Bir insanın sevinci ötekine dert olur...

Bir insanın sevinci ötekine dert olur...

Bir insanın sevinci ötekine dert olur. Böyle insanları kendimi bildim bileli anlamadım. Zengin bir şey alır, "Hayırlı olsun" derler, fakir alır, gözleri kalır "Nasıl aldı?" diye dertlenirler.

 

Kim olursa olsun, haksızlığa karşı susmamak gerekiyor. Bir kez susunca gözü dönmüş yaratıkların gözü daha da hızlı dönüyor. Dünya, özü hakka doğru olanların dünyası olmalı, zaten haksızlığa karşı susmuyorsan kişilik sahibisin demektir. Ama herkes görüyor, duyuyor, sonuçta işine geleni yapıyor.

 

Vazgeçilmez değilim, kimse vazgeçilmez değil. Hayatımızda kapladığı yere bağlı olarak sadece bazı insanlar iz bırakarak çıkarlar. Yaşadığımız sürece birilerinin hayatına sihirli bir değnek gibi değebiliyorsak ne mutlu bize.

 

Giderken "boşluğumu kimse dolduramaz" hesabını yaparak gitmezsin, gerekli şartlar oluşmuş ya da oluşturulmuştur gitmen için. Kim, nereyi doldurur, bir önemi yok. Önemli olan, onların yerini kim ile dolduracağımız. Kendi değerinizi bilerek gitmek cesarettir. Bazen katlanmaktansa gitmek huzurdur, mutluluktur. Mezarlar dünyadaki vadesini doldurmuş insanlarla dolu, hiçbir şeye fazla anlam yüklemeye gerek yok.

 

Herkesin yeri dolmaz; sadece, onun üstlendiği sorumlulukları yerine getirecek kişiler yerini doldurur. Kişinin yaşanmışlıkları, karakteri, tavrı, tarzı, hayat görüşü vardır ki işte onun eşi yoktur, iz bırakır, hiç unutulmaz. O yüzden kimsenin yeri doldurulmaz; sadece dublörü o rolü oynar.

 

Sorma ve sorgulamayı yaşamlarımızın her alanına indirgeyebilsek, daha kaliteli ve mutlu oluruz. Almayı mecburi bir eğitimden öğrenemeseniz bile, katılımcılardan öğrenirsiniz. Yeter ki öğrenmeye açık olup, kendimize eleştirel yaklaşarak kusurlarımızı azaltıp erdemlerimizi çoğaltmak isteyelim. Kendimize önem yüklemek yerine kısa hayatımızda insan olmanın gereklerinden ayrılmadan nitelikli olmayı ve o doğrultuda eylemlerde bulunmayı ilke edinelim. Sonrasında ne derlerse desinler, ne önemi var.

 

Arı misali yaşamalı, her çiçeğe konmalı belki de. Bu şekilde yaşayan birisi nadiren sabit görüşlü olup dünyaya daha geniş açıdan bakar genellikle.

 

Hülya Çakıcı

Fotoğraf: Ralph Daily

 

***

 

Siz de yazınızı gönderin, yayınlayalım

HTHayat.com Okur Blogu herkese açık!

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Ayaktaki basınç noktaları
  Ayaktaki basınç noktaları

  Süresi : 01:04 İzlenme : 13386

 • Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl kısıtlayabiliriz?
  Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl...

  Süresi : 03:47 İzlenme : 1384

 • Arvigo masajı nedir?
  Arvigo masajı nedir?

  Süresi : 03:37 İzlenme : 300

 • Menopoz sıkıntılı mı olmalı?
  Menopoz sıkıntılı mı olmalı?

  Süresi : 09:56 İzlenme : 381

 • Kırmızı ip ritüeli
  Kırmızı ip ritüeli

  Süresi : 02:00 İzlenme : 0

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön