Et beni sandığınız genital siğil olabilir!

Et beni sandığınız genital siğil olabilir!

Genital siğil nedir?

Genital siğiller toplumun bütün önyargılarının yükünü taşıyan ve sandığınızdan daha yaygın görülen bir rahatsızlıktır. HPV (Human Papillom Virüs) denilen virüsün yan etkileridir genital siğiller. HPV'nin 200'e yakın türü bulunur. Bu türler kendi arasında risk kategorisine göre ayrılırlar. Kimi türler el, yüz ve ayaklarda siğil olarak kendini gösterirken; kimi türler, genital bölgede çıkan siğiller olarak karşımıza çıkar.

 

HPV'nin yan etkileri olan genital siğiller, kişiden kişiye değişiklik gösterir. Ortalama 1-6 ay arasında kuluçka dönemleri vardır. Ancak bazı kişilerde yıllarca belirti vermeyebilirler. Yayılım olarak da kişi bazlı değişir. Bazılarında tek bir odak aylarca değişmezken, bazılarında birkaç gün içinde siğiller tüm genital bölgeyi kaplayabilir. Hatta bazı vakalarda bir araya toplanıp, karnabahar şeklinde öbekler oluşturmaktadır. Bazen de tek tek et benine benzeyen lezyonlar şeklinde dağılım gösterebilirler.

 

Uzun lafın kısası genital siğillerin yayılımı, kuluçka süresi, ne kadar agresif olacağı kişiden kişiye değişir. Çünkü HPV kişinin bağışıklık sistemine göre hareket eder. Bağışıklık sistemi düştüğü an, bulduğu ilk boşluktan açığa çıkarak 'Merhaba!' der. Genital siğiller erkeklerde daha sık rastlanır. Ancak kadınlar da risk grubuna dâhildir.

 

Genital siğil nasıl bulaşır?

100 kişiye sorduk 99 popüler cevap aldık: Cinsel yolla. Artık buna bir son verelim! Genital siğiller genelde cinsel yolla bulaşır; sadece cinsel yolla bulaşmaz. Ortak kullanım alanlarının tümünde görülebilir. Dolmaları, sarmaları sarıp gittiğiniz hamamlardan, umumi tuvaletlerden, spor salonlarındaki ortak kullanılan duşlardan dahi bu virüsü alabilirsiniz. Tüm bu bilgiler ışığında cinsel yolla bulaşır demek, biraz ağır bir itham oluyor.

 

Genital siğil tedavisi nasıl olur?

Öncelikle şu bilgiyi verelim, genital siğiller tedavi edilebilir ve kesinlikle ihmal edilmemelidir. İhmal ettiğiniz zaman oluşturacağı psikolojik travma bir yana, sağlığınız açısından da ciddi riskleri oluşturabilir. Siğillerin bulundukları bölgeler çok önemlidir. Özellikle kadınlarda rahim ağzında bulunan siğiller, kansere dönüşebilirler. Hatta kadınlarda rahim ağzı kanserinin büyük oranda HPV kaynaklı olduğu gözlemlenmiştir. Erkeklerde ise makat kanseri, rektum kanseri gibi hastalıklara sebep olabilirler. Bu yüzden genital bölgede fark ettiğiniz bu tarz oluşumlarda, vakit kaybetmeden uzman bir hekime başvurmalısınız.

 

Genital siğillerde tedavi yaklaşımı öncelikle siğillerin tamamen temizlenmesine yönelik olur. Siğillerin temizlenmesi için ilaç tedavileri mevcut, ancak pek verimli değiller. Bu yüzden daha acısız, daha pratik ve daha kesin çözümler sağlayan elektrokoter, RF (radyo frekans) ve lazer tedavisi dediğimiz ısıyla buharlaştırma yöntemleri tercih edilmelidir. İşlemin temelinde, lezyona uygulanan yüksek ısı ile lezyonun hücre bazında parçalanma yaşarak tamamen temizlenmesi yer alır. Yapılan araştırmalar bu tarz yöntemler sayesinde nüks oranın oldukça düşük olduğunu göstermiştir. Ayrıca lokal anesteziyle yapıldığı için, ağrısız ve oldukça pratiktir. Siğillerin ne kadar yaygın olduğuna bağlı olarak tedavi 3-4 seans yapılabilir.

 

Siğiller temizlendikten sonra mutlaka smear, HPV ve ya anal smear testleri yapılmalı; HPV pozitif çıkarsa, sonrasında HPV'nin tipi belirlenerek bulunduğu risk grubu belirlenmelidir. Eğer yüksek risk grubunda ise ona göre tedavi planlanır.

 

Unutmayın utanma duygusuyla, elalem ne der kaygısıyla ihmal ettiğiniz 1-2 siğil sizi kansere kadar götürebilir. Geç kalmayın ki pişman olmayın!

 

Yazı: Op. Dr. Yasir Gözü

***

 

Siz de yazınızı gönderin, yayınlayalım

HTHayat.com Okur Blogu herkese açık!

Facebook Yorumları
Yorumlar
1
Onay Bekleyenler
0
HTHayat Okuru ne diyor?
 •  
  07 Temmuz 2019 Pazar 18:40

  Meraba ferhat ben bende baya çok nasıl kurtulabilirim yardımcısı olursanız sevinirim

  Cevapla

 • Ayaktaki basınç noktaları
  Ayaktaki basınç noktaları

  Süresi : 01:04 İzlenme : 13386

 • Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl kısıtlayabiliriz?
  Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl...

  Süresi : 03:47 İzlenme : 1384

 • Arvigo masajı nedir?
  Arvigo masajı nedir?

  Süresi : 03:37 İzlenme : 300

 • Menopoz sıkıntılı mı olmalı?
  Menopoz sıkıntılı mı olmalı?

  Süresi : 09:56 İzlenme : 381

 • Kırmızı ip ritüeli
  Kırmızı ip ritüeli

  Süresi : 02:00 İzlenme : 0

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön