgı bezleri çalışıyor. Vücut düzenli olarak mutluluk hormonu salgılıyor.  Kesintisiz iki yıldır her yoga dersinden sonra kendimi tıpası açılmış şişe gibi hissediyorum.

 

Yoga kanatlandırır mı?

Yoga insanı sevgi böceğine ya da kanatsız meleğe dönüştürmüyor. Ama düzenli yoga yapınca, kendiliğinden oluşan bir öfke kontrolü mekanizması devreye giriyor.

 

Hangi sıklıkta ve nerede yoga yapılır?

Önerilen, haftada üç gün. Buna uyduğumda, normalde yüzüne tüküreceğim bir adama “Sonra konuşsak...” diyebiliyorum. Galiba içten içe “İyi hissetmek varken neden kötü hissedeyim ki?” dedirtiyor yoga. Temiz ve havadar her yerde mat, battaniye vs. ile yoga yapılabilir.

 

Yoga sağlığa yararlı mı? 

Her kış gripten devrilip bir hafta yatarken, yogadan sonra hiç hastalanmadım diyebilirim. Bazı MS ve kanser hastaları yogayla iyileştiklerine göre yoganın sağlığa faydalı olduğu kesin bilgi.

 

Yoga zayıflatır mı?

Yoga yaparken harcadığınız enerji kaçınılmaz olarak yağ yaktırıyor ve bu sırada çalışan kaslarınız da güçleniyor. Gariptir, yoga insanın kendisine çöp tenekesi muamelesi yapmasına engel oluyor. İnsan beslenme düzenine geçince de kilo almıyorsunuz.

 

Yoga eğitmeni ne yapar, ne yapmaz?

Yoga eğitmeninin yegane işi pozları sakatlanmadan, doğru yapmanızı sağlamaktır. Enerji zerk ettiğini, şifa üflediğini, birebir çakra açtığını iddia eden varsa kaçarak uzaklaşın. 

 

Yoga kıyafeti giymek zorunlu mudur?

Böyle bir kıyafet çeşiti yoktur! İstediğiniz renkte tayt ya da eşofman, tişört gibi içinde rahat edeceğiniz iki parça terletmeyen giysi yeterlidir.

 

Yoga dersi fiyatları ne kadar?

Genellikle yoga merkezlerinin bir aylık tanışma paketleri 120 TL.,  iki ay geçerli 10 derslik kuponları 360 TL., tek ders ücretleri 40 Tl. Civarında. Aylık, üç aylık ve yıllık abonelik seçenekleri de var.

 

Yazı: Perihan Özcan

pozcan@hthayat.com

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Ayaktaki basınç noktaları
  Ayaktaki basınç noktaları

  Süresi : 01:04 İzlenme : 13386

 • Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl kısıtlayabiliriz?
  Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl...

  Süresi : 03:47 İzlenme : 1384

 • Arvigo masajı nedir?
  Arvigo masajı nedir?

  Süresi : 03:37 İzlenme : 300

 • Menopoz sıkıntılı mı olmalı?
  Menopoz sıkıntılı mı olmalı?

  Süresi : 09:56 İzlenme : 381

 • Kırmızı ip ritüeli
  Kırmızı ip ritüeli

  Süresi : 02:00 İzlenme : 0

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön