Bikininin tarihi

Bikininin tarihini öğrenmek için biraz vakit ayırmaya ne dersiniz?

Bikininin gelmişi geçmişi

Bikininin sadece gardırobunuzdaki bir diğer giysi olduğunu düşünüyorsanız, tarihini öğrenmek için biraz vakit ayırmak isteyebilirsiniz. Sonuçta, yıllarca değişmeyen bir tarza sahip olan tek giyim ürünü olabilir. 

 

İki parçalı mayonun tarihi Romalılara kadar dayansa da resmi olarak ilk kez 1800’lerin sonunda ortaya çıktı. Seçilen kumaş yüzünden bu giysi ile yüzmek imkansızdı.

 


Fransız modacı Louis Reard ve Jacques Heim’ın en küçük mayoyu yaratma arzusu ile ortaya çıkan bikini ise 1946 yılında tasarlandı. Daha sonra Fransız model Micheline Bernardini’nin Paris moda şovu sırasında havuz başında bu tasarımla boy göstermesi 50.000 hayran mektubuna ve bikininin popüleritesini arttırmasına sebep oldu.


Bir atom kadar küçük ve patlayıcı etkiye sahip olan bikininin adı ise Amerika’nın, Kuzey Pasifik'teki Marshall Adaları’nın bir parçası olan Bikini Atoll’de yaptığı nükleer denemelerin dünyada uyandırdığı yankıdan esinlenerek konuldu.

 


Bu iki parça moda akımı kısa sürede Amerikan kumsallarında boy göstermeye başladı. Ava Gardner, Rita Hayworth, Brigitte Bardot, Lana Turner ve Marilyn Monroe gibi unutulmaz Hollywood isimleri ise bikininin en büyük destekçileri oldu.1950'lerden 1960'lara kadar yüksek belli modeller tercih edilirken, bikini gittikçe adına daha uygun bir şekilde küçüldü. Son zamanlarda ise yine yüksek belli modellere rağbet var. Moda gerçekten de dönem dönem kendini tekrarlamaktan çekinmiyor.

 

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Sema'nın Sağlıklı Mutfağı - Sema Sumeli anlatıyor
  Sema'nın Sağlıklı Mutfağı - Sema Sumeli...

  Süresi : 08:40 İzlenme : 0

 • Eğitim Uzmanı Koray Varol: Sınav sistemine nasıl yaklaşmalı?
  Eğitim Uzmanı Koray Varol: Sınav sistemine...

  Süresi : 23:38 İzlenme : 0

 • Yeşim'le Hayat Bilgisi
  Yeşim'le Hayat Bilgisi

  Süresi : 31:47 İzlenme : 0

 • Kanserde Doğru Bilinen Yanlışlar
  Kanserde Doğru Bilinen Yanlışlar

  Süresi : 37:35 İzlenme : 0

 • Sanal kitap mı? Basılı kitap mı?
  Sanal kitap mı? Basılı kitap mı?

  Süresi : 01:55 İzlenme : 1442

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön