Zamanlama hep manidar

Zamanlama hep manidar

Aşkın Nur Yengi’nin 90’larda çıkardığı albümlerinden birinde çok güzel bir şarkısı vardı, "Bir Zaman Hatası":

 

Ah bir zaman hatası anladım

Yanlış yerde yanlış bir kadın

Sevgilim, farkındaydım…

 

diye devam eden... Ne zaman dinlesem, aklıma gerçekten doğru zamanlamayı tutturamadığımı düşündüğüm ilişkilerim geliyor.

 

Zamanlama, söz konusu, ilişkiler olduğunda çoğumuzun doğru anı yakalayamamasıyla ilgili oluyor bence. Rüyalarımızdaki insanla tam da iş/eğitim vs için şehir dışına çıkacağı zamanda tanışıyoruz mesela ya da çoktan kapılmış çekici biriyle “yakın arkadaş” oluveriyoruz (en acı durumlardan birisi de şu friendzone olayı değil mi zaten?) İlişkide olduğumuz insan da bir anda işlerin ciddileşmesine hazır olmadığını fark edebiliyor, “Zamanlama doğru değil sadece” diyor.

 

Sonra, şuna benzer cümleler kurarken buluyoruz kendimizi: “Bundan iki yıl önce/sonra tanışsaydık harika olurdu", "Tam o anda şöyle davransam böyle olmazdı.” Zamanlama bu şekilde bir baş belası olabiliyor, evet, ama sadece biz izin verdiğimiz zaman. Yani, üzülerek söylüyorum ki aslında yanlış olan zaman değil, tanıştığımız, hayatımıza giren insanlar. Doğru insanla yanlış zamanda tanışamayız çünkü bizim için doğru olan insanlar zamandan bağımsızdır. Doğru olan, bize iyi gelen insanlar bu zamana kadar yaptığımız planları, kalıpları, ön yargıları kendiliğinden bize kırdırtan, daha doğrusu kırmayı canıgönülden düşündürten insanlardır.

 

Bazen bizim için doğru ve harika olduğunu düşündüğümüz o insanın bize göre yanlış bir zamanda karşımıza çıkmasının sebebi farklı olabilir. Bize uygun olmadığını anlatmaya çalışıyordur belki de. Geçmişin izlerini silip atamamış olabiliriz henüz, yalnızlığımızı bırakmaya hazır olmayabiliriz, kariyerimizi ön plana almışızdır, farklı hedeflerimiz vardır... Çeşitli faktörler etkili olabilir yani hayatımızda o anda.

 

Doğru insanla tanıştığımız zaman, zamanlama lehimize olacaktır. Söz konusu gerçek aşk ve bağ olduğu zaman aceleye ya da yavaşlamaya gerek yoktur. Doğruysa devamı gelir, elden kaçmaz. En uygun zamanı, daha fazla zamanımız olmasını ya da bambaşka bir anda olmayı dileyebiliriz ama şu an dışında işleri bizim için yoluna koyabilecek başka bir zaman yok. Eğer bazı belli başlı şartlar, olmasını beklediğimiz şekilde işimize yaramıyorsa, yapılacak en iyi şey belki de inanca daha çok sarılmak ve evrenin zamanlamasına güvenmektir.

 

Jüpiter

***

 

Siz de yazınızı gönderin, yayınlayalım

HTHayat.com Okur Blogu herkese açık!

Facebook Yorumları
Yorumlar
1
Onay Bekleyenler
0
HTHayat Okuru ne diyor?
 •  
  16 Aralık 2018 Pazar 22:20

  Çok doğru bence doğru insanı bulunca zaten bütün imkansızlıklarınızı kırıyorsunuz

  Cevapla

 • Koruyucu psikolojik yaklaşım
  Koruyucu psikolojik yaklaşım

  Süresi : 29:24 İzlenme : 0

 • Çocukken korumak, yetişkini tamir etmekten kolay: Çocukluk çağı travması
  Çocukken korumak, yetişkini tamir etmekten...

  Süresi : 41:21 İzlenme : 0

 • Travmaya duyarlı okul
  Travmaya duyarlı okul

  Süresi : 08:03 İzlenme : 0

 • Eğitim Uzmanı Koray Varol: Sınav sistemine nasıl yaklaşmalı?
  Eğitim Uzmanı Koray Varol: Sınav sistemine...

  Süresi : 23:38 İzlenme : 0

 • Sema'nın Sağlıklı Mutfağı - Sema Sumeli anlatıyor
  Sema'nın Sağlıklı Mutfağı - Sema Sumeli...

  Süresi : 08:40 İzlenme : 0

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön