Sosyete falcısı

Bağlam Burcu

Sosyete falcısı

Geçen hafta birkaç günlüğüne Bodrum’a gittim. Casa Del’arte içinde Şahin Paksoy’un sergi açılışı vardı. Ertesi gün sergiyi tek başıma gezmek istedim. Açılışları severim de sessiz sakin tek başına sergi gezmeye bayılırım.

 

Eserlerden bir tanesi -ki bence serginin yıldızı "Sosyete falcısı"- bu yazıyı yazmama vesile oldu. Sosyete Falcısı, kaba hatlı bir kadının sert bir duruşla bütünleştiği, yaklaşık bir buçuk metreden uzun, seramik bir çalışma. Üstünde belli belirsiz insan yüzleri var. Biraz durdum önünde, bekledim.

 

Diğer eserlere de bakarak devam ettim gezmeye ama aklımda "Sosyete falcısı" kaldı. Bir esere bakıyorken hala aklımda başka eser varsa hep Sebahattin Ali’nin Kürk Mantolu Madonna’sını hatırlarım. Ve hemen aklımdakinin karşısına geçer uzun uzun bakarım. İşte "Sosyete Falcısı"na da öyle uzun uzun baktım.

 

Fal baktığın zaman insanların belki de kendilerine bile açmadıkları özel bir alana giriyorsun. Doğru ve yanlışın, iyi ve kötünün aynı olduğu; hem doğru hem yanlışın, hem iyi hem kötünün olduğu, müdahalesiz sadece var olanın anlam kazandığı, zamansızlığı ve mekansızlığı en iyi tanımlayan alan. İşte bu alana girince fal baktığı kişiden izler yapışıyor falcıya da. "Sosyete falcısı"nın üstündeki belli belirsiz yüzler bu izlerin sembolü sanki. Kendisinin kaba yapısı, sert duruşu ise bana yapışsan da eğemezsin, bükemezsin, değiştiremezsin der gibi meydan okuyor.

 

Şimdi size hayalinizde bir falcıya gitmenizi öneriyorum. İsterseniz Şahin Paksoy’un "Sosyete falcısı" olsun. Kaba, sert, gerçekçi ve net. Ne anlatmasını isterdiniz? Zihninize tek tek düşsün, izin verin. Falcı bu, çok basit anlatır. Sana güzel bir ev gördüm, elinde bir çiçek seni bekleyen biri var, 1 yıla kalmaz kollarında bir bebek olacak…. Ve işte sizin hayalleriniz. Şimdi siz de onların peşine düşün.

 

Benim falcım "uzun, sağlıklı ve mutlu bir hayatın olacak" ile başladı, 10-12 şey sıraladı. Ne de az şey istiyormuşum hayattan. Şimdiye kadar yaşadıklarımı yaşamak istediklerime ustaca bağladı, anlamlandırdı. Şimdi hayallerim falcıya yapışacak, öyle güzeller ki onu parlatacak. Falcı bu ışığı başkasına yansıtacak, o da hayallerini bulacak ve yaşayacak. Işıklar çoğalacak, karışacak, artık görünmeyecek kadar parlayacak.

 

Bu yüzden zihnindeki falcıya izin ver, senin hayallerinin de ışıkları yanmaya başlasın. Başkalarınınkiyle buluşsun, çoğalsın, büyüsün. Dünya aydınlansın.

 

Barış, sevgi, şifa, iyi niyetle dolsun.

Bağlam Burcu

 

***

 

Siz de yazınızı gönderin, yayınlayalım

HTHayat.com Okur Blogu herkese açık!

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Ayaktaki basınç noktaları
  Ayaktaki basınç noktaları

  Süresi : 01:04 İzlenme : 13386

 • Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl kısıtlayabiliriz?
  Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl...

  Süresi : 03:47 İzlenme : 1384

 • Arvigo masajı nedir?
  Arvigo masajı nedir?

  Süresi : 03:37 İzlenme : 300

 • Menopoz sıkıntılı mı olmalı?
  Menopoz sıkıntılı mı olmalı?

  Süresi : 09:56 İzlenme : 381

 • Kırmızı ip ritüeli
  Kırmızı ip ritüeli

  Süresi : 02:00 İzlenme : 0

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön