Mutlu bir birlikteli​ğin 4 sırrı!

İlişkinizin monotonlaştığını hissediyor musunuz? Yeni araştırmalar evlilikte tatmin olmak için eğlenmenin şart olduğunu söylüyor.

Mutlu bir birlikteli​ğin 4 sırrı!

Yapılan bir araştırmada 7 yıldır evli olan 123 çift ile yapılan anketler 9 yıl sonra tekrarlandığında, birlikte eğlenemeyen çiftlerin ilişkiden sıkıldıkları ve daha az tatmin oldukları görülmüş.

 

Önemli bulgulardan biri, ilişkinin monotonlaştığını veya sıkıldıklarını hissetmeye başlayan çiftlerin, daha da mutsuz ve tatminsiz olmaya ve birbirlerinden uzaklaşmaya başladıkları olmuş.

 

Hiç kavga etmeyen çiftlerin çok mutlu oldukları farz edilir, fakat bulgular mutlu evliliklerde kavgalar olabileceğini, ancak bunların saygı sınırını aşmadan halledilmesi gerektiğini gösteriyor. Bu tür zorlu sınavlardan geçmek aksine çiftleri yakınlaştırabilir. Bu zor zamanlarda çiftler aynı tarafta olduklarını, rutinin ideal bir şey olmadığını ve diğerinin olumlu yönlerini görebilirler. Daha önce yapılan araştırmalar birlikte zorlukları aşıp yeni deneyimler yaşayan çiftlerin daha tatminkar bir evlilik sürdürdüğü görülmüş.

 

Peki gerçek hayatta evliliğimizin heyecanını koruyarak nasıl dengeli ve mutlu bir birliktelik sürdürebiliriz. Aşağıda bunun için bir kaç çözüm önerisi derledik:

 

Haftada bir randevulaşın

Ben ve kocam bunu geçen yıl yapmaya başladık ve evliliğimizin şekli değişti. İşten eve bitkin gelen bir çift olarak evliliğimiz bir rutine dönüşmek üzereyken, randevulaşıp dışarı çıkmak ve yeni şeyler deneyimlemek bize yeniden heyecan ve eğlence kattı.

 

Düzenli olarak yeni şeyler deneyin

Her randevunuzda aynı şeyleri yapıp onu da rutinleştireyin. Birinde tiyatro diğerinde sinema bir diğerinde bara veya konsere veya sergiye gidin. Daha önce yapmadığınız şeyleri deneyimlemek hem stresten hem de sıkıntıdan kurtulmanızı sağlıycaktır

 

Eşinizin hayatına aktif olarak katılın

Yapıtığı şeylere, işine veya üzerinde uğraştığı konulara dahil olun ve onu da aynı şekilde hayatınıza dahil edin. Deneyimlerini birlikte paylaşıp, omuz omuza vermek rahatlamanızı ve çift olarak iyi hissetmenizi sağlıyacaktır. Aynı şekilde çocuklarla ilgili sorunlarla da birlikte göğüs germelisiniz.

 

Daha çok eğlenin

Bazen eğlenceli olmak veya ona ulaşıp hayatınızın parçası haline getirmek çok kolay olmayabilir. Espri anlayışınızı kaybetmeyin. Hayatınızı eğlenceli olabilecek kanallara kapatmayın ve her an büyük bir sorumluluk duygusu ve stresle hareket etmemeye özen gösterin.

 

Bu adımları takip etmek daha zevkli, az stresli ve tatminkar bir evliliği yaşamanızı sağlayabilir. Sizin ve eşinizin de çıkarına, değil mi?

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Ayaktaki basınç noktaları
  Ayaktaki basınç noktaları

  Süresi : 01:04 İzlenme : 13386

 • Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl kısıtlayabiliriz?
  Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl...

  Süresi : 03:47 İzlenme : 1384

 • Arvigo masajı nedir?
  Arvigo masajı nedir?

  Süresi : 03:37 İzlenme : 300

 • Menopoz sıkıntılı mı olmalı?
  Menopoz sıkıntılı mı olmalı?

  Süresi : 09:56 İzlenme : 381

 • Kırmızı ip ritüeli
  Kırmızı ip ritüeli

  Süresi : 02:00 İzlenme : 0

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön