Katkısız ekmek dönemi başladı şakşuka ve çiğköfte 1 ay sonra!

Ekmekte maya ve tuz dışındaki katkı maddeleri ayıklanırken, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın onay listesinde yer almayan hiçbir katkı maddesi gıdalarda kullanılmayacak.

Katkısız ekmek dönemi başladı!

Bugün yürürlüğe girecek tebliğ uyarınca ekmek, katkısız ekmeklik buğday unu ya da tam buğday unundan yapılacak. Ekmek ya 100 grama kadar ya da 250 gramdan sonra çeşitli ağırlıklarda üretilecek. 100-250 gram arasında ekmek olmayacak. Ekmekteki kepek oranı yüzde 60’a çıkacak.

 

Normal ekmekteki kepek oranı en az yüzde 7.02 olacak. Ekmek artık sadece un, maya, tuz ve sudan yapılacak. Ekmekteki tuz oranı yüzde 1.75’ten yüzde 1.50’ye düşecek. Sayısı 20’yi aşan katkı maddelerinin artık ekmeğe konulması yasaklanacak. Daha çabuk pişmesini ve geç bayatlamasını sağladığı için kullanılan katkı maddelerinin yasaklanmasıyla, ekmeğin daha lezzetli olması bekleniyor.

 

Eldivenle seçilecek

Yeni düzenlemede, ekmek alırken vatandaşın eldiven takması şartı getirildi. Ekmek satıcısı da artık, ambalaj malzemesini ekmek dolabında veya tezgâhında, alıcının ulaşabileceği şekilde bulunduracak. Ambalajsız olarak satılan ekmeklerin dolabında, ürünün net miktarının yer aldığı etiket, alıcının rahatlıkla görebileceği şekilde yer alacak.

 

Katkıya sınırlama

Bakanlık tarafından dün yayımlanan yeni düzenlemeyle de gıda katkı maddelerine ciddi sınırlamalar getiriliyor. Buna göre, katkı maddelerine artık bakanlık onay verecek ve bu maddeler, gerekli olan en düşük miktarda konacak. Katkı maddeleri tüketiciyi ürün hakkında yanıltacak şekilde kullanılmayacak. Bakanlığın onay vermediği maddeleri içeren ürünler piyasaya sunulamayacak. Domuz kaynaklı gıda katkı maddeleri, gıda enzimlerinde ve aroma vericilerde kullanılmayacak. Gıda maddeleri ancak tüketici sağlığı açısından risk yaratmıyorsa ve tüketici için yararı varsa kullanılacak. Bu katkı maddelerinin gıdanın besin değerini koruması, gıdanın doğasını bozmaması ve depolanmasına yardımcı olması gerekecek.

 

Bebeklere katkısız gıda

Gıda katkı maddeleri, işlenmemiş gıdalarda ise kullanılamayacak. Gıda katkı maddelerinin bebek ve küçük çocuk ek gıdalarında kullanımı da sınırlandırılacak. Bebekler için olan ürünlerde sadece nişasta, baharat ve protein gibi ek katkı maddeleri olabilecek. Tatlandırıcılar ve renk vericiler de bu düzenleme kapsamında olacak. Yumurta kabuklarının süslenmesi ya da gıdalarda işaretleme amaçlı kullanılan renklendiriciler de bakanlığın yeni standartlarına uyacak.

 

Çiğköfte de katkı yasak

Düzenleme ile geleneksel gıdalar da koruma altına alınacak. Pekmez, bazlama, pide, çiğköfte ile haydari, arnavut ciğeri, bakla fava, şakşuka, humus ve benzeri mezelerde ise katkı maddesi kullanımı yasaklanacak. Döner, sucuk, pastırma ve köftede ise sadece bakanlığın belirlediği üç katkı maddesi konulabilecek.

 

Haber: Deniz Çiçek

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Menopoz sıkıntılı mı olmalı?
  Menopoz sıkıntılı mı olmalı?

  Süresi : 09:56 İzlenme : 381

 • Kırmızı ip ritüeli
  Kırmızı ip ritüeli

  Süresi : 02:00 İzlenme : 0

 • Kendin yap köşesi: Mumluk nasıl yapılır?
  Kendin yap köşesi: Mumluk nasıl yapılır?

  Süresi : 00:52 İzlenme : 7177

 • Süt kanalı iltihabı mastit hakkında her şey
  Süt kanalı iltihabı mastit hakkında her şey

  Süresi : 03:21 İzlenme : 10723

 • Hangi vitamin hangi besinlerde bulunur?
  Hangi vitamin hangi besinlerde bulunur?

  Süresi : 01:41 İzlenme : 4592

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön