Amniyosentez nedir?

Hamilelik sürecinde yapılan önemli testlerden biri olan amniyosentez ile ilgili merak ettikleriniz...

Amniyosentez nedir?

Amniyosentez nedir?

Amniyosentez tanı ve tedavi amacıyla anne karnından sıvı alma işlemidir. Bu sıvı ince uzun bir iğne yardımıyla alınır ve ağrısız bir işlemdir. Genellikle gebeliğin 16. ve 22. haftaları arasında yapılır.

 

Hangi durumlarda amniyosentez yapılır?

Tarama testi pozitif çıkmış olan,

Ultrasonda şüpheli bulgular izlenen,

Önceki gebeliklerinde kromozom anomalisi olan fetüs hikayesi olan,

Kendisinde ya da eşinde bazı kromozomal bozuklukların varlığı bilinen gebelerde, bebeğin kromozomlarının kontrol edilmesi için amniyosentez gerekli görülür.

 

 

Amniyosentez ne işe yarar?

Sitogenetik analizin yanı sıra; bebeğe ait bazı hastalıkların tanısı için de amniyosentez yapılabilmektedir. Amniyotik sıvıdan bakılan bazı biyokimyasal belirteçler ve DNA çalışmaları sayesinde, bu hastalıklara neden olan moleküler anormallikler de tespit edilebilmektedir.

 

Amniyosentez ile hangi hastalıklar tespit edilir?

Amniyosentez öncelikle bebekte Down sendromu ve benzeri bir kromozomal hastalık olup olmadığını tespit etmek amacıyla yapılır. Bunun dışında bazı başka hastalıklar da bu yolla tespit edilebilmektedir.

 

Örneğin, talasemi, erişkin tipte polikistik böbrek hastalığı, kistik fibrosis, frajil X Sendromu, bazı kas hastalıkları, hemofili A, Marfan hastalığı gibi ayrıca, klinik ve laboratuar olarak fetal enfeksiyonundan şüphelendiğimizde enfeksiyonu tespit etmek için sıvı alınabilir. Fetusun hemolitik hastalıklarında da amniyosentezler yapmak gerekebilir.

 

 

Amniyosentez yaparak bakılan bazı biyokimyasal moleküller sayesinde de fetusun akciğerlerinin gelişip gelişmediği anlaşılabilir. Fetusun akciğerlerinden amniyon sıvısına karışan sıvı sayesinde, bu sıvının incelenmesiyle, fetal akciğerlerin olgunlaştığını ve doğum sonrası bebeğin akciğerlerinden soluk alıp vermesini sağlayan yapıların oluştuğunu anlamamız ve bu sayede riskli gebeliklerde, erken doğum yaptırılması gerektiğinde, doğum zamanlamasını tayin etmede de yardımcıdır.

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Uykusuzluğa basit çözümler!
  Uykusuzluğa basit çözümler!

  Süresi : 05:25 İzlenme : 10221

 • Süt kanalı iltihabı mastit hakkında her şey
  Süt kanalı iltihabı mastit hakkında her şey

  Süresi : 03:21 İzlenme : 10723

 • Hangi vitamin hangi besinlerde bulunur?
  Hangi vitamin hangi besinlerde bulunur?

  Süresi : 01:41 İzlenme : 4592

 • Kol sarkmalarına karşı egzersiz
  Kol sarkmalarına karşı egzersiz

  Süresi : 02:09 İzlenme : 3128

 • Sezaryen mi normal doğum mu?
  Sezaryen mi normal doğum mu?

  Süresi : 01:53 İzlenme : 14383

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön