Amniyosentez nedir?

Hamilelik sürecinde yapılan önemli testlerden biri olan amniyosentez ile ilgili merak ettikleriniz...

Amniyosentez nedir?

Amniyosentez nedir?

Amniyosentez tanı ve tedavi amacıyla anne karnından sıvı alma işlemidir. Bu sıvı ince uzun bir iğne yardımıyla alınır ve ağrısız bir işlemdir. Genellikle gebeliğin 16. ve 22. haftaları arasında yapılır.

 

Hangi durumlarda amniyosentez yapılır?

Tarama testi pozitif çıkmış olan,

Ultrasonda şüpheli bulgular izlenen,

Önceki gebeliklerinde kromozom anomalisi olan fetüs hikayesi olan,

Kendisinde ya da eşinde bazı kromozomal bozuklukların varlığı bilinen gebelerde, bebeğin kromozomlarının kontrol edilmesi için amniyosentez gerekli görülür.

 

 

Amniyosentez ne işe yarar?

Sitogenetik analizin yanı sıra; bebeğe ait bazı hastalıkların tanısı için de amniyosentez yapılabilmektedir. Amniyotik sıvıdan bakılan bazı biyokimyasal belirteçler ve DNA çalışmaları sayesinde, bu hastalıklara neden olan moleküler anormallikler de tespit edilebilmektedir.

 

Amniyosentez ile hangi hastalıklar tespit edilir?

Amniyosentez öncelikle bebekte Down sendromu ve benzeri bir kromozomal hastalık olup olmadığını tespit etmek amacıyla yapılır. Bunun dışında bazı başka hastalıklar da bu yolla tespit edilebilmektedir.

 

Örneğin, talasemi, erişkin tipte polikistik böbrek hastalığı, kistik fibrosis, frajil X Sendromu, bazı kas hastalıkları, hemofili A, Marfan hastalığı gibi ayrıca, klinik ve laboratuar olarak fetal enfeksiyonundan şüphelendiğimizde enfeksiyonu tespit etmek için sıvı alınabilir. Fetusun hemolitik hastalıklarında da amniyosentezler yapmak gerekebilir.

 

 

Amniyosentez yaparak bakılan bazı biyokimyasal moleküller sayesinde de fetusun akciğerlerinin gelişip gelişmediği anlaşılabilir. Fetusun akciğerlerinden amniyon sıvısına karışan sıvı sayesinde, bu sıvının incelenmesiyle, fetal akciğerlerin olgunlaştığını ve doğum sonrası bebeğin akciğerlerinden soluk alıp vermesini sağlayan yapıların oluştuğunu anlamamız ve bu sayede riskli gebeliklerde, erken doğum yaptırılması gerektiğinde, doğum zamanlamasını tayin etmede de yardımcıdır.

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Türkiye'de eğitim ve öğretmenlerin eğitimi
  Türkiye'de eğitim ve öğretmenlerin eğitimi

  Süresi : 35:31 İzlenme : 452

 • Şiddete maruz kalan kadın ne yapmalı? Av. Aybike Şatır Oskay anlatıyor.
  Şiddete maruz kalan kadın ne yapmalı? Av....

  Süresi : 33:33 İzlenme : 769

 • Anne Bebek Nefes Çalışması...
  Anne Bebek Nefes Çalışması...

  Süresi : 14:15 İzlenme : 2328

 • Bebek bakımında en sevmediğiniz konu nedir?
  Bebek bakımında en sevmediğiniz konu nedir?

  Süresi : 00:55 İzlenme : 1663

 • Vajinismus nedir, nasıl tedavi edilir?
  Vajinismus nedir, nasıl tedavi edilir?

  Süresi : 01:37 İzlenme : 3307

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön