Mutlu eş mutlu ediyor

Yeni bir araştırma, evlilikteki mutluluğun kadının mutlu olup olmadığı ile güçlü bir ilişkisi olduğunu söylüyor.

Bilim onaylıyor: Mutlu eş, mutlu hayat demek!

Görünüşe göre, ilişkilerin nasıl yürüdüğünden kadınlar sorumlu. Bu doğru beyler, eğer evliliğinizi kendi ellerinizde sanıyorsanız, bunun tam olarak doğru olmadığını bilmelisiniz. Tabii eşinizi mutlu etmek için elinizden geleni yapıyorsanız, o ayrı.

 

Rutgers Üniversitesi’nden araştırmacıların yaptığı yeni bir çalışma, evlilikteki mutluluk ve huzurun şiddetle kadının mutluluğuna bağlı olduğunu ortaya çıkardı. Eğer kadın kendini kötü hissediyorsa, erkek de hisseder ve tüm ilişki hemen hemen aynı denklemde gelişir. Evet hanımlar, evliliklerimizi demir yumruk ile yönetiyoruz.

 

394 çift üzerinde yapılan araştırma, kadınların memnuniyetinin evliliğin mutluluk ya da sefaleti üzerinde büyük bir rol oynaması dışında, erkeklerin genel olarak ilişkilerinde daha mutlu olma eğiliminde olduğunu da ortaya koydu. Ama mevzu genel yaşam tatmini olduğunda, kadınların evlilik hakkında ne hissettiği direkt olarak kocasının mutluluk ya da mutsuzluğuna katkıda bulunuyor.

 

Kadın mutlu olursa, mutlu eder...

Bunun nedeni, mutlu bir kadının eşini memnun etmeye daha istekli olmasına dayanıyor. Araştırmaya imza atanlardan Deborah Carr durumu şöyle açıklıyor: “Eğer bir kadın evliliğinde mutluysa, kocası için olumlu bir deneyim oluşturmak için daha çok çalışır. Onu daha çok dinler, duygusal destek sunar ve hatta günlük aktivitelerde daha çok yardımcı olur.” Yani aslında mutlu ve sağlıklı bir ortaklığı sağlamak için gerekli olan faktörlerden bahsediliyor.

 

Buna ek olarak, bir kadın mutsuz olduğunda, bununla ilgili daha çok konuşmak isteyecek ve hatta çatışmaya girmeye hazır olacaktır. Halbuki erkekler karıları yavaş yavaş husumet beslemeye devam ederken, hiç akıllıca olmasa da oturup, sessizce beklemeyi tercih ederler. Bu özellikle de duygular hakkında konuşmanın doğal karşılanmadığı jenerasyonlardan olan yaşlı çiftler için geçerlidir.

 

Sonuç olarak, her şey iletişimde düğümleniyor. Taraflardan biri ya da bazen her ikisi için zor olsa  da sadece iletişim kurulan evlilikler sağlıklı ve başarılı bir şekilde sürüyor. Her ne kadar bilim, kadınların denklemdeki ağır faktör olduğunu öne sürse de taraflar birbirlerine karşı açık oldukları sürece üstesinden gelemeyecekleri problem yok.

 

 

Mutlu bir ilişkinin formulü
+8
Mutlu bir sevgilinin sağlığınıza pek çok faydası var. Örneğin sizi daha iyi bir ruh halinde tutabilir ya da bağışıklık sisteminizi güçlendirebilir.  Olumlu bir zihin çerçevesine sahip olan sevgili, hayatınızda daha başarılı olmanızı sağlar.  Çünkü onun olumlu tutumu size potansiyelinizi tam olarak ortaya koyma imkanı tanıyacaktır. Bir sevgilin hayatınız üzerinde bu kadar etki sahibi olmasına şaşırdınız mı? Şaşırmayın, tam da bu yüzden etrafınızda pozitif insanlar bulundurmalısınız. Mutlu olmayı bilen ve seven bir sevgili bulmalısınız...

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Evde oda parfümü yapımı
  Evde oda parfümü yapımı

  Süresi : 00:23 İzlenme : 1691

 • Rüyalar hakkında bilinmeyenler
  Rüyalar hakkında bilinmeyenler

  Süresi : 01:34 İzlenme : 4172

 • Oje sağlığa zararlı mı?
  Oje sağlığa zararlı mı?

  Süresi : İzlenme : 5376

 • Ayaktaki basınç noktaları
  Ayaktaki basınç noktaları

  Süresi : 01:04 İzlenme : 13386

 • Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl kısıtlayabiliriz?
  Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl...

  Süresi : 03:47 İzlenme : 1384

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön