Düşükle ilgili bilinen 9 yanlış!

Hamilelik yeteri kadar zor bir süreç. Kulaktan duyma bilgilerle bu süreci daha da zorlaştırmayın.

Düşükle ilgili bilinen 9 yanlış!

Hamile kalan her kadın pek çok efsaneye kulak misafiri olur. Özellikle de düşükle ilgili doğru yanlış pek çok tavsiyeyi dinlemek zorunda kalır. Liv Hospital Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Prof. Dr. Faruk Buyru sık karşılaşılan düşükle ilgili doğru bilinen yanlışları sıraladı…

 

1. Düşük seyrek görülen bir durumdur, nereden gelip beni buldu? YANLIŞ

Her 7 gebelikten biri düşükle sonuçlanır. Erken dönem gebelik kayıplarını da buna katarsak oran daha yüksektir. Tüp bebek gibi tedavi yöntemleri ile gebe kalanlarda düşük olasılığı yüzde 20 kadardır.

 

2. İlk aylarda vajinal muayene, vajinal ultrasonografi düşüğe neden olabilir: YANLIŞ

Erken dönemdeki gebelikler ancak vajinal yolla yapılan ultrasonografi ile değerlendirilir. Bu işlem, gebeliğin normal olup olmadığının belirlenmesi ve dış gebeliğin ekarte edilmesi için gereklidir. Korkulduğu gibi herhangi bir riski yoktur ve düşüğe neden olmaz.

 

3. Ben düşük yapmadım, bebek karnımda öldü: YANLIŞ

Bebeğin kalp atışlarının durması da düşüktür. Kanama olup olmaması önemli değildir.  Önemli olan gebeliğin büyümeye devam etmesi ve kalp atışlarının olmasıdır. Kanama olmasa da gebelik kesesi büyümüyor ve bebeğin kalp atışları duyulmuyorsa bu da düşük olarak adlandırılır.

 

4. Çok yoruldum, iş yaptım, düşük oldu: YANLIŞ

Fiziksel aktivite ile düşük riski arasında bir ilişki olduğu gösterilememiştir. Yolculuk, iş yapmak, yorulmak düşük riskini arttırmaz. Düşük nedeni daha çok embriyodaki bir problemdir. Kromozom bozuklukları düşüğün en sık nedenidir. Oluşan problemli embriyo doğal ayıklama ile düşükle atılır. Kromozom bozukluğu olan bir embriyo büyümeğe devam ederse, gebelik anomalili bir bebeğin doğumu ile sonuçlanabilir.

 

5. Kan uyuşmazlığı düşüğe neden olur: YANLIŞ

Erkek ve kadın arasındaki kan uyuşmazlığı düşüğe neden olmaz.

 

6. Yatak istirahatı düşüğü önler: YANLIŞ

İstisnai durumlar hariç yatak istirahatının düşüğü önlediği gösterilememiştir. Rahim ağzında açılma olduğunda düşük ve erken doğum riski artar. Bu gebelerin istirahat etmesi uygun olur. Bu durum daha çok gebeliğin 3. ayından sonra düşüğe neden olur ve tekrarlayan gebelik kayıpları ortaya çıkabilir.

 

7. Düşük sonrası kürtaj yapılması risklidir, daha sonra gebe kalma şansını azaltır: YANLIŞ

Gebelik bozulduktan sonra rahim içinde parça kalmışsa, bunun temizlenmesi gerekir. Bu da ancak kürtajla yapılabilir. Aksi takdirde rahim içindeki gebelik artıkları kanama ve enfeksiyona neden olabilir. Ancak 10-12 haftadan büyük gebeliklerde yapılan kürtajlar risklidir ve sonraki gebe kalma sürecini olumsuz etkileyebilir.

 

8. Düşükten sonra tekrar gebe kalmak için 6 ay beklemek gerekir: YANLIŞ

Düşük yaptıktan sonra kişi kendini yeni bir gebelik için hazır hissettiğinde gebe kalabilir.  Bunun için belirli bir süre beklemeye gerek yoktur.

 

9. Tüp bebek yaparsam düşük riski daha az olur: YANLIŞ

Yardımcı üreme teknikleri- tüp bebek yöntemi ile gebe kalanlarda düşük riski, kendiliğinden olan gebeliklere göre daha yüksektir. Tüp bebek yapılması düşük riskini azaltmaz. Ancak düşüklerin nedeni bazı kromozom problemleri ise, buna yönelik yapılacak preimplantasyon genetik tanı düşük riskini azaltabilir. Bu durumda elde edilen embriyolara yapılan biyopsi ile sağlıklı embriyolar belirlenir ve bunun rahim içine yerleştirilmesi ile canlı doğum oranı arttırılabilir.

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Ayaktaki basınç noktaları
  Ayaktaki basınç noktaları

  Süresi : 01:04 İzlenme : 13386

 • Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl kısıtlayabiliriz?
  Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl...

  Süresi : 03:47 İzlenme : 1384

 • Arvigo masajı nedir?
  Arvigo masajı nedir?

  Süresi : 03:37 İzlenme : 300

 • Menopoz sıkıntılı mı olmalı?
  Menopoz sıkıntılı mı olmalı?

  Süresi : 09:56 İzlenme : 381

 • Kırmızı ip ritüeli
  Kırmızı ip ritüeli

  Süresi : 02:00 İzlenme : 0

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön