Hayal et, cesur ol, asla pes etme!

Perihan Gürer'in Girişimci Anneler ile söyleşileri, toromanya.com'un kurucusu Simge Tuğçe Soysal ile devam ediyor.

Hayal et, cesur ol, asla pes etme!

Tuğçe ile Emzirme Reformu gönüllüsü iken tanıştık. Öncesinde blogunu takip ederdim. Bebeklerimizi birkaç gün arayla kucağımıza aldık ve hep birlikte bebeklerini büyüten anneler olduk. Yakın zamana kadar profesyonel hayatına devam eden Tuğçe, bebeğini büyütürken ihtiyaç duyduğu, arayıp bulamadığı ürünleri yurtdışından getirip Toromanya adlı sitesinden annelere ulaştırıyor. Adının anlamını merak ettiniz değil mi? Buyrunuz adıyla başlayalım.

 

Tuğçe, toromanya.com nasıl ortaya çıktı? ne anlama geliyor? Girişimci anne olmak fikri nasıl doğdu? Profesyonel hayatın devam ediyor mu?

Toromanya anne/baba-cocuk konforunu destekleyen ürünleri ailelere ulaştırma ve huzurlu bebeklerle, mutlu aileler görme arzusundan doğan bir fikirdi. Toro; oğlumun 4kilo doğmasından ve hep gürbüz bir çocuk olmasından mütevellit edindiği bir lakaptı. Manya ise ona olan tutkumun kelimelere dökülmüş hali. Birleştirince Toromanya ortaya cıktı. Çalışma saatlerinin esnekliği, çalışma şartlarımın konforunu belirleyebilme özgürlüğü, girişimcilik ruhu diyelim. Profesyonel hayat artık bitti. Umarım bir daha da başlamak zorunda kalmaz cünkü herkes hayat tarzına uygun bir calışma yaşamına sahip olsa keşke, öylesi daha huzurlu.

 

Tek başına mı çalışıyorsun? Girişimci anne olmanın zorlukları ve avantajları sence neler?
Eşim en büyük yardımcım. Profesyonel hayatının  yanında gece gündüz demeden yanıbaşımda. O olmasaydı bu projenin hayata geçmesi asırlar alırdı. Zorlukları; zaman yönetiminin bazen ucu kaçabiliyor.  Çok disiplinli olmak şart. En güzel avantajı aileme ayıracağım zamanı ben belirliyorum.


Getireceğin ürünlere ve markalara nasıl karar veriyorsun,kriterlerin nedir?  Annelere satış yapmanın zorlukları neler?

Ürün ve marka belirlerken, en önem  iki kriter; markanın güvenirliligi ve Türkiye'de mümkünse o ürün kadar kaliteli ve kullanışlı bir muadilinin bulunmaması. Kadın tüketici zaten yüksek beklenti ile giriyor alışverişe, bir de kadının anne hali çok titiz, fazla talepkar ve hizmette sınır tanımayan bir anlayış bekleyebiliyor ama bunu karşılamaya ve her zaman yardımcı olmaya çalışıyoruz.

 

Bundan sonrası için Toromanya hayallerin neler?  Neyi hedefliyorsun?

Annelerin-babaların ihtiyaç  duyduğu ürünleri arama anında ilk başvurdukları isim olmayı diliyorum. Türkiye'de anne/baba-çocuk sektöründe belli başlı markaların distributorlüğüne göz diktigini ve önemli tedarikçilerden biri olmayı hedeflediğini söyleyebiliriz.


Şu ana kadar girişimcilik hayatında keşke yapmasaydım ya da keşke farklı yapsaydım dediğin konular var mı?

Şimdilik kat ettiğimiz yoldan ve yaptıklarımızdan çok mutluyuz. Umarım hep gurur duyduğumuz bir girişim olarak hayatını sürdürür.


Çocuğuna bakarken girişimci olmayı ve çalışmayı hayal eden annelere önerilerin neler olur?

Hangi sektörü hedefliyorlarsa, sektörün açıklarını, ihtiyaçlarını, eksiklerini iyi belirlemek şart. Yola doğru insanlarla çıkmak. Doğru ürün ile başlamak ve hayal etmekten vazgeçmemek. Cesur olmak. Asla pes etmemek.

 

www.toromanya.com

***

 

Siz de yazınızı gönderin, yayınlayalım

HTHayat.com Okur Blogu herkese açık!

Facebook Yorumları
Yorumlar
1
Onay Bekleyenler
0

 • Menopoz sıkıntılı mı olmalı?
  Menopoz sıkıntılı mı olmalı?

  Süresi : 09:56 İzlenme : 381

 • Kırmızı ip ritüeli
  Kırmızı ip ritüeli

  Süresi : 02:00 İzlenme : 0

 • Kendin yap köşesi: Mumluk nasıl yapılır?
  Kendin yap köşesi: Mumluk nasıl yapılır?

  Süresi : 00:52 İzlenme : 7177

 • Süt kanalı iltihabı mastit hakkında her şey
  Süt kanalı iltihabı mastit hakkında her şey

  Süresi : 03:21 İzlenme : 10723

 • Hangi vitamin hangi besinlerde bulunur?
  Hangi vitamin hangi besinlerde bulunur?

  Süresi : 01:41 İzlenme : 4592

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön