İstediğim işi nasıl bulurum? -3

İstediğim işi nasıl bulurum? -3

Eğer istediğiniz işi bir türlü bulamıyorsanız, bütün samimiyetinizle kendinize cevap verin:

 

Bu işi niye istiyorsunuz?

 1. Daha prestijli olduğu için
 2. Daha fazla kazanmak için
 3. Daha mutlu olacağım için
 4. Daha fazla boş zaman için

 

Yanıtınız c değilse, bu işi yürekten istemiyorsunuz demektir. Bu, iş değiştirseniz bile mutlu olmayacağınız ve arayışa devam edeceğiniz anlamına gelir. Tecrübeyle sabit! Esas sevdiğimi bulana kadar yedi farklı iş yaptım, hep akşam olsun eve gideyim istiyordum. 

 

“Daha prestijli” iş peşindeyseniz, başkalarına kendinizi ispat etme derdinde olduğunuzun farkına varın. Onaylanma, takdir edilme ihtiyacınızın, gerçek isteklerinizin önünde olduğunu kabul edin. Kendinize şunu hatırlatın: Ancak işinizi iyi ve diğerlerinden farklı yaptığınız zaman takdir edilirsiniz. En iyi yapabileceğiniz iş ise, severek yerine getireceğinizdir. Ancak o zaman “Başka türlü nasıl yapabilirim?”, “Bir de şöyle mi denesem” dersiniz ve aklınızda yaratıcı fikirler kendiliğinden oluşur.

 

Daha fazla kazanmak için iş değiştirmek, sadece daha fazla kazanmaya yarar. “İstediğim işi yaparak daha fazla kazanmak istiyorum” demelisiniz. Bunun mümkün olduğuna da inanmalısınız. İnanmadan yola çıkarsanız erken yorulup yılarsınız.

 

Kendinize ve sevdiklerinize biraz daha zaman ayıracağınız, daha az çalışacağınız bir iş seçmek de sizi tatmin etmez. Tarif ettiğiniz, gönlünüzdeki işi yaparken daha fazla boş zamanınız olacağını hayal edin ve bu tür işlere yoğunlaşın.

 

Daha mutlu olmak için iş değiştirmek istiyorsanız, kesinlikle doğru yoldasınız. Şayet arayışınız uzun süredir devam ediyorsa, bu sadece çalışacağınız alanı tam belirleyememekten ileri geliyordur. Bunun için elinize bir kâğıt kalem alın ve iki başlık oluşturun.

 

 1. Yaparken iyi hissettiğiniz, en iyi yaptığınız eylemler
 2. Sevdiğiniz, bulunmaktan hoşnut olduğunuz yerler

 

Diyelim ki ilk başlığın altına dikiş dikmek, çocuklarla ilgilenmek, yemek yapmak yazdınız. O halde bir şeyler dikip satmaya, bir kreşte çalışmaya, bir restoran için yemek yapmaya yoğunlaşabilirsiniz. Olmaz diye kestirip atmayın. Seçenekleri sıralayın, makul bulmadıklarınızın üstünü çizin. Mutlaka içinize sinecek bir seçenek bulacaksınız. Mesela dikiş dikmeyi seviyorsunuz, ama bir şeyler dikip satmak için erken olduğunu hissediyorsanız, işe pantolon paçası kısaltarak ve buna benzer küçük tamiratlarla başlayabilirsiniz. Ya da kreşte çalışmak sizin için hoş bir fikir değilse, saatlik ücret karşılığı çocuk bakıcılığı yapabilirsiniz. Restoranda çalışma fikri sevimli görünmüyorsa, başkaları için yemek yapabilirsiniz. 

 

İkinci başlığın altına, varsayalım ki kütüphane ya da gece kulübü yazdınız. Zaman kaybetmeden kitapları düzenlemek için bir kütüphaneye ya da kendinize uygun bulduğunuz bir pozisyon için gece kulübüne başvurabilirsiniz. 

 

Plaza çalışanıysanız, listenize yazacaklarınız sizi bile şaşırtabilir. Kendiniz için seçenekleri sıralarken, bu işleri yapmaya başlamanız halinde başkalarına nasıl görüneceğiniz aklınıza gelebilir. Bunu doğal karşılayın ve listenizi oluşturmaya devam edin. Başkalarını değil, kendinizi düşünün. Bütün iş, gerçekten, kalpten istediğiniz işin ne olduğunu bulmakta. Bunu tespit ettikten sonra, o işi size en çok zevk verecek şekilde nasıl yapabileceğinizi düşünün.

 

Sadece iki hassas nokta var. Acele etmeyin, istediğinizi bulduğunuza emin olduktan sonra arayışa geçin. Ve en iyi yaptığınız neyse onu yapmak için kendinize izin verin.  

 

Artık hiçbir şey önünüzde duramaz.

 

Yolunuz açık olsun.

 

Son

Diğer bölümler...

***

 

Siz de yazınızı gönderin, yayınlayalım

HTHayat.com Okur Blogu herkese açık!

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Menopoz sıkıntılı mı olmalı?
  Menopoz sıkıntılı mı olmalı?

  Süresi : 09:56 İzlenme : 381

 • Kırmızı ip ritüeli
  Kırmızı ip ritüeli

  Süresi : 02:00 İzlenme : 0

 • Kendin yap köşesi: Mumluk nasıl yapılır?
  Kendin yap köşesi: Mumluk nasıl yapılır?

  Süresi : 00:52 İzlenme : 7177

 • Süt kanalı iltihabı mastit hakkında her şey
  Süt kanalı iltihabı mastit hakkında her şey

  Süresi : 03:21 İzlenme : 10723

 • Hangi vitamin hangi besinlerde bulunur?
  Hangi vitamin hangi besinlerde bulunur?

  Süresi : 01:41 İzlenme : 4592

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön