Biber ye uzun yaşa!

Acı biber yemek daha uzun yaşamanıza yardımcı olabilir.

Biber ye uzun yaşa!

2015 yılında Çin'de gerçekleştirilen bir araştırmaya göre baharatlı gıdalardan elde edilen bulgular, uzun yaşamanın sırrının acı biber yemede olduğunu doğruluyor.

 

Yeni yayınlanan raporlarda ise; 16.179 erişkin Amerikalı halk sağlığı çalışmasına katıldı. Bu çalışma 23 yıl boyunca 4.946'sının ölmüş insanlar üzerinden test edildi.

 

LİBİDONUZU ARTIRACAK 11 BESİN! Artık hiçbir bahaneniz yok! UZUN YAŞAMIN SIRRI NEDİR? Dünyanın en yaşlı insanından uzu...

 

Yaş, cinsiyet, sigara, kan basıncı, kolesterol, diyabet ve diğer özellikleri kontrol edilen deneklerin, acı biber yediklerinde erken ölme riskini %13 azaldığını tespit ettiler. Araştırmacılar, insanların yediği biber miktarları hakkında hiçbir bilgiye sahip olmadı. Çalışma gözlemsel ve dolayısıyla hiçbir nedensel bağlantıyla kanıtlanamıyor. 

 

Yine de, biberlerin tohum verdiği madde hastalık önlemeyle bağlantılı olabilen antimikrobiyal ve anti-inflamatuar özelliklere sahip olduğu kanısına vardılar. 

 

Peki, daha fazla acı biber yemeli miyiz? 

 

Araştırmanın ortak yazarı Vermont Üniversitesi Prof. Dr. Benjamin Littenberg; "Kanıtlar beslenme düzenimi değiştirmeme yetmeyecek kadar güçlü değil. Sigara içmeyin, kalorileri sınırlayın, fazla içmeyin, her yıl grip aşısı olun. Bunlar, daha uzun yaşamanızı kanıtlayan yardımcı şeylerdir. Ne kadar acı biber yenmesi gerektiğini bilmiyorum" açıklamasında bulundu. 

 

Dünyanın en acı biberleri
+10
1- Trinidad Scorpion Butch T, Yetiştiği yer: Trinidaa ve Tobago, Scoville Acılık ölçeği: 1.107 SHU, Bitki boyu: 61.8 cm

 

 

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Ayaktaki basınç noktaları
  Ayaktaki basınç noktaları

  Süresi : 01:04 İzlenme : 13386

 • Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl kısıtlayabiliriz?
  Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl...

  Süresi : 03:47 İzlenme : 1384

 • Arvigo masajı nedir?
  Arvigo masajı nedir?

  Süresi : 03:37 İzlenme : 300

 • Menopoz sıkıntılı mı olmalı?
  Menopoz sıkıntılı mı olmalı?

  Süresi : 09:56 İzlenme : 381

 • Kırmızı ip ritüeli
  Kırmızı ip ritüeli

  Süresi : 02:00 İzlenme : 0

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön