Alık günler dilerim

Alık günler dilerim

Dizilerde hep karşılaştığımız bir karakter vardır; biraz alık, sevimli ve genelde pozitif.  Bu genelde pozitif kısmı tabi alıklığından kaynaklanır.  Sevimli kısmı ise alıklığının sonucunda ortama yayılan neşeden. 

 

Alık olmak otomatik tepki vermeyi engelliyor ve bu otomatik anlayamama durumu tüm senaryoyu değiştirebiliyor.

 

Örneğin arkadaşınız geldi ve önümüzdeki bir sene için bataklık kurutma projesine gönüllü yazıldığını söyledi. Hadi bir zeki bir de alık olalım.

 

“Sen aklını kaçırmışsın; güzel bir işin var, hem o kadar yıl bunun için mi okudun, hayır ne gereği var, sen bunu yapınca mutlu olacağını mı sanıyorsun; unutma ki gittiğin yere kendini de götüreceksin…” Bunlar yüze söylenenler ki içimizden geçirdiklerimiz “ Aman Allah’ım evlere şenlik bir kınama ve haklılığımızı kendimize ispat etmek için ortak arkadaşlarımıza konunun iletimi şeklindedir.

 

“Bataklık mı ovvvvv hani şu masallarda geçen bataklıklardan mı hani. Hani içine çekiliyorsun falan. Peki, içine çekilme riskine karşı ne yapacaksın? Ovvv bir de üzerinin kirlenme durumu var… Cidden yapış yapış mı yoksa bildiğimiz çamur mu? Pıff düşünecek çok şey var cidden.”

 

Zeki ve hayatı yalayıp yutmuş ayrıca kendi yaşamı mükemmele bir adım kalmış kişi olarak bu olayı karşılama biçimimiz arkadaşımızla aramıza bataklık gibi bir mesafe koyar. Kendimizi bir gün kınadığımız şeyi yaparken bulduğumuzda kafamız bir öne gider, ortak arkadaşlar arasında kaynatılan kazana yeni ateşler gerekir ki bir gün bizimle de bu ateşi bir güzel harlarlar, mevcut bilgimizi mezara kadar koruruz ve çocukların bahçesine girip erik, elma aşırması karşısında silahı hazır sürekli tetikte bekleyen bir huysuz oluruz.

 

Alık, sevimli ve genelde pozitif kişi olarak sevdiklerimizin en berbat, en çılgın, en müthiş ve en en anlarını kaçırmamış oluruz, içimizde kıskançlık, kıyas ve kınama fırtınaları estirmemiş oluruz, bataklık kavramını masallardan çıkarıp bataklığın gerçek dünyadaki ifadesini öğrenmiş oluruz, algılamada yaşanan o gecikmeyle konuyu birçok açıdan anlamaya ve değerlendirmeye alan açmış oluruz veeee bolca rezil olmuş, bolca dalga geçmiş ve bolca gülmüş oluruz.

 

Alık günler dilerim…

 

Naciye

 

***

 

Siz de yazınızı gönderin, yayınlayalım

HTHayat.com Okur Blogu herkese açık!

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Menopoz sıkıntılı mı olmalı?
  Menopoz sıkıntılı mı olmalı?

  Süresi : 09:56 İzlenme : 381

 • Kırmızı ip ritüeli
  Kırmızı ip ritüeli

  Süresi : 02:00 İzlenme : 0

 • Kendin yap köşesi: Mumluk nasıl yapılır?
  Kendin yap köşesi: Mumluk nasıl yapılır?

  Süresi : 00:52 İzlenme : 7177

 • Süt kanalı iltihabı mastit hakkında her şey
  Süt kanalı iltihabı mastit hakkında her şey

  Süresi : 03:21 İzlenme : 10723

 • Hangi vitamin hangi besinlerde bulunur?
  Hangi vitamin hangi besinlerde bulunur?

  Süresi : 01:41 İzlenme : 4592

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön