Dikkat! Yanlış mastürbasyon yapıyor olabilirsiniz!

Aşırı mastürbasyonun kör ettiği gibi çok değişik bir şehir efsanesi var ve birçok insanın da buna inandığını gördük. Sizler için araştırdık ve konuyu uzmanına sorduk. Aşırı mastürbasyon kör etmiyor ama yanlış mastürbasyon pek çok soruna yol açıyor...

Dikkat! Yanlış mastürbasyon kör ediyor mu?

Mastürbasyonun cinselliğin gelişimi için önemli bir ihtiyaç olduğunu ancak doğru yapılmadığı takdirde ciddi sorunlar yaratabileceğini ifade eden Cised Genel Başkanı Dr. Cem Keçe; “Cinsel yaşamın gelişimde önemli bir yeri olan mastürbasyon, kişisel keşif yoluyla öğrenilebilen bir cinsel davranış şeklidir.

Ülkemizde cinselliğe yönelik tabular nedeniyle erkeklerin çoğunun mastürbasyonu keşiflerinde ve uygulamalarında yanlışlıklar yaşanabilmektedir. Ülkemiz insanının erkek cinsel organına verdiği değer oldukça fazla iken, erkeğin cinsel gelişim sürecinde olması gereken cinsel eğitiminin ihmal edilmesi oldukça ilginçtir. Erkeğin mastürbasyonu yanlış öğrenmesi ve uygulaması ilerideki cinsel hayatında çoğu zaman kâbuslar yaşamasına sebebiyet verebilmektedir. Erkeklerin arkalarına yaslanıp penislerini bir elleriyle aşağı yukarı sıvazlayarak yaptıkları “klasik mastürbasyon”, erkeğin ilerideki cinsel uyumunu kolaylıkla yapabilmesini sağlarken; yatağa yüzüstü (yüzükoyun) pozisyonda uzanarak ve misyoner pozisyonunu taklit ediyormuş gibi penislerini yatağa, yastığa, döşemeye ya da ellerine sürterek eğlenceli hale getirmeye çalıştıkları “travmatik mastürbasyon” gerçekte peniste travma yaratabilen bir metottur.

Travmatik mastürbasyon yapan erkeklerin ileriki yıllarda cinsel sorunla karşılaşma olasılıkları oldukça fazladır. Yüzüstü bir şekilde mastürbasyon yapmak penise ve özellikle de penis tabanına aşırı bir baskı uygulanmasına neden olmakta ve giderek alışılan bu etki normal bir cinsel geçildiğinde aynı şekilde sağlanamamaktadır. Travmatik Mastürbasyon Sendromu (TMS) tek başına bir cinsel işlev bozukluğuna sebep olmasa bile, ortaya çıkartıcı bir etken olarak rol oynayabilmektedir. TMS yaşayan erkeklerin ereksiyonla ilgili sorunlar yaşamaları, cinsel ilişkiyi yarım saatten fazla sürdürdükten sonra bile boşalamamaları, penisi vajinadan çıkararak partnerin bacağına ya da yatağa bastırarak boşalmaları mümkündür.

Ayrıca partnerlerinin bu durumu rahatsız edici bulmaları nedeniyle kendilerini aşağılanmış, suçlu ya da cinselliğe yönelik performans anksiyetesi içinde bulma olasılıkları artmakta, çift arasında sorunların ortaya çıkmasına ve çiftin hem cinsellikten hem de birbirlerinden uzaklaşmasına, birbirlerine yönelik öfke duymalarına sebebiyet verebilmektedir. Tüm bunlarla birlikte erkeğin cinsel organına baskı ve sürtünme yoluyla yaptığı mastürbasyon, penis damarlarının fizyolojik olarak zarar görme olasılığını artırabilmektedir.” Dedi.

Travmatik Mastürbasyon Sendromundan kurtulmak mümkün!
TMS’nun cinsel ilişkiye girerek tedavi edilmesinin mümkün olamayacağını ifade eden CİSED Genel Sekreteri ve CİSED Medya ve Halkla İlişkiler Koordinatörü Psikolog Serap Güngör; “TMS yaşayan erkekler genellikle bir partnerle yaşayacakları cinsel ilişki ile travmatik mastürbasyon sendromundan kurtulacaklarını düşünmektedirler. Oysa bunu yaptıklarında ereksiyon olamama, boşalamama, haz alamama ya da cinsel duyularının olmayışı gibi olumsuzlukları sıklıkla yaşamaktadırlar. Bu nedenle genellikle eşleri ile sürtünme yolu ilişki, ilişkiden uzaklaşarak mastürbasyona yönelme ya da eşlerinden uzaklaşma şeklinde davranışlar sergileyerek sorunlarını çıkmaza sokabilmektedirler. TMS’dan kurtulmak isteyen erkekler için tek çözüm yolu, geleneksel mastürbasyon yönteminin öğrenilmesidir. Erkeğin öncelikle yüzüstü uzanarak mastürbasyon yapma alışkanlığından vazgeçmesi gerekmektedir. Geleneksel mastürbasyona alışmak biraz zaman alacaktır. Bu süreçte uzun bir süre boşalamama yaşamaları ve haz duygularının kapalı olması normaldir, panik yapılmaması gerekmektedir. Önemli bir diğer nokta ise; mastürbasyonun haftada birkaç defayla sınırlandırılmasıdır. Böylece bir süre mastürbasyon yapılmadığında penis duyumlara karşı daha hassaslaşacaktır ve geleneksel yönteme alışmak kolaylaşacaktır. Cinsel ilişkiye uyum sağlama evresine geçilmeden önce en az bir ay boyunca geleneksel mastürbasyon uygulanmalı ve alıştıktan sonra süreç tamamlanmalıdır.” dedi.

Facebook Yorumları
Yorumlar
7
Onay Bekleyenler
0

İlginizi çekebilecek diğer haberler
 • Ayaktaki basınç noktaları
  Ayaktaki basınç noktaları

  Süresi : 01:04 İzlenme : 13386

 • Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl kısıtlayabiliriz?
  Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl...

  Süresi : 03:47 İzlenme : 1384

 • Arvigo masajı nedir?
  Arvigo masajı nedir?

  Süresi : 03:37 İzlenme : 300

 • Menopoz sıkıntılı mı olmalı?
  Menopoz sıkıntılı mı olmalı?

  Süresi : 09:56 İzlenme : 381

 • Kırmızı ip ritüeli
  Kırmızı ip ritüeli

  Süresi : 02:00 İzlenme : 0

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön