Couvade sendromu baba adaylarını nasıl etkiliyor?

Couvade sendromu (erkeklerde gebelik belirtileri) baba adaylarının hamile eşleri gibi kilo almalarına hatta sancı çekmelerine bile neden oluyor.

Babalar da hamilelik sendromu yaşar mı?

Erkeklerin de eşleri gibi hamilelik semptomları yaşadığını biliyor muydunuz? "Couvade sendromu" olarak bilinen bu durum, baba adaylarını tıpkı hamile eşleri gibi hem fiziksel hem de duygusal yönde etkiliyor. İşte bu sendorumun erkeklere etkilerinden birkaçı...

 

Kilo almak

Hamilelik döneminde kilo alınır ve bazı durumlarda bu babalar için de geçerlidir. Yapılan bir araştırmaya göre, her 31 baba adayından biri ya da genel olarak yüzde 25’i, hamilelik dönemi boyunca kilo alır. Yapılan bir başka araştırmada partnerlerinin hamilelik döneminde baba adaylarının ortalama 6 buçuk kilo aldığı ortaya çıkmıştır. Bunun sebepleri genellikle evde daha sık yemek yenmesi ya da anne adayının aldığı kilolarla ilgili kendisini rahat hissetmesini sağlamak olarak şekillenir.


Sindirim değişiklikleri

Hamilelik sürecinde hem kendi aşermenizi hem de baba adayınınkini tatmin etmek için birlikte turşu üzerine dondurma yiyebilirsiniz. Ama baba adayının kendini tatmin etmek için sizin yiyecek stokunuzu tükettiğini görmek çok da hoş olmayacaktır. Aşermelere ek olarak, babalar mide ekşimelerini bastırmak için antiasitler de kullanabiliyor. Araştırmalara göre, hamilelik sürecinde her 31 baba adayından 6’sı mide ekşimesi, 3’ü ise sabah bulantısı ve kusma yaşıyor.

 

Ağrı ve sancılar

Araştırmalara göre, bazı babalar Couvade sendromunun bir parçası olarak, kendi doğum sancısı versiyonlarını yaşayabiliyor.

 


Duygu durum değişiklikleri

Hamile kadınlar ani duygu dalgalanmaları yaşadıkları için hormonal değişimleri suçlayabilir ama baba adayları arasında da bunu bir bahane olarak öne sürenler çıkabiliyor. Üstelik yapılan bir araştırmaya göre eşleri hamile olan erkekler gerçekten de hormonal değişiklikler yaşayabiliyor. Dominant erkek hormonu olan testosteronda düşme yaşanırken, üreme yıllarında baskın kadınlık hormonu olan östradiol yükseliyor.

 

Facebook Yorumları
Yorumlar
1
Onay Bekleyenler
0
HTHayat Okuru ne diyor?

 • Menopoz sıkıntılı mı olmalı?
  Menopoz sıkıntılı mı olmalı?

  Süresi : 09:56 İzlenme : 381

 • Kırmızı ip ritüeli
  Kırmızı ip ritüeli

  Süresi : 02:00 İzlenme : 0

 • Kendin yap köşesi: Mumluk nasıl yapılır?
  Kendin yap köşesi: Mumluk nasıl yapılır?

  Süresi : 00:52 İzlenme : 7177

 • Süt kanalı iltihabı mastit hakkında her şey
  Süt kanalı iltihabı mastit hakkında her şey

  Süresi : 03:21 İzlenme : 10723

 • Hangi vitamin hangi besinlerde bulunur?
  Hangi vitamin hangi besinlerde bulunur?

  Süresi : 01:41 İzlenme : 4592

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön