Çocuklarda karın ağrısı neden olur? Karın ağrısına ne iyi gelir?

“Çocuğumun karnı neden ağrıyor?” diye soruyorsanız aradığınız cevap haberimizde! İşte çocuğunuzun karın ağrısının nedenleri ve çocuklarda karın ağrısı tedavisi için yapabilecekleriniz...

Çocuğumun karnı neden ağrıyor?

Çocuklarda sık görülen rahatsızlıklardan biri olan karın ağrılarının çoğu önemli olmayan sağlık sorunlarına bağlıdır. Ancak uzun süren ve tekrarlayan ağrılar araştırma ve tedavi gerektiren hastalıkların habercisi olabilir.

 

Çocuğun karnı neden ağrır?

 

Liv Hospital Çocuk Gastroentereloji ve Beslenme Uzmanı Prof. Dr. Ender Pehlivanoğlu, çocuklarda görülen karın ağrılarının nedenlerini anlattı.

 

Karın ağrısı önemli bir hastalığın işareti olabilir mi?

Karın ağrısı sadece bebeklik döneminde değil, tüm çocuklarda ve gençlikte dahi bireyin ve ailesinin yaşam konforunu bozan en önemli sağlık sorunlarından biridir. Ağrılı çocuk yerinde duramazken anne-babası da bu durumun ne kadar önemli bir hastalığın belirtisi olduğunu kestiremediği için acı ve endişe içinde kalır. Karın ağrısı bazen önemsiz bazen ise ölümcül bir sağlık sorununa işaret edebilir. Göğüs kafesinin altından başlayıp kasıklara kadar uzanan bölge olan karın içinde ağrıya neden olabilecek birçok organ vardır. Çocuklarda karın ağrısının nedenleri yaşa göre farklılık gösterir. Ağrısını ifade edemeyecek kadar küçük çocukları bu bakımdan daha dikkatli incelemek gereklidir.

 

Stres karın ağrısına sebep olabilir mi?

Bebeklikten oyun çocukluğu ve okul çağına geçildikçe karın ağrısının nedenleri ve önemi değişir. Okul ve arkadaş sorunları stres yaratarak çocuklarda ağrıyı başlatır. Birçok ailede bu durum okul korkusu olarak bilinse de, altta yatan ve belki de çok önemli olabilecek sorunların göz ardı edilmemesinde yarar vardır. Karın ağrısının özellikle hafta içi ve sabah saatlerinde başlaması psikolojik nedenleri düşündürmelidir. Kahvaltı yapmamak için ağrı mazeretine sığınmak da bu çocuklarda sık görülen bir durumdur.

 

Ne tür sorunlar karın ağrısı yapar?

Büyük çocuklar ve ergenler, karın ağrısının nedenlerini ve ağrının yerini, küçük çocuklara göre çok daha iyi anlatabilirler. Mide ve yemek borusunun alt ucundaki hastalıklar, göğüs kemiğinin alt ucu ve karın bölgesinin üst kısmında yerleşik ağrı ile belirti verir. Reflü, ülser ve gastrit gibi durumlarda, ağızda koku, ağza acı su gelmesi, bulantı, kusma ve iştah azalması diğer bulgu ve yakınmalardır.

 

Ağrının ani başlayarak uzaması ve özellikle karnın sağ alt kısmında devamlı ve kıvrandırıcı olarak bulunması, sağ kasık bölgesinin üzerine bastırıldığında acının artması, apandisit hastalığını destekler. Bu durum “acil” olarak tedavi edilmediği takdirde yaşam tehlikeye girer.

 

Yanlış beslenme alışkanlıkları, çevresel faktörler, stres ve helikobakter pilori gibi mikroplara bağlı olarak gastrit ve ülser gibi sağlık sorunları bebeklik döneminden itibaren hemen her yaşta çocukta görülür. Karın ağrısı ilk ve en önemli belirti olarak ortaya çıkarak çocuğun yaşam konforunu etkiler.

 

Ne zaman doktora başvurmak gerekir?

Çocukta karın ağrısı ilk fark edildiği zaman periyodik olarak ateşi ölçülmeli, ağır besinlerden kaçınıp sıvı ve hafif besinler verilmelidir. Buna rağmen çocukta 1 saatten uzun süren veya gece uykudan uyandıracak derecede şiddetli karın ağrısı, sarı veya yeşil renkte kusma, dışkılama bozukluğu veya dışkıda kan görülmesi, ağızda acı veya ekşi bir tat, idrar yaparken ağrı ya da idrarda renk değişikliği, kilo kaybı, kasıkta ya da idrar torbasında şişlik ve ağrı, yorgunluk hissi, soluk alıp verirken zorlanma gibi belirtiler gözlemleniyorsa zaman kaybetmeden doktora başvurulması gereklidir.

 

 

Çocuklarda her karın ağrısı apandisit değildir!

 

Anadolu Sağlık Merkezi Çocuk Cerrahisi Uzmanı Op. Dr. Nadir Tosyalı, apandisit sanılan karın ağrıları hakkında bilgiler veriyor.

 

Çocuklarda karın ağrısı problemiyle sık karşılaşılıyor. Karın ağrısı sorunu yaşayan çocuklarda akla ilk gelen problem ise apandisit oluyor. Karın ağrısı çok önemli bir belirti, ancak her karın ağrısı apandisite bağlı ya da cerrahi tedavi gerektiren bir durumun habercisi değil. Karın ağrısı, bulantı, kusma ve iştahsızlık belirtileri gösteren çocukların ancak yüzde 5’inde cerrahi tedaviye gerek duyuluyor.

 

Göbek çevresinde başlayan, genellikle 6-8 saat sonra sağ alt kasığa yerleşen ağrı ile ağrı başladıktan sonra görülen kusma, iştahsızlık ve halsizlik, apandisite işaret ediyor. Apandisit, toplum genelinde yüzde 7 oranında görülürken, karşılaşılan tüm hastaların yüzde 1’ini 0-15 yaş arası çocuklar oluşturuyor.

 

Çocuklarda karın ağrılarının önemsenmesi ve apandisitin ağır tablolara neden olmadan kontrol alınması gerekiyor. Çocuğunda apandisitten şüphelenen anne ve babaların, çocuklarının karın ağrısını geçirmek için evde ağrı kesici vermemesi, soğutma ya da sıcak uygulaması yapmaması ve karın ağrısını baskılamadan çocuğu hastaneye getirmesi gerekiyor. Karın ağrısı farklı yöntemlerle baskılanmaya çalışılarak zaman kaybedildiğinde apandisit patlıyor ve içinde biriken çok sayıda mikroorganizma kanı zehirlemeye başlıyor.

 

Apandisit şüphesinde çocuğun öyküsünün iyi alınması gerekiyor. Öykünün ardından klinik bulgular tanımlanıyor ve iyi bir fizik muayene ile çok önemli ipuçları elde ediliyor. Apandisit tanısı konduktan sonra, gelişen teknoloji ve etkin antibiyotikler sayesinde uygun ameliyat şartları sağlanana kadar hasta hazırlanıyor. Kusması ve enfeksiyonu olan hastayı hemen ameliyata almaktansa, damar yolunu açarak vücudun gereksinim duyduğu sıvı ve elektroliti yerine koyup, uygun ağrı kesici ve antibiyotiklerle daha güvenilir şartlarda ameliyata alınıyor. Ameliyattan sonra hasta genel olarak 12 saat sonra yemek yiyebiliyor, 24 saat sonra da taburcu ediliyor.

 

Apandisit ağrısı hangi ağrılarla karıştırılıyor?

Çocuklarda karın ağrısı; solunum sistemi hastalığı, idrar yolları sorunu, kan hastalığı ya da merkezi sinir sistemine ait bir durumla ilgili olabilir. Bu nedenle karın ağrısı şikayeti ile gelen çocukların mutlaka çok geniş bir yelpazede değerlendirilmesi gerekiyor. İşte apandisit ağrısının karıştırıldığı diğer ağrılar:

 

 • Bağırsak iltihabı
 • Boğaz enfeksiyonu sonrası karın içinde beze oluşumu
 • İdrar yolları enfeksiyonu
 • Karın zarı iltihabı
 • Karın içi bağırsak örtüsünün dönmesi (torsiyon)
 • İçi boş organ delinmesi
 • Karın içi yangı veya iltihaplanma
 • Kasık bölgesine ait olaylar, boğulmuş kasık fıtığı
 • Yumurtalık kistlerinin kanaması, çatlaması
 • Karın içerisinde kalmış testisin dönmesi (torsiyon)
 • İkinci kör bağırsak varlığı
 • Diyabetin ilerlemiş klinik tablosu
 • Akut romatizmal ateş
 • Hemofili hastalarında karın içi kanamalar
 • Sağ akciğerde zatürre
 • Kabızlık
 • Kawasaki hastalığı
 • Crohn hastalığı
 • Kanamalı üriner sistem hastalıkları (Hemolitik üremik sendrom)
 • Ailevi Akdeniz ateşi
 • Psikolojik nedenler

 

ÇOCUĞA ZARAR ÇOĞUNLUKLA ANNE BABADAN GELİYOR Ceyda Erenoğlu'nun, Prof. Dr. En... ÇOCUKLARDA GÖRÜLEN GASTRİT NEDİR? GASTRİTİN NEDENLERİ NELERDİR? Çocuklarda 3 aydan uzun süren kr...

Facebook Yorumları
Yorumlar
16
Onay Bekleyenler
0
HTHayat Okuru ne diyor?
 •  
  09 Aralık 2019 Pazartesi 20:18

  Mrb benim 12 yaşında kızımın karın ağrısı sorunu var 15 gündür devam ediyo özellikle sabahları ve akşamları çok ağrıyor doktota götürdüm tüm tahlilleri yapıldı hepsi temiz çıktı ultrason be röntgen de yaptırdık onlarda temiz çıktı sebebi ne olabilir sizce

  Cevapla
 •  
  20 Temmuz 2019 Cumartesi 01:06

  Mrb Ben azra 11 yaşındayım ilk önce kepekli bal sonra domates zeytin yedim salona gittiğimde birden bire KARNIM AĞIRMYA BAŞLADI KUSMA FALAN YOK AMA AŞARI AĞRI ÇEKİYORUM LÜTFEN YARDIM EDİN!!

  Cevapla
 •  
  24 Aralık 2018 Pazartesi 17:36

  Merhaba ben 8 yaşındayım . Ben bugün tuzlu ayran içtim ve birdenbire karınım ağrıdı . Kusmam falan yok ama acayip ağrı çekiyorum şuan . YARDıM EDiN!! Bir çözümü mutlaka vardır lütfen . YALVARıYORUMM ????????????

  Cevapla
 •  
  02 Kasım 2018 Cuma 16:50

  Ben 11 yaşındayım ve birden karnıma ağrı giriyor iştahsızlık kusma Yok acaba apandisit mi çok korkuyorum

  Cevapla
 •  
  07 Haziran 2018 Perşembe 23:29

  Merhaba ben çocuğumu bit sürü doktora götürdüm hepsi bişeyi yok diyor yemek yok sadece sıvı şeyler yiye biliyor 5yaşında ve şimdide karın ağrısı ve ishah olmuş doktora götürdük ilaç verdi ama geçmedi lütfen yardımcı olun

  Cevapla
 •  
  27 Mayıs 2018 Pazar 21:58

  Merhaba benim 3 yaşında kızım var 5 gündür karın ağrısı iştahsızlık aşırı sinirlilik hiçbişeyi beğenmiyor sebebi ne olabilir bana yardımcı olur musunuz kızımı böyle gördükçe çok üzülüyorum lütfen rica ediyorum yardım edin şimdiden teşekkürler

  Cevapla
 •  
  22 Mayıs 2018 Salı 14:18

  Kızm sürekli agzı a vuruyor bu u geceleri yapıyor. Sabahları kar ı arıyor yatmak istiyor hep

  Cevapla
 •  
  07 Nisan 2018 Cumartesi 22:58

  11 aylık bebeğim de şiddetli karın ağrısı var. Henüz gittiğimiz hastanelerden tam bir sonuç alamadık . Sizce ne yapmalıyız?

  Cevapla
 •  
  03 Nisan 2018 Salı 22:11

  Benimde karnim ağrıyor bi yanında guruduyor karınızın agrisi elimi ayaginmi titretiyir

  Cevapla
 •  
  12 Nisan 2018 Perşembe 10:27

  evet

 •  
  03 Nisan 2018 Salı 22:11

  Benimde karnim ağrıyor bi yanında guruduyor karınızın agrisi elimi ayaginmi titretiyir

  Cevapla
 •  
  12 Mart 2018 Pazartesi 15:51

  Merhabalar 11 yaşındaki oğlum yemek yerken devamlı karnım ağrıyor diyor 2 lokma yiyor ve dahası yok çok iştahsız vede çok zayıf sebebi bedir acaba aydınlatırsamız sevinirim

  Cevapla
 •  
  12 Şubat 2018 Pazartesi 04:39

  Benim oğlum 4 yaşinda geceden beri karnım ağrıyor dıyor ağrı binden oluyor

  Cevapla
 •  
  30 Ocak 2018 Salı 18:38

  Iyı aksamlar Benım oglum 3yasında pazar günü den Beri ateşi var dr gıtık ve boğası intapı var dedıler ve sımdi barıyor karınım diye ağlıyor sarı sarı kusma ve karınım dıyor sızce ne yapıyım

  Cevapla
 •  
  14 Ocak 2018 Pazar 07:31

  Çocuğum 5 yaşında sürekli karnım agiriyor diyor iştahsızlık var ama kusma falan yok napmaliyim

  Cevapla
 •  
  19 Ocak 2018 Cuma 02:09

  doktora götürün o size ilaç verecektir o ilaçları doktorun dediği gibi kullanın bir şeyi kalmaz


 • Evde oda parfümü yapımı
  Evde oda parfümü yapımı

  Süresi : 00:23 İzlenme : 1691

 • Rüyalar hakkında bilinmeyenler
  Rüyalar hakkında bilinmeyenler

  Süresi : 01:34 İzlenme : 4172

 • Oje sağlığa zararlı mı?
  Oje sağlığa zararlı mı?

  Süresi : İzlenme : 5376

 • Ayaktaki basınç noktaları
  Ayaktaki basınç noktaları

  Süresi : 01:04 İzlenme : 13386

 • Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl kısıtlayabiliriz?
  Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl...

  Süresi : 03:47 İzlenme : 1384

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön